Fiat Coupe – włoski, dwudrzwiowy i po prostu piękny

1046

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Fiat Coupe – osiągi idą w parze z wyglądem

Fiat Coupe
Fiat Coupe – tył

Sportowe samochody powinny ujmować nie tylko wyszukanym designem, ale także osiągami. Fiat Coupe nie zawodzi także na tym polu. Już podstawowa jednostka 2.0 16V, o mocy 139 KM, zapewnia całkiem dobre osiągi. Bazowy egzemplarz przyspiesza do pierwszej setki w czasie 9,2 sekundy, a prędkość maksymalna to 208 km/h. Ten sam silnik, w wersji z doładowaniem, generuje już 190 KM. To wystarczy, żeby Coupe rozpędziło się do setki w czasie 7,5 sekundy, by finalnie osiągnąć 225 km/h.

W 1996 roku, do oferty trafił 131-konny silnik 1,8, pochodzący z modelu Barchetta. Nieco później Coupe uzbrojono w dwulitrową jednostkę R5. Wersja wolnossąca generowała 147 KM (8,9 sekundy od 0 do 100 km/h i prędkość maksymalna wynosząca 212 km/h). Wariant turbo był już prawdziwą bestią. 220 KM i 310 Nm to wartości, które zapewniały więcej niż dobre osiągi. Mocna przednionapędówka katapultowała się do 100 km/h w 6,5 sekundy. Prędkościomierz kończył pracę na 250. kilometrze.

Motory pięciocylindrowe charakteryzują się wspaniałym, sportowym brzmieniem, jednak z myślą o codziennej eksploatacji, najlepszym wyborem będzie atmosferyczna dwulitrówka. Silnik całkiem sprawnie radzi sobie z niewielkim samochodem, zadowala się akceptowalnymi ilościami paliwa i jest dosyć trwały. Tego samego nie można powiedzieć o jednostce 1,8, która cierpi na przypadłość szybko zużywającego się wariatora zmiennych faz rozrządu. Silniki pięciocylindrowe są paliwożerne i niezbyt dobrze znoszą brutalne traktowanie.

Fiat Coupe – jest twardo, ale…

Fiat Coupe został osadzony na tej samej płycie podłogowej, co Tipo, Alfa Romeo 155 czy Lancia Delta. Zawieszenie zostało przystosowane do możliwości jednostek napędowych, o czym kierowcę i pasażera informuje każda nierówność nawierzchni. Jeżeli jednak przesadzimy z prędkością na wejściu w zakręt, Coupe odpowie wyraźną podsterownością, warto mieć to na uwadze i pohamować nieco ułańską fantazję. Najbardziej sportowo prowadzą się wersje wyposażone w turbodoładowanie. Producent pokusił się w nich o mechanizm różnicowy o ograniczonym poślizgu Viscodrive.

Ostatni Fiat Coupe opuścił fabrykę 17 lat temu. W całym okresie produkcji, powstało stosunkowo niewiele, bo 72 tysiące egzemplarzy niezwykłego modelu. Fiat pokusił się też o kilka limitowanych wersji, które dziś są poszukiwanymi youngtimerami. Niemniej, nawet podstawowa wersja pozwala poczuć klimat lat 90., przy tym nie dając kierowcy do zrozumienia, że porusza się przestarzałym samochodem. Bezcenne jest też poczucie oryginalności – Fiat Coupe nie jest specjalnie częstym widokiem na drogach.

Lubisz klasyczne coupe? Przeczytaj o VW Scirocco!

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia