Bezpieczeństwo dzieci w drodze do szkoły

434

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

bezpieczeństwo dzieci w drodze do szkoły
czy twoje dziecko jest bezpieczne w drodze do szkoły?

Rok szkolny się zaczął, a najmłodsi zawitali ponownie do swoich szkół. Po raz kolejny ruszyła akcja „Bezpieczna droga do szkoły” organizowana przez Policję, ale rodzice również powinni zadbać o to, aby ich pociechy ostrożnie poruszały się w trakcie podróży. Bezpieczeństwo dzieci w drodze do szkoły to priorytet.

Bezpieczeństwo dzieci w drodze do szkoły

Już od lat 1 września policjanci dbają o to, aby najmłodsi mogli bezpiecznie dotrzeć do swoich szkół po okresie wakacyjnym. Dlatego też ze zdwojoną siłą patrolują najbliższe okolice placówek. Co ważne, nie patrzą oni jedynie na młodych pieszych, ale ze szczególną uwagą przyglądają się również kierowcom pojazdów, czy zachowują należytą ostrożność poruszając się ulicami znajdującymi się bezpośrednio obok szkół. Jednak na patrolowaniu się nie kończy. W ramach zajęć szkolnych funkcjonariusze uczą najmłodszych zasad bezpieczeństwa, o których powinni mieć świadomość podczas podróży do szkoły.

Mimo tych działań należy pamiętać, że to rodzice są odpowiedzialni za swoje dzieci. Dlatego to właśnie na nich spoczywa obowiązek nauczenia najmłodszych bezpieczeństwa na drodze. Prowadząc dziecko do szkoły zwracajmy uwagę na zasady bezpieczeństwa. Najlepiej wybierzemy trasę, która wyklucza większe skrzyżowania czy ruchliwe ulice. Im bezpieczniejsza droga do szkoły, tym mniejsze ryzyko. Podczas drogi tłumaczmy najmłodszym, dlaczego za każdym razem należy się zatrzymywać przed przejściem dla pieszych i weryfikować, czy nic akurat nie jedzie. Przy każdej następnej podróży poprośmy naszą pociechę, aby nas zaprowadziła do szkoły, przestrzegając wszystkich zasad, o których mówiliśmy wcześniej. Dzięki temu dzieci mogą wyrobić sobie prawidłowe nawyki. Bardzo ważna jest też rozmowa o zagrożeniach, które mogą nas spotkać na drodze oraz sposobie ich unikania. Pamiętajmy również, aby wyposażyć najmłodszych w odblaski.

Bezpieczeństwo dzieci w drodze do szkoły – nasza odpowiedzialność

Jednak najważniejsze jest to, abyśmy sami dawali młodszym dobry przykład, nie tylko odprowadzając je do szkoły. Dla naszych dzieci jesteśmy wzorem do naśladowania, więc jeżeli sami będziemy przestrzegać zasad bezpieczeństwa, nasze pociechy wyłapią to same i stanie się to dla nich normą. Bezpieczeństwo dzieci w drodze do szkoły to dotyczy nas wszystkich.

Skąd dzieci mają brać wzorce skoro dorośli czasem zachowują się ostentacyjnie nieodpowiedzialnie. W krajach skandynawskich od przedszkola zaszczepiane są zachowania na drodze tak by było bezpiecznie. Dzięki takim wzorcom, takiemu programowi profilaktyki w Szwecji jest statystycznie ponad 3 razy mniej wypadków z udziałem dzieci niż u nas. Czemu każdy kolejny rząd zajmuje się tylko karami a nie edukacją?

Bezpieczeństwo dzieci w drodze do szkoły, wypadek
Bezpieczeństwo dzieci w drodze do szkoły, wypadek

 

przeczytaj koniecznie o nowych mandatach: Mandaty 2017 zmiany – nie odmówisz mandatu

 

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia