Zakup rozbitka – czy takie posunięcie ma jakikolwiek sens?

211

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Zakup rozbitka – zadanie dla cierpliwych

Zakup rozbitka
Zakup rozbitka – im starszy samochód, tym mniejsza opłacalność

Z punktu widzenia kupującego, najatrakcyjniejsze są samochody, które “dostały po skórkach”. W takim przypadku, zakres napraw jest niewielki, a cena ich wykonania, najczęściej bardzo atrakcyjna. Rzecz w tym, że takich pojazdów jest niewiele. Powód jest bardzo prosty – właścicielowi bardziej opłaca się usunąć uszkodzenia, niż wystawić samochód na sprzedaż. Zatem może warto zainteresować się importem z zachodu? Tak, w ten sposób znacznie łatwiej znaleźć godnego uwagi rozbitka. W krajach Europy Zachodniej koszty naprawy są sporo wyższe niż u nas, zatem właściciele znacznie chętniej pozbywają się tam uszkodzonych samochodów. Nie będzie to jednak łatwe.

Taka oferta stanowi łakomy kąsek nie tylko dla osób kupujących samochód dla siebie, ale także dla handlarzy. W przypadku samochodów z niewielkim zakresem uszkodzeń, zawodowemu sprzedawcy znacznie bardziej opłaca się naprawić samochód w standardzie “dla klienta”, niż sprzedać uszkodzony egzemplarz. Można jednak skorzystać z usług firmy, wyspecjalizowanej w sprowadzaniu rozbitków. Cierpliwi mogą szukać na własną rękę, ale będzie to żmudne zadanie.

Zakup rozbitka – o czym warto pamiętać?

Zakup rozbitka
Zakup rozbitka – naprawa klasyka to zwykle opłacalny interes

Cierpliwość to w tym przypadku nie jedyna cecha, którą powinien posiadać kupujący. Podstawą jest specjalistyczna wiedza. O ile w przypadku zakupu każdego używanego samochodu, warto zasięgnąć opinii osoby, która zna się na rzeczy, to jeżeli mowa o rozbitku, inna opcja w ogóle nie powinna być brana pod uwagę. W przeciwnym wypadku szybko okaże się, że oszczędności, wynikające z zakupu uszkodzonego samochodu, będą na tyle małe, że opłacalność przedsięwzięcia stanie pod ogromnym znakiem zapytania. W skrajnych przypadkach może się okazać, że finalny koszt przewyższy wartość rynkową nieuszkodzonego egzemplarza.

Skoro mowa o kosztach, nie należy nastawiać się na niską cenę naprawy. Szwagier, który ma spawarkę, w tym przypadku nie wystarczy. Żeby uszkodzony samochód mógł zostać przywrócony do stanu zbliżonego do fabrycznego, niezbędna jest nie tylko specjalistyczna wiedza mechanika, ale i specjalistyczny sprzęt. W takim przypadku, nie warto na siłę szukać dodatkowych oszczędności.

Warto odpuścić sobie samochody, których nie można obejrzeć. Pamiętaj, sprzedającemu zależy na tym, żeby sprzedać swój towar. Nie należy ufać zapewnieniom o minimalnych uszkodzeniach. Poza tym, uszkodzona blacha bardzo często ma odciągać uwagę kupującego od innych, znacznie poważniejszych niesprawności.

Wcześniej wspomnieliśmy, że najlepszym miejscem, w którym warto szukać rozbitka, jest Europa Zachodnia. Warto jednak pamiętać, że załatwienie wszystkich formalności, z tym związanych, nie jest takie łatwe. W wielu przypadkach, nabywca otrzyma komplet dokumentów dopiero po kilku tygodniach.

Kolejna niedogodność to dostępność części zamiennych. W przypadku kilkuletnich samochodów, o wielu zamiennikach można zapomnieć. Jakie są ceny w ASO, wszyscy wiemy. Można zaoszczędzić szukając części z innych rozbitków, ale ponownie – to wymaga cierpliwości.

 

Czy opłaca się kupić używaną hybrydę? Przeczytaj!

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia