Zdrowe Nawyki

Na Zdrowie 2 – Zdrowe nawyki

Na Zdrowie – Zdrowe nawyki – 31.07.2020

W drugim odcinku prowadzący poruszają między innymi problem wody. Dlaczego jest tak istotny? Od lat naukowcy biją na alarm, że zjawisko pustynnienia to problem, którego nie można bagatelizować. Dotyczy on również Polski. Mało kto wie, że przemysłowe hodowle zwierząt mają ogromny wydźwięk ekologiczny. Dlaczego? Wyobraźcie sobie, że 1/3 zasobów wodnych ziemi zużywana jest właśnie przez tę gałąź przemysłu.

Prowadzący Paweł Kubalski i Ryszard Cichy rozprawiają się również z kilkoma mitami na temat żywności. Pierwszym z nich jest przekonanie, że warto pić mleko w każdym wieku. Część z nas ma już świadomość, że popularne hasło reklamowe: „Pij mleko – będziesz wielki” to jedno z największych kłamstw, jakimi karmi nas przemysł mleczarski. Nie powinny go już pić nawet pięcioletnie dzieci! Jeżeli spodziewacie się, że czerpiecie z mleka bogactwo składników odżywczych, najwyższy czas włożyć to przekonanie między bajki. Dlaczego? Omawiają to gospodarze audycji. Ze szczegółami.

Drugim produktem odzwierzęcym, jaki prowadzący biorą na warsztat, jest białko, a konkretnie – mięso. Część jego miłośników usprawiedliwia swoją dietę przekonując, że produkt ten nie tylko daje energię, ale również pozytywnie wpływa na prawidłowy skład krwi. Ryszard Cichy wyjaśnia, że to przekonanie jest ze wszech miar błędne. Okazuje się bowiem, że za syntezę hemoglobiny we krwi odpowiada substancja, którą znajdziemy wyłącznie w roślinach! Jaki to składnik? Dowiecie się z tego odcinka!

Zwolennicy mięsa argumentują również, że skoro posiadamy kły, to w oczywisty sposób oznacza to, że jesteśmy drapieżnikami I potrzebujemy mięsa w naszej diecie. Czy rzeczywiście tak jest? I jak ma się do tego długość naszych jelit? Czy wątróbka naprawdę jest niezastąpionym źródłem żelaza? Paweł Kubalski i Ryszard Cichy wyjaśniają wszystkie te zagadnienia.

Oprócz produktów zwierzęcych, obydwaj panowie omawiają też kilka ciekawostek na temat innych produktów. Co na temat wina mają do powiedzenia lekarze? Czy temperatura posiłków ma znaczenie? Który produkowany w Polsce olej może z powodzeniem zastąpić oliwę z oliwek? Jak istotna dla naszego zdrowia jest zasada mówiąca, abyśmy nie jedli tego, czego nie jedli nasi dziadkowie? Na jaki wstydliwy, ale bardzo niebezpieczny dla zdrowia problem cierpi aż 62% Europejczyków? W tej audycji usłyszycie mnóstwo naukowo potwierdzonych informacji, które obalają nieprawdziwe przekonania związane ze zdrowym odżywianiem. Czy jesteście pewni, że Wasze poglądy nie są przypadkiem niesłusznie powielanymi stereotypami? Posłuchajcie audycji i przekonajcie się sami!