Wyprzedzanie przyczyną wypadków drogowych

Wyprzedź innych bezpiecznie – jak wykonać to manewr? Zasady wyprzedzania i prawidłowe zachowania na drodze. Sprawdź nasz poradnik wyprzedzania przyczyną wypadków!

359

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Wyprzedzanie przyczyną wypadków

Wyprzedzanie przyczyną wypadków – w ubiegłym roku w wyniku nieprawidłowego wyprzedzania w Polsce na drogach doszło do 1688 wypadków. Niestety, kierowcy wciąż nagminnie wykonują ten manewr nie zachowując odpowiedniej ostrożności. Jak w takim razie wyprzedzać, aby nie narażać siebie i innych uczestników ruchu drogowego na niebezpieczeństwo?

Wyprzedzanie przyczyną wypadków

wyprzedzanie przyczyną wypadków drogowych
wyprzedzanie to najniebezpieczniejszy manewr na drodze

Na początku warto wyjaśnić sam termin, ponieważ dla wielu kierowców wyprzedzanie, wymijanie i omijanie to jeden i ten sam manewr. Wyprzedzanie to przejeżdżanie lub przechodzenie obok innego uczestnika ruchu, który porusza się w tym samym kierunku. Wydaje się proste, jednak to właśnie z braku zachowania należytej ostrożności i zbyt dużej pewności siebie dochodzi do tak dużej ilości wypadków podczas wykonywania tego manewru.

O czym zatem powinniśmy pamiętać podczas wyprzedzania?

Pamiętajmy, że inne samochody zawsze wyprzedzamy z lewej strony. Nim dokonamy tego manewru musimy się upewnić, czy mamy zachowaną odpowiednią odległość od auta.  Sprawdźmy czy aby na pewno nikt nie jedzie z naprzeciwka. Należy również zweryfikować, czy samochody jadące przed i za nami nie zmieniają akurat pasa ruchu bądź nie przymierzają się do tego samego manewru co my.

Wyprzedzanie przyczyną wypadków bo w niektórych przypadkach wyprzedzanie jest zabronione!

Są sytuacje i miejsca na drogach, w których wyprzedzanie jest bezwzględnie zabronione. Nawet nie myśl o tym manewrze, kiedy dojeżdżasz do wzniesienia bądź jesteś na ostrym zakręcie. Pomocne są w tym przypadku ciągłe linie na drodze, które nas informuje o takim zakazie. Wyprzedzanie zabronione jest również na przejściach dla pieszych i rowerzystów oraz tuż przed nimi. Niestety, niektórzy kierowcy będąc zbyt pewnymi siebie właśnie w takich sytuacjach doprowadzają do wypadków śmiertelnych. W nowym systemie szkoleń dla kierowców powinny poza zajęciami na płycie poślizgowej znaleźć się szkolenia z wyprzedzania. Niestety choć instruktorzy wiedzą że to właśnie wyprzedzanie jest najbardziej niebezpiecznym ale i stresującym kierowcę manewrem nic z tym nie robią. Dawno Skandynawowie udowodnili że nie karanie ale edukacja, szkolenia i profilaktyka są kluczem do bezpiecznej podróży zwłaszcza polskimi drogami.

przeczytaj także o: Blokady na kołach i wymuszanie mandatów

Słuchaj nas online! – Radio Bezpieczna Podróż (bezpiecznapodroz.org)

Busem do Holandii? czy to ma sens?

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia