Wyprzedzanie przyczyną wypadków drogowych

0
81
Wyprzedzanie przyczyną wypadków

Wyprzedzanie przyczyną wypadków – w ubiegłym roku w wyniku nieprawidłowego wyprzedzania w Polsce na drogach doszło do 1688 wypadków. Niestety, kierowcy wciąż nagminnie wykonują ten manewr nie zachowując odpowiedniej ostrożności. Jak w takim razie wyprzedzać, aby nie narażać siebie i innych uczestników ruchu drogowego na niebezpieczeństwo?

Wyprzedzanie przyczyną wypadków

Na początku warto wyjaśnić sam termin, ponieważ dla wielu kierowców wyprzedzanie, wymijanie i omijanie to jeden i ten sam manewr. Wyprzedzanie to przejeżdżanie lub przechodzenie obok innego uczestnika ruchu, który porusza się w tym samym kierunku. Wydaje się proste, jednak to właśnie z braku zachowania należytej ostrożności i zbyt dużej pewności siebie dochodzi do tak dużej ilości wypadków podczas wykonywania tego manewru.

O czym zatem powinniśmy pamiętać podczas wyprzedzania?

Pamiętajmy, że inne samochody zawsze wyprzedzamy z lewej strony. Nim dokonamy tego manewru musimy się upewnić, czy mamy zachowaną odpowiednią odległość od auta i czy aby na pewno nikt nie jedzie z naprzeciwka. Należy również zweryfikować, czy samochody jadące przed i za nami nie zmieniają akurat pasa ruchu bądź nie przymierzają się do tego samego manewru co my.

Wyprzedzanie przyczyną wypadków bo w niektórych przypadkach wyprzedzanie jest zabronione!

Są sytuacje i miejsca na drogach, w których wyprzedzanie jest bezwzględnie zabronione. Nawet nie myśl o tym manewrze, kiedy dojeżdżasz do wzniesienia bądź jesteś na ostrym zakręcie. Pomocne są w tym przypadku ciągłe linie na drodze, które nas informuje o takim zakazie. Wyprzedzanie zabronione jest również na przejściach dla pieszych i rowerzystów oraz tuż przed nimi. Niestety, niektórzy kierowcy będąc zbyt pewnymi siebie właśnie w takich sytuacjach doprowadzają do wypadków śmiertelnych. W nowym systemie szkoleń dla kierowców powinny poza zajęciami na płycie poślizgowej znaleźć się szkolenia z wyprzedzania. Niestety choć instruktorzy wiedzą że to właśnie wyprzedzanie jest najbardziej niebezpiecznym ale i stresującym kierowcę manewrem nic z tym nie robią. Dawno skandynawowie udowodnili że nie karanie ale edukacja, szkolenia i profilaktyka są kluczem do bezpiecznej podróży zwłaszcza polskimi drogami.

przeczytaj także o: Blokady na kołach i wymuszanie mandatów