Oficjalna strona Fundacji Emanio Arcus. Poprawa bezpieczeństwa poprzez informację, edukację i profilaktykę

W 2017 wejdą zmiany zdawania prawo jazdy!

Nie weszły w tym roku, ale wejdą w 2017. Tak, będzie trudniej, a na „świeżo upieczonych” kierowców będą czekać nowe wyzwania…

Najpoważniejsza zmiana polega na wprowadzeniu okresu próbnego, którym będą objęte osoby, które po 4 stycznia 2016 r zdobędą uprawnienia kategorii B. Osoby, które uzyskają prawo jazdy po tym terminie, przez 2 lata będą podlegali innym obostrzeniom i obowiązkom niż kierowcy z dłuższym stażem lub po prostu ci, którzy zdążyli odebrać prawo jazdy przed tym terminem.

W styczniu 2017 wejdą w życie zmiany zdawania prawo jazdy:

1. Obowiązkowy teoretyczny kurs doszkalający

Nowi kierowcy, którzy uzyskają uprawnienia po 1 stycznia 2017 roku będą musieli między 4, a 8 miesiącem – zaczynając od dnia, w którym zostanie wydany dokument – zgłosić się na 2 godzinny teoretyczny kurs doszkalający, prowadzony przez WORD. Kurs obejmował będzie czynniki mające wpływ na bezpieczeństwo ruchu drogowego, problematykę wypadków drogowych czy psychologiczne aspekty związane z prowadzeniem samochodu.

2. Obowiązkowe szkolenie praktyczne

Także między 4, a 8 miesiącem okresu próbnego, konieczne będzie zaliczenie godzinnego szkolenia praktycznego, prowadzonego w formie ćwiczeń między innymi jazdey na zakręcie na śliskiej nawierzchni, efektywne hamowanie z systemem ABS, wychodzenie z nieplanowanego poślizgu. Zajęcia będą odbywać się w Ośrodkach Doskonalenia Techniki Jazdy. Instruktorzy mają między innymi uczyć jak zachować się w sytuacji, gdy auto wpadnie w niekontrolowany poślizg. Zaświadczenie o zaliczeniu szkoleń trzeba będzie przedstawić staroście. Koszty takiego kursu zarówno praktycznego, jak i teoretycznego pokrywać będą sami kierowcy – zgodnie z projektem cena szkoleń nie może być wyższa niż 300 zł (100 zł teoria i 200 zł praktyka).

3. Dodatkowe limity prędkości dla młodych kierowców

Nowe przepisy, w okresie pierwszych 8 miesięcy od dnia odebrania prawa jazdy, przewidują wprowadzenie oddzielnych limitów prędkości dla młodych kierowców. Początkujący kierowcy w obszarze zabudowanym nie będą mogli przekraczać prędkości 50 km/godz., 80 km/godz. poza obszarem zabudowanym oraz 100 km/godz. Na autostradzie i drodze ekspresowej dwujezdniowej, nawet jeśli znaki drogowe będą pozwalać na danym odcinku na szybszą jazdę.

4. Zakaz podejmowania pracy jako kierowca przez 8 miesięcy

Osoby, które z uzyskają prawo jazdy po 1 stycznia 2017 roku w ciągu pierwszych 8 miesięcy od zdobycia uprawnień, nie będą mogli podejmować pracy zarobkowej w charakterze kierowcy pojazdu określonego w prawie jazdy kategorii B na przykład jako kurier, dostawca pizzy.

5. Zakaz prowadzenia działalności gospodarczej ściśle związanej z prowadzeniem auta

Zakaz dla świeżo upieczonych kierowców obowiązywać będzie przez pierwsze 8 miesięcy od uzyskania uprawnień.

6. Dłuższy okres próbny dla osób łamiących przepisy kodeksu drogowego

Zgodnie z nowymi wytycznymi starosta może wydać decyzję administracyjną o przedłużeniu okresu próbnego o kolejne 2 lata, jeżeli w tym czasie kierowca popełni dwa wykroczenia drogowe stwierdzone poprzez dostanie mandatu karnego lub prawo mocny wyrok sądu.

7. Niedoświadczeni łatwiej będą mogli stracić prawo jazdy

Nowelizacja do ustawy o ruchu drogowym przewiduje także cofnięcie uprawnień osobom, które popełnią w okresie próbnym co najmniej trzy wykroczenia ukarane mandatem karnym lub jedno przestępstwo drogowe.

Jedyną zmianą jaka ma zostać wprowadzona od 4 stycznia 2017 roku to słynny „zielony listek”. Kierowcy, którzy zdobędą po raz pierwszy uprawnienia do prowadzenia samochodu, przez pierwsze 8 miesięcy, od momentu pozyskania dokumentów, będą mogli poruszać się jedynie samochodami oznakowanym zarówno z tyłu jak i z przodu okrągłą nalepką barwy białej z zielonym symbolem liścia klonowego.

W 2017 roku znikną również kursy reedukujące, ale pozostaną w nowej formie Kierowcy z dużym stażem, po przekroczeniu limitu 24 punktów karnych, nie stracą uprawnień, ale będą odsyłani na dłuższe szkolenia. Jeśli nie zaliczą go w ciągu miesiąca, bezpowrotnie stracą swoje uprawnienia. Nie znane są jeszcze dokładne szczegóły, ale najprawdopodobniej kurs reedukacyjny ma trwać około 4-dni, a spekuluje się też, że będzie on kosztował ok. 500 zł. Jeśli jednak w ciągu pięciu lat, od zakończenia kursu, kierowca znów przekroczy 24 punkty, będzie musiał podejść ponownie do egzaminu na prawo jazdy…

Poczytaj również o: POLSKI FURGON – FSO WARSZAWA 201 F
 • Matiaz

  Głupota rządzących, a i oczywiście poprzedniej partii…

 • wwwwwwwrrrrrrr

  ale komuś się nudzi już nie maja co wymyślić ha ha bezpieczeństwo brednie kiedyś były karty rowerowe i motorowerowe i niech nikt nie p…….li ze to bezpieczeństwo bicie kasy i nic więcej

 • Jan Górski

  To w takim razie, muszę mieć swój samochód przez ten okres „zielonego listka” ? żenada !!!! Niech tego nie wprowadzają w życie bo coraz więcej osób będzie jeździło bez uprawnień !

  • Grzesio

   nie, wystarczy zawsze nosić łącznie z prawem jazdy 2 nalepki i wkładać za szyby. Najlepiej jakieś na przyssawkę czy coś żeby policja się nie czepiała

 • NoName

  Napisaliście, że od 4 stycznia 2016r. zielony listek…a nie od 4 stycznia 2017 czasem ?

 • Pr0r0K

  Oni już noe wiedzą z czego kasę ściągać.
  Tacy do przodu są w sejmie. Jak dla mnie powinni wszyscy posłowie zdawać ponownie egzaminy na nowych zasadach.
  Wolę zostać na skuterze haah jpd. Ograniczenie max do 100.
  Człowiek robi np. Prawo jazdy z myślą że znajdą łatwiej pracę a tu co lipatrzeba mieć staż 8ms :/.

 • Pr0r0K

  Oni już nie wiedzą z czego kasę ściągać.
  Tacy do przodu są w sejmie. Jak dla mnie powinni wszyscy posłowie zdawać ponownie egzaminy na nowych zasadach.
  Wolę zostać na skuterze haah jpd. Ograniczenie max do 100.
  Człowiek robi np. Prawo jazdy z myślą że znajdzie łatwiej pracę a tu co lipa trzeba mieć staż 8ms :/.

 • czika

  Kuźwa mamy jeszcze płacic 300 zł za wasze głupie szkolenia po zdaniu prawka które wy sobie wymyślacie i co myślicie że bedzię bezpiecznie smiechu warte jak niektórzy ludzie w ogóle mózgu nie używaja jak zabija człowieko to co pójda siedziec albo prawko zabrane ale tego człowieka którego zabił nikt życia mu nie odda więcej stróżów prawa na ulicach 🙂 pozdro

  • ;)

   to nie jest głupie 😉 lepiej umieć kontrować poslizg i wyjsć z niego cało a nie w rowie

   • dus

    Zakaz podejmowania pracy jako kierowca przez 8 miesięcy jest faktycznie w chuj mądrym przepisem.

    • Karol Karczewski

     zajebiscie mądry pomysł, swierzak na 8 miechów wrzuci plastik do szuflady,a potem wsiadzie w kloca typu np.iveco daily czy renault mascot i na pierwszym skrzyzowaniu przejedzie po cinqeczencie zostawiając z owego wiury ,to po cholere te osiem miesiecy?? co one maja za inowacje wprowadzic?? skoro swiezo upieczony kierowca w tym czasie moze ani razu za kierownica nie siedziec?? proby regulowania zjawisk nie regulowalnych jednym slowem, Ja osobiscie wykonywalem zawód kierowcy przez okolo trzy lata zanim po raz pierwszy uzyskalem uprawnienia,a znam osoby które posiadaja prawo jazdy od nastu lat i w tym czasie nigdy nie siedzieli za kierownicą, wiec ustalanie jakich kolwiek limitów i obostrzen w czasie jest totalnym banialukiem,doswiadczenie kierowcy mierzy sie przebytymi kilometrami za kierownica,a nie dniami miesiącami czy latami…

   • Marek Kucybała

    A ile chcesz się nauczyć przez godzinę???

 • Lajof

  Pytanko mam. Jak 18. będę miał 4 stycznia, a egzamin zdam wcześniej (z tego co wiem można miesiąc przed), to te przepisy będą mnie również dotyczyć?

  • qwerty

   Nawet jeśli zdasz przed 18 to liczy się data uzyskania uprawnień na dokumencie. A zdając przed 18, urząd w dniu Twoich 18 urodzin wysyła informacje odnośnie Twojego prawa jazdy i po kilku dniach dopiero otrzymuje je i uzyskujesz uprawnienia, więc podlegasz pod nowe przepisy.

   • OSHEE

    No własnie nie jest tak ja mówisz, nie myl zdania egzaminu z odebraniem prawka jak zdasz w grudniu to ty będziesz w systemie ale dopiero wysla twój dokument w dniu osiągnięcia 18 lat

 • Sebastian

  A co w przypadku gdy mam prawo jazdy a1 a w przyszłym roku zdaję na kategorie b .To ma dotyczyć nowych kierowców a ja teoretycznie tylko podnoszę kwalifikacje.czy mnie To też dotyczy?

  • Wojtek

   Też mam A1, jeżeli robisz w następnym roku to tak, będzie cie to obowiązywać. Ja np. w tej chwili robię B żeby potem nie mieć tych głupich nowych przepisów.

 • Łukasz

  Mam taką samą sytuacje jak Sebastian. Kategorie B mam od kwietnia 2015 roku, a wczoraj zdałem egzamin do kategorii T. Czy te nowe „przepisy” mnie też będą dotyczyć?

 • Rafał

  Ktoś tu chyba lata pomylił 🙂

 • Partykkk

  Takie pytanie mam czemu 4 stycznia 2016 ?

  • Magnicit

   Polska taki pieukny kraj więc …

  • yebuchWORD

   Błąd w artykule.

 • KTOŚ

  KURWY TYLKO KASY BY CHCIELI ZŁODZIEJE JEBANE !!!!!!!

 • dus

  to na 100% wejdzie?

 • kazik54

  kurwy tylko kombinują jak wyciągać kasę, samochody tanie, co raz więcej sciągają z zachodu to jest biznes i trzeba kosić ile wlezie bo przecież tyle kasy przepada! kierowców przybywa, z mandatów za małe przychody więc trzeba obrać inną drogę płacenia „haraczy” na rzecz państwa. chuj wam w łeb tym co to wymyślili. Nie umiecie niczego wymyślić tylko ciągnąć kase, co gamonie kończy się wam dojny cycek co?!

  Jeszcze dodatkowo wpływają na bezrobocie bo znam dużo małolatów co śmigają autem od 16 roku i jezdzą dobrze (nie najlepiej ale OK) a nie będzie sobie mógł pójść do roboty na kierowce busa w piekarni bo jakiś zjebany gamoń wymyślił ze nie może podjąć pracy jako kierowca. I co dasz mu gamoniu te 1800zł przez 8 miesięcy? Jeszcze raz chuj ci w łeb! przepraszam za wulgarne słowa ale to te zmiany to chyba jakiś żart, skandal będzie jak to wejdzie.

 • Kamil

  Wydłużenie kursów kasujących pkt karne to dobry pomysł, ale reszta jest do niczego..

 • Mario

  W żadnym kraju nie ma takiego głupiego prawa !!! Durnie tylko kase doić by chcieli , zamiast ułatwiać ludzią by byli mobinlni i mogli szukać pracy w dalszych regionach czy za granica to tylko złodzieiej kłody pod nogi rzucają — Chciałbym jednego z drugim skurwysynem na ten egzamin zaciągnac i zobaczyć jak zdają EGZAMIN parchate złodziejskie szmaty… Czemu w Niemczech tego nie ma czemu Czechy mają po ludzku i inne mase krajów nie wspomne o USA … Tylko tu zawsze DEBILE PATENTOWANE taki głupoty wymyslają … Ja straciłem prawo jazdy tak przyznaje przez głupote…. Ale u tych kurew nie wyrobie ZA CHINY LUDOWE — Czechy albo Ukraina a jak nie do USA pojade i mi kija niech zrobią a niedam zarobić złodziejskiej sitwie….

  Pieprzenie o wypadkach to jest tylko wymówka niecwierzcie im — złodziejom a zresztą miech do kur… nedzy kazdy odpowiada w tym kraju za siebie….

 • edgar

  Daję synowi żeby pojechał gdzieś i co?? wkleja na szybę zielony listek ..Wraca i ja siadam do auta i co ..śmigam z zielonym listkiem???? czy on tylko musi go założyć za szybkę ?? a jak nie założy to co /?? bzdura kompletna nic tylko kolejna próba wyciągania kasy!!!!!!!

  • Dorota

   Są juz listki które sa na przyssawkach i mozna je ściągać. Ja uwazam listek to żaden sposób na wyciągnięcie kasy. Ja uwielbiam moj listek.

   • ddddddd

    Zielony listek to wspaniały sposób na wyciąganie kasy 😉
    Zwłaszcza dla ludzi wyłudzających odszkodowania, będą polować na świeżych kierowców.

   • Po prostu

    Ty nie uwielbiaj swojego zielonego listka tylko naucz się wreszcie jeździć.

 • Janusz

  TO chodzi o kase 🙂 — Za dodatkowe kursy płacisz ty młody kierowco 🙂 złodzieje już ustalili dla LOBBY że — praktyczne i teoretyczne kursy doszklajace nie mogą być wyższe niż — 100 200 zł teoria i praktyka 200 -300 zł 🙂 pięknie mamy ustalony ciagły dopływ kasy 🙂 i LOBBY czyli Osrodki Doskonalenia Techniki Jazdy 🙂 bardzo chciały mieć zapisany ustawą taki stały i nieprzerwany zastrzyk gotówki 🙂 Tu nie chodzi o bezpieczeństwo czy zdrowie drogi kierowco 🙂 a po prostu KASE 🙂 Takie osrodki już powstały lub powstaną 🙂 z takimi torami 🙂 Zobaczcie kasa ustawą płynie do nich nieprzerwanie 🙂 nie ma konkurencji 🙂 Taki Janusz założy sobie taki Osrodek i ma kasę non stop 🙂 i jest szczęsliwym polaczkiem ….To tak w skrucie…

  Jakby chcieli zadbać o zdrowie to po 1 Probili by drogi 🙂 po 2 zainwwestowali w słuzbe zdrowia 🙂 To jest złodiejski kraj — u pokolenie poskomuchów post PRL,u do piero jak wymże to będzie ok …
  Sorry za błedy … Zdawajcie PJ za granicą .

  ps-Mój Dziadek i Ojciec — zdawali prawo jazdy za komuny 🙂 Dzidek 15 minut swobodnej jazdy i Ojciec tak samo 🙂 I co — Obydwoje ZERO mandatu zero wypadku zero stłuczek – obydwoje ZAWODOWI kierowcy wykonujący prace ???? Samochodem…

  Po co ten cyrk – pomyślcie…

  • Damian

   Ja będę zaczynał w pazdzierniku tego roku i będzie mnie to obowiazywało nie :/ ?

   • Adrian

    Jeśli zdążysz odebrać prawo jazdy przed 4 stycznia 2k17 to nie.
    Powodzenia 😀

 • ;)

  to nie wejdzie 😉 nie ma szans, nawet jakby te ,,nowo powstałe ośrodki” miały pracować po 12h na dobę to sam rocznik ’99 nie miałby szans zrobić kursu w przepisowym terminie – więc luz (dane z GUS – 1/2 rocznika ’99 i przypuszczalna liczba ośrodków na województwo – 1-2)

 • Dysk Przenośny

  „Prawo” to najzwyklejszy na świecie rzeczownik, więc się deklinuje, panie redaktorze. Zdawania – kogo? czego? – praw_A_ jazdy…

 • Dave

  Ahahaha nic tylko o kasę się rozchodzi dla mnie porażka i śmiech na sali :v

 • ADIQ

  Popierdoliło tych kurwiszonów za tymi stołkami… Kto wymyśla coś tak chorego?
  Po chuj komuś klonowy listek nie umie jeździć? to sie nauczy.
  NIE ROBIAC NIC PONAD WLASNA SKALE NIE OSIAGNIEMY SUKCESU.

 • GÓWNO

  WYPIERDALAĆ!

 • Robert

  Szanowni panstwo i tak macie latwiej bo np na litwie wszystkie te przepisy zielony listek itd. Obowiazuja dla mlodych kierowcow przez 2 lata a nie przez 8 miesiecy. I jakos wszyscy radza.

 • lulka123

  Po co wogóle coś zmieniać ? Jestem rocznik ’99 i jak widzę co chcą wprowadzić to odechciewa mi się zdawać prawo jazdy

 • Jackob

  Leczyć sie powinni! Jeden jeździ lepiej drugi gorzej. Nie dość ze trzeba czekać do 18 żeby zrobić prawko to jeszcze okres 8 miesiecy.

 • Rafał Dyś

  „(…) 2 godzinny teoretyczny kurs (…) obejmował będzie czynniki mające wpływ na
  bezpieczeństwo ruchu drogowego, problematykę wypadków drogowych czy
  psychologiczne aspekty związane z prowadzeniem samochodu(…)”

  „(…) godzinnego szkolenia praktycznego (…) między innymi jazdey na
  zakręcie na śliskiej nawierzchni, efektywne hamowanie z systemem ABS,
  wychodzenie z nieplanowanego poślizgu (…)”
  Tak… W 2 godziny, to się tak obszernej teorii nie da nawet odczytać, a godzina na praktykę? Kpina! W godzinę nauczyć, doszkolić jazdy po lodzie? Wyprowadzanie z poślizgu? Taki kurs kosztuje dobry 1000zł i trwa cały dzień… W godzinę to najwyżej zmusza w końcu kursanta, żeby się rozpędził do prędkości, a którą wejdzie w ten poślizg… Szkoda słów.
  edgar napisał, że zielony listek to wyciąganie kasy… 300zł za bzdurę! To jest wyciąganie kasy…

 • alicja

  co jakis czas slysyzy sie o nowych zmianach w egzaminie, ale i tak trzeba go zdac, sama przygotowywalam sie do testow ze strona prawo-jazdy-360, kazde pytanie wyjasnione i wszytsko się potworzylo w WORD, teraz czas na praktyke

 • 101hz

  Dlaczego te durne przepisy zakładają, że ja zaraz po kursie będę mieć auto ?

 • zxc

  HAHAHA Mój syn już szkoli się w niemieckim miście by uniknąc tych absurdów. Znajomi zdają na Ukrainie i PL prawojazdy nikomu nie potrzebne Dobranoc

  • KKS

   No, tyle, że w Niemczech jest 3x trudniej zdać i zrobić prawko jazdy (bo są też testy psychologiczne) i Niemcy robią w Polsce prawka. Zdają na Ukrainie, a poźniej kończą na cmentarzach. Echh półmózgi piszą takie komentarze to mi się rzygać chce.

 • Gjggk

  Chociaz mnie tez sie to nie podoba to, takie praktyki sa w juz dawno na zachodzie i jest to skuteczne.

 • rogas

  no ja wam powiem tyle na +500 trzeba zarabiać jakoś pieniądze 😛 to co sie dzieje u nas w kraju załamka 😛 życze powodzenia przyszłym kierowcą 😛

 • Darko

  Lepiej by się zajęli tymi dziadkami co jeżdżą po drogach i utrudniają ruch a nie takie pierdoły wprowadzają nic innego niż kolejne wyłudzenie pieniędzy od ludzi

 • Jurek Pazurek

  A w osiemdziesiątych latach narzekałem na komunę 😉 Nie wiedziałem wtedy jak dużo gorszą komunę przyniesie osiemdziesiąty dziewiąty. Mówię to całkiem świadomie. Twierdzę, że za poprzedniej komuny było dużo więcej wolności niż w niewolniczym świecie stworzonym przez komunistyczną unię europejską i jej apologetów. Zamiast się wygłupiać z tymi durnymi przepisami to by po prostu przywalili jakiś normalny, dodatkowy podatek, z którego by płacili sute pensje w WORD-ach. Każdy by był zadowolony. Leśne dziadki w WORD-ach braliby kasę i nie wydziwiali a my byśmy mieli jasne zasady funkcjonowania na drodze. A tak to mamy pokaz sadystycznych praktyk w WORD-ach i samopoczucie ukrywającego się Żyda z Generalnej Guberni, kiedy jeździmy po drogach i całą uwagę skupiamy na tym aby nas policjant nie złapał za najdrobniejsze przewinienie.

 • Blixar

  „W 2017 roku znikną również kursy reedukujące, ale pozostaną w nowej formie”
  Nie chce być złośliwy ,ale brzmi to jak ” Niestety zginąłem ,Ale przeżyłem”

 • drt

  To wymyśliło PiS czy jeszcze PO i dopiero teraz jest wprowadzane bo to nieprawdopodobne, żeby takie kretynizmy wymyślać?
  Jedyny dobry pomysł byłby gdyby jazda na TiRach była dozwolona od powiedzmy 30 roku życia i kończyła na 60.

 • hahaha!

  Mam prawo jazdy od 1989 roku.

 • tom

  To nie zmiany w ZDAWANIU a zmiany dla MLODYCH KIEROWCÓW! Trzeba wiedziec o czym pisze sie artykuł

 • TYRON
 • Lasso

  Ciągle są zmiany i ciągle będą. Ważne, żeby dobrze słuchać i pytać na kursie, a i na własną rękę trochę poćwiczyć. Nie bać się dobrać jazd doszkalających i nie bać się zmieniać OSK po nieudanym egzaminie, ja tak zrobiłem i dzięki Bogu – być może ktoś się waha i jest z Warszawy, to podpowiadam: nie ma się nad czym zastanawiać, zachęcam, może kogoś zanteresuje: http://warszawskajazda.pl/jazdy-doszkalajace/

 • Zbyszek

  Już widzę jak ktoś będzie przestrzegał tych durnych przepisów 🙂 w 2017 właśnie zdaje prawo jazdy i nie mam zamiaru stosować się do tego gówna tym bardziej że już od roku jeżdżę samochodem bez uprawnień

  • Jeff

   odpowiedzialnie :V

 • Łuk

  Naj lepiej można stworzyć takie przepisy by na 100 zdających prawo jazdy, 10 osób zda.albo żadna osoba. Tak to tylko w pl .

 • Pingback: Jakich zmian mogą spodziewać się nowi kierowcy od 2017 roku? - Bezpieczna podróż()

 • Maciej

  Nie robią tego by poprawić bezpieczeństwo tylko żeby wyłudzić jak najwięcej kasy. Przecież trzeba jakoś zarobić pieniądze na obietnice wyborcze
  Nie nakleisz listka i będziesz jechać 140 km/h na autostradzie to i tak Cię nir zatrzymają bo nie będą wiedziel ze masz jechać 100 km/h nie chodzi mi o to by zapierdalac tylko żeby jeździć tak jak reszta użytkowników dróg publicznych
  żeby nie tworzyć korków

 • Kamil

  Po prostu powinni się puknąć w łeb. Obecni kierowcy są większym zagrożeniem niż Ci nowi. Odpuścili by bezmyślny plac manewrowy i zaczęliby się interesować parowaniem i jeździe po mieście w gorszych miejsca ze skomplikowanymi skrzyżowaniami. Co raz gorzej dla młodych. Ciekawe ile WORD będzie liczyć sobie za takie dodatki po zdobyciu prawa jazdy? Ten worek z pieniędzmi miel ukrócić… Szykuje się coś odwrotnego… Weźcie podnieście ceny za paliwo oraz ubezpieczenie, wtedy to w ogóle młodzi będą mieli najlepszy start. Cały czas kłody pod nogi… Kiedy ten kraj się nauczy, że wielka mama – rząd, nie jest opiekunem młodego człowieka.

 • Bartosz Markus

  Punkt 4 i 5 to nawet nie jest śmieszny. Niektórzy ludzie właśnie w celu pracy robią prawko. Chciałbym poznać debila z imienia i nazwiska odpowiedzialnego za tego typu zmiany. Jesteś kretynem lub kretynką…

 • dominik górny

  czy mi sie wydaje czy na samym poczatku zamiast 2017 jest 2016?

 • Mariusz Guzik

  Świnie mają za mało w korycie to szukają jeszcze troche. Chyba zaczne produkować absurdalnie drogie wszelkiego rodzaju krzesła i fotele rozmiaru xxl z różnymi funkcjami dla tych pań i panów którzy to wymyślają bo wszyscy wiedzą że dla takich ludzi kilogramy przybywają z pieniędzmi. Ahaa nie to przecież geny xD przynajmniej jest śmiesznie 😀

 • Kacpii

  Jak tak dalej pójdzie to chyba będziemy wszyscy jeździć rowerami… o ile te spasłe świnie nie wymyślą sobie jeszcze obowiązku posiadania prawa jazdy na rower i obowiązkowej rejestracji…. Po prostu paranoja… Ja chyba się rozmyślę nad tym całym prawem jazdy i będę jeździł bez uprawnień, bo to chyba taniej wyjdzie….

  • Zjarany Arab

   Jebać te mendy

 • Paweł Kierski

  Super – po zrobieniu prawa jazdy będzie sobie leżało przez 8 miesięcy. Dzięki temu umiejętności zdobyte na szkoleniu podstawowym i dodatkowym wspaniale się zdezaktualizują, a delikwent będzie traktowany jako kierowca z „odpowiednim” stażem.

  Ktoś kto projektował te rozwiązania najwyraźniej przez 8 miesięcy nie używał mózgu i wyszedł z wprawy.

 • dzibi9

  Ahaaaa „zielony listek”…… będą mogli poruszać się jedynie samochodami oznakowanym zarówno z tyłu jak i z przodu to co jak mój siostrzeniec zrobi prawko to mam wszystkie samochody wykleić w rodzinie debilizm a z tym okresem próbnym to już całkiem zapraszam dzieci tych co to wymyślili do Piekar Ślaskich przekonają sie jak można szybko sobie go przedłużyć i w ile dni można będzie je stracić hahaha

 • elo

  Ile mlodych chce sie pokazac ze ma auto i w obliczu mlodych blachar utrzymuje dynamiczne tempo jazdy…a z braku doswiadczenia na łuku w rowie…??

 • Jasiek

  Przeciez to za darmo powinno być. Ci zlodzieje od uni dostaja na to kase by nas okradac. Rozwalic ta unie. Niech tylko Strefa Shengen zostanie

 • Mariusz Szymczak

  Ciekaw jestem czy faktycznei wejdzie to w życie. Zmianami straszy się już od ponad 2 lat i jakos ich wciaż nie widać 😉 Ciesze się, ze mam to już za sobą. Ucząc się z testynaprawojazdy.eu poszło bez żadnego zająknięcia.

 • Jussss

  Chciałam zdawać w przyszłym roku. Tak na dobrą sprawę prawo jazdy jest mi potrzebne tylko do tego, aby w razie nagłej potrzeby zawieźć moje dzieci do lekarza – do miasta. Mieszkam w małej miejscowości i nie zawsze mogę liczyć na męża. Ten cały zielony listek jest bez sensu, bo nie posiadam przecież swojego samochodu, będę jedynie brałam auto męża i teściowej. Poza tym te 14 km do miasta to naprawdę niewiele. Jak mają być takie utrudnienia to nie wiem co z tego będzie. Niestety jestem w takiej sytuacji, że na transport publiczny z dwójką malutkich dzieci nie mogę liczyć… Nie dość że zostawię zapewne mnóstwo pieniędzy żeby zdać, bo pewnie będę podchodzić wielokrotnie, to jeszcze będę mieć jakieś dodatkowe kursy i to całe sprawdzanie. Ogrom stresu i nerwów i czasu będzie trzeba poświęcić tylko po to by czasem zawieźć dzieci do miasta do lekarza. To jakiś koszmar.

 • Sylwia Weronika Górnowicz

  najbezpieczniej będzie po prostu wyjść i pchać samochód 😉
  do tego taniej wyjdzie

 • Ewelina Figarska

  Pieknie! Super zmiany wedlug mnie! … Co nie zmienia w sumie mojego zdania na temat prawka – duzo bardziej oplaca sie kupic prawko jako dokument kolekcjonerski i wyjdziesz na plus 😛 ja kupuje od lat na fastidcard com 😀

 • Rima Aksenova

  Wiem doskonałą kancelarię, która pomoże Ci w podjęciu właściwej próbki ukraińskiego.
  Strona internetowa – vidnazhitelstvo.com/prawo-jazdy-na-ukrainie
  Proszę, nie pożałujesz!

 • Klaudia Kucia

  punkt 7 spoko ale reszta to jakis smiech na sali… po co te zakazy… jesli ktos ma dobra szkole (ja chodzilam do Autojar na Kabatach), ma umiejetnosci, czuje sie pewnie za kolkiem to czemu nie wolno mu tego czy tego przez az 8 miesiecy.. A co z kierowcami co maja prawko 5 lat a jezdza od wielkiego dzwonu.. oni to dopiero stwarzaja zagrozenie.. nie kazdy mlody kierowca to zlo konieczne