Oficjalna strona Fundacji Emanio Arcus. Poprawa bezpieczeństwa poprzez informację, edukację i profilaktykę
Łukasz Zbonikowski

Poseł Łukasz Zbonikowski spowodował wypadek

Poseł Łukasz Zbonikowski spowodował wypadek

Wystarczą ułamki sekund, aby doszło do gróźnego wypadku samochodowego, który zmienia życie kierowcy, pasażerów oraz tych, którzy podróżują autem obok nas. Mówiliśmy już o dziesiątkach różnych wypadków, które spowodowane były przez setki różnych przyczyn. Mówi się, że na drodze nigdy nie ma dwóch takich samych sytuacji i zawsze należy być przygotowanym na szybką, niespodziewaną reakcję. W ostatni weekend Łukasz Zbonikowski, poseł na sejm z ramienia PiS spowodował bardzo niebezpieczny wypadek. Dlaczego doszło do zdarzenia oraz jakie będą jego konsekwencje?

Łukasz Zbonikowski – szczegóły wypadku

Łukasz Zbonikowski Do zdarzenia doszło w sobotę, 5 sierpnia, kilka minut przed godziną 22:00, na drodze w miejscowości Ruda (województwo kujawsko – pomorskie). Tego dnia poseł Łukasz Zbonikowski pracował na polu, które znajduje się nieopodal wspomnianej drogi. Po zakończeniu wszystkich prac mężczyzna wyjechał na drogę traktorem i kierował się w kierunku domu. Do pojazdu prowadzonego przez posła przyczepiony był agregat uprawowy, który zajmował znaczną część pasa ruchu.
Z przeciwnej strony nadjeżdżał samochód marki Ford Galaxy, którym podróżowała pięcioosobowa rodzina. Kobieta kierująca pojazdem, Katarzyna R. w pewnym momencie uderzyła w doczepiony do traktora agregat, na skutek czego Ford wpadł do rowu.

Łukasz Zbonikowski – jedna osoba została poszkodowana

W wyniku wypadku jedna osoba znajdująca się w Fordzie Galaxy straciła przytomność i musiała zostać przetransportowana do szpitala. Na szczęście po kilkudniowej obserwacji okazało się, że życie ani zdrowie poszkodowanego nie są zagrożone. Pozostali pasażerowie samochodu doznali tylko drobnych obrażeń zewnętrznych, takich jak siniaki, obtarcia i stłuczenia. Na szczęście są to obrażenia, z którymi bardzo szybko można sobie poradzić i nie wymagają długiego i kosztownego leczenia. Można więc powiedzieć: „szczęście w nieszczęściu”, że wszystko tak się skończyło.

Łukasz Zbonikowski – traktor posła nie był należycie oświetlony

Łukasz Zbonikowski policjaNa miejscu zdarzenia bardzo szybko pojawili się funkcjonariusze policji, którzy zabezpieczyli miejsce zdarzenia. Policjanci już w miejscu wypadku potwierdzili, że przyczyną kolizji był nieoświetlony pojazd, którym kierował Łukasz Zbonikowski. Sprawdzono również tożsamość kierowców oraz przeprowadzono test alkomatem. Zarówno Łukasz Zbonikowski, jak również kobieta kierująca Fordem nie mieli śladów alkoholu w wydychanym powietrzu. O godzinie 22 jest już zupełnie ciemno, w związku z czym kierowanie nieoświetlonym pojazdem stanowi ogromne zagrożenie. Dodatkowo agregat, który doczepiony był do traktora, był dla jadących z przeciwnego kierunku zupełnie niewidoczny. Dlaczego poseł mimo świadomości zagrożenia nie zadbał o oświetlenie pojazdu? Tego jeszcze nie udało się ustalić.

Wiadomo jednak, że policjanci obecni w sobotni wieczór na miejscu wypadku ukarali posła mandatem: 500 złotych oraz 6 punktów karnych. Podobno nie obyło się jednak bez problemów. Jak relacjonuje pani Katarzyna: „Poseł początkowo nie był zbyt miły, twierdził, że to nie jego wina i zasłaniał się legitymacją poselską oraz immunitetem”. Zgodnie z jej relacją polityk nie czuł się w żaden sposób winny. Czy posiadanie immunitetu lub legitymacji poselskiej zwalnia nas z odpowiedzialności? A może mając legitymację poselską, nie trzeba płacić mandatów i przestrzegać przepisów ustanawianego prawa?