Skrzynia bezstopniowa CVT – nie tylko dla skuterów

5152

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Skrzynia bezstopniowa CVT przedstawia całkiem sporo zalet

Wielu kierowców wypowiada się o skrzyniach bezstopniowych w samych superlatywach, jednak można śmiało stwierdzić, że przeważają głosy krytyki. Czy słusznej? Niekoniecznie. Specyficzne działanie, wynikające z nietypowej konstrukcji, początkowo może być nieco irytujące, jednak bardzo często zdarza się, że wątpliwości maleją wraz z każdym przejechanym kilometrem.

Bezstopniowy charakter skrzyni CVT sprawia, że moment obrotowy przekazywany jest na koła w trybie ciągłym. Przekłada się to na doskonałą płynność jazdy. Szarpnięcia? Skoki? Nie w tym przypadku! Skrzynia bezstopniowa CVT dba o to, żeby silnik prawie przez cały czas pracował z optymalną prędkością obrotową, która pozwala korzystać z dostępnego zapasu niutonometrów. Podczas jazdy ze stałą prędkością, obroty spadają do bardzo niskich wartości, co z kolei przekłada się na ciszę w środku pojazdu oraz na ograniczenie zużycia paliwa. Pod tym względem skrzynie bezstopniowe nie pozostawiają najmniejszych szans automatom.

Kolejna rzecz, nowoczesne skrzynie bezstopniowe CVT zapewniają wiele udogodnień, spotykanych w klasycznych automatach i w skrzyniach dwustopniowych. Tzw. „symulowane biegi” przypadną do gustu tym kierowcom, którzy od czasu do czasu wolą przyjąć na siebie „ciężar” decydowania o wyborze biegu. Jest to możliwe dzięki zaprogramowanym położeniom kół. W ten właśnie sposób możliwa jest manualna zmiana „biegów” w trybie sekwencyjnym, za pomocą dźwigni lub łopatek przy kierownicy. Skrzynie CVT oferują też tryb pełzania oraz kickdown.

Skrzynia bezstopniowa CVT – było o zaletach, czas wspomnieć o wadach

Skrzynia bezstopniowa CVT - przekrój
Skrzynia bezstopniowa CVT dedykowana dla Lexusa LS600h

Mówiąc o zaletach tego typu konstrukcji, nie można nie wspomnieć też o jej wadach, a tych jest kilka. Pierwsze, na co zwracają uwagę kierowcy, którzy wcześniej nie mieli styczności ze skrzynią CVT, to jednostajny odgłos pracy silnika przy przyspieszaniu, który na dłuższą metę może nieco irytować. Kolejna rzecz to utrudniony serwis i dość kosztowne naprawy niektórych elementów układu przeniesienia napędu. Dotyczy to tych konstrukcji, które w jednej obudowie kryją skrzynię, przekładnię główną oraz mechanizm różnicowy. Problematyczna może okazać się też podstawowa czynność serwisowa, którą jest okresowa wymiana oleju. Wynika to z faktu, że w niektórych skrzyniach dostęp do filtra jest wyraźnie utrudniony ze względu na zamontowanie go głęboko w obudowie. Niektóre skrzynie CVT generują spore straty, przez co na koła trafia mniej mocy.

Kiedyś największym problemem skrzyń bezstopniowych była trwałość. Obecnie ten problem udało się znacząco ograniczyć. Skrzynia CVT może być bardzo żywotna, należy jednak podkreślić, że takie rozwiązania, choć obecnie charakteryzują się znacznie większą wytrzymałością niż kiedyś, nadal nie radzą sobie z wysokim momentem obrotowym. Właśnie dlatego w najmocniejszych odmianach SUV-ów i limuzyn skrzynie bezstopniowe są praktycznie niespotykane, choć nie jest to regułą, zwłaszcza w przypadku japońskich producentów.

przeczytaj też o skrzyniach dwusprzęgłowych

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia