Iskra 1 – dobra zmiana czyli prawo jak za prl-u

1711

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Iskra 1 – dobra zmiana czyli prawo jak za prl-u – odpowiedź Ministra

Mam wrażenie że facet co pisał to w imieniu Ministra albo jest nienormalny albo za idiotów ma kierowców. Tłumaczenie że jak wprowadzano ten sprzęt to miał certyfikację i różne takie tam badania to jak uwiarygodnianie PRLu, też miał certyfikację tyle że ZSRRu. Ostatnio znajomy chciał pozwolenie na broń i pytał czy mu nie mogę wystawić takiego zezwolenia na użytkowanie, ja mówię że nie bo to debilizm ale on mówi że wystarczy żebym się podpisał i jakąś pieczątkę… Tak u nas to działa. Za mało było przykładów i prawnych i empirycznych że to do dupy? Tak wygląda dobra zmiana? Kierowca to małpa i ma płacić i siedzieć cicho bo jest taki z niego cichój a jak nie to na drzewo? Czy Minister wie co się u niego dzieje? Czy on się pod tym podpisuje? (ten komentarz wystawił Paweł Kubalski pomysłodawca oddebilenia prawa w poniższym zakresie). …i na koniec, demokracja to zasady które są zawsze jasne a jeśli nie są jasne to zawsze są rozstrzygane na korzyść obywatela, odwrotnie jest w totalitaryzmach nie mylić z totolotkiem. Autorom odpowiedzi życzę dużo zdrowia, zwłaszcza psychicznego.

A o to odpowiedź Ministra na Interpelację posłów:

                                                                                  Pan

                                                                                Marek Kuchciński

                                                                                  Marszałek Sejmu RP

Szanowny Panie Marszałku,

w odpowiedzi na interpelację numer 20157 Posła na Sejm RP Bożeny Kamińskiej
i grupy Posłów w sprawie policyjnych mierników prędkości ISKRA-1, w oparciu o stanowisko Komendy Głównej Policji, uprzejmie informuję, że wszystkie radarowe przyrządy do pomiaru prędkości pojazdów w ruchu drogowym ISKRA-1, będące na wyposażeniu polskiej Policji, zostały wprowadzone do obrotu i użytkowania zgodnie z obowiązującymi na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przepisami w zakresie prawa metrologicznego. Kontrola przyrządów pomiarowych jest wykonywana przez organy administracji miar, a same przyrządy pomiarowe podlegające prawnej kontroli metrologicznej mogą być wprowadzane do obrotu i użytkowania oraz użytkowane tylko wówczas, jeżeli posiadają odpowiednio ważną decyzję zatwierdzenia typu lub ważną legalizację.

Używane przez Policję ww. przyrządy radarowe posiadają zatwierdzenie typu
nr 150/2006, nadane decyzją Prezesa Głównego Urzędu Miar (GUM) z dnia 22 czerwca 2006 r. oraz legalizację pierwotną i ponowną, co oznacza, że posiadają potwierdzenie polskiej administracji miar spełniania wymagań metrologicznych, którym powinny odpowiadać przyrządy do pomiaru prędkości pojazdów w ruchu drogowym. W ocenie Komendy Głównej Policji brak jest zatem podstaw do kwestionowania działań Policji w zakresie pomiaru prędkości przy użyciu radarów ISKRA-1, a ujawnione przy użyciu tego urządzenia przekroczenie dopuszczalnej prędkości przez kierującego pojazdem stanowi wykroczenie oraz wymaga podjęcia przez policjanta środków przewidzianych prawem.

Natomiast z przywołanych w wystąpieniu wyroków sądowych wynika, że przy orzekaniu kluczową kwestią dla sędziego był brak identyfikacji pojazdu namierzanego, co w ocenie sądu dyskwalifikuje radar w dalszym użytkowaniu przez Policję.

Zgodnie z § 5 rozporządzenia Ministra Gospodarki z dnia 17 lutego 2014 r. w sprawie wymagań, którym powinny odpowiadać przyrządy do pomiaru prędkości w ruchu drogowym, oraz szczegółowego zakresu badań i sprawdzeń wykonywanych podczas prawnej kontroli metrologicznej tych przyrządów pomiarowych (Dz. U. z 2014 r. poz. 281), konstrukcja i wykonanie przyrządu powinny zapewniać wskazanie pojazdu, którego prędkość została zmierzona. Wymaganie to powinno być spełnione również w przypadku, gdy wykonuje się pomiar prędkości pojazdu jadącego w grupie pojazdów lub w przypadku, gdy pojazd ten wymija, omija lub wyprzedza inny pojazd. W przypadku niespełnienia tego wymagania, przyrząd nie powinien wskazywać i rejestrować wyniku pomiaru prędkości.

Co istotne wspomniane przepisy są często interpretowane w sposób niewłaściwy jako obowiązek wyposażenia przyrządu radarowego w możliwość rejestracji obrazu. Należy jednak odróżnić wymóg identyfikacji pojazdu od wymogu rejestracji obrazu. Radar ISKRA-1 spełnia wymogi ww. rozporządzenia Ministra Gospodarki w zakresie wymogu identyfikacji pojazdu, bowiem zgodnie z instrukcją obsługi urządzenia, automatycznie blokuje pomiar prędkości, jeżeli dwa pojazdy przejeżdżają jednocześnie przez strefę wiązki promieniowania elektromagnetycznego z różnymi prędkościami. Natomiast w przypadku dokonywania pomiaru prędkości pojazdu jadącego w grupie pojazdów radar ISKRA-1 dokonuje pomiaru prędkości najszybciej jadącego pojazdu.

Główny Urząd Miar dopuszczając do stosowania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przyrządy do pomiaru prędkości pojazdów w ruchu drogowym ISKRA-1 poprzez wydanie decyzji zatwierdzenia, zagwarantował, że taka metoda pomiarowa spełnia wymagania techniczne i metrologiczne. W obowiązującym stanie prawnym właściwą instytucją do wyjaśnienia wszelkich wątpliwości w zakresie poprawności wprowadzenia do obrotu i użytkowania przyrządów pomiarowych podlegających prawnej kontroli metrologicznej (w tym również ręcznych radarowych przyrządów do pomiaru prędkości pojazdów w ruchu drogowym), a także cofnięcia zatwierdzenia typu jest Prezes GUM. Do resortu spraw wewnętrznych i administracji nie wpłynęła informacja o podjęciu przez Prezesa GUM decyzji o cofnięciu zatwierdzenia typu omawianego urządzenia.

Należy podkreślić, że wyroki sądów wskazujące na wadliwe działanie wykorzystywanych przez Policję urządzeń ISKRA-1 dotyczą jednostkowych spraw i mają charakter incydentalny. Każda sprawa jest rozpatrywana indywidualnie, a tym samym fakt wydania określonego wyroku w danej sprawie, nie oznacza, że kolejne sądy przyjmą
tę samą linię orzeczniczą powołując się na wyrok innego sądu w podobnej sprawie.

W Komendzie Głównej Policji dokonano analizy odnośnie liczby wniosków
o ukaranie skierowanych do sądów w 2016 roku w związku z odmową przyjęcia mandatu
w sprawach dotyczących kontroli prędkości przy użyciu ręcznych mierników prędkości
oraz liczby spraw zakończonych uniewinnieniem obwinionego. Z informacji uzyskanych
z komend wojewódzkich (Stołecznej) Policji wynika, że w badanym okresie ujawniono 1 647 420 wykroczeń dotyczących przekroczenia dozwolonej prędkości, w których skierowano 11 842 wniosków o ukaranie do sądów, tj. około 0,7% spraw w których kierowcy kwestionowali pomiar prędkości. Sądy uniewinniły obwinionych jedynie w 87 przypadkach. W ponad 99% kwestionowanych przez kierowców przypadków przekroczenia prędkości, sądy nie miały wątpliwości ani w zakresie stosowanych przez Policję przyrządów do pomiaru prędkości, ani właściwych metod prowadzenia pomiarów prędkości.

Jednocześnie uprzejmie informuję, że Komendant Główny Policji podjął decyzję
o powołaniu zespołu, który m.in. dokona analizy wyroków uniewinniających w sprawach dotyczących zakwestionowanych przypadków przekroczenia prędkości, przeprowadzi diagnozę oraz wyznaczy kierunki dalszych prac zmierzających do wyeliminowania ewentualnych nieprawidłowości.

Wycofywanie radarowych mierników prędkości ISKRA-1 odbywać się będzie systematycznie poprzez zastępowanie ich przez nowe urządzenia pomiarowe. Komenda Główna Policji od kilku lat, w ramach postępowań o udzielenie zamówień publicznych realizuje zakupy laserowych mierników prędkości z możliwością rejestracji obrazu, m.in. ze środków Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy, Norweskiego Mechanizmu Finansowego, Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020 oraz Programu modernizacji Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Ochrony Państwa w latach 2017–2020.

Z poważaniem

MINISTER SPRAW WEWNĘTRZNYCH i ADMINISTRACJI

z up. Jarosław Zieliński

Sekretarz Stanu

Przeczytaj również Petycja o wycofanie suszarek w Sejmie

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia