Jak jeździć oszczędnie cz.2 poradnik

Oszczędź na benzynie i jeździij lepiej – Jak jeździć oszczędnie cz. 2. Dowiedz się jak ruszać i przyspieszać bez tracenia nadprogramowego paliwa!

363

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Jak jeździć oszczędnie cz 2

Jeśli mieszkasz daleko, dojeżdżaj tylko do miasta czyli jak jeździć oszczędnie cz 2

Dalej nie zawsze jest sens pakować się w korki. Możesz skorzystać z komunikacji publicznej – pod warunkiem, że jest szybsza i wystarczająco komfortowa, lub z roweru – jeśli masz wystarczająco duże auto, by go ze sobą zabrać. To kolejny sposób jak jeździć oszczędnie cz 2

Rób dokładne pomiary spalania i testuj różne techniki jazdy.

Tylko dzięki dokładnym pomiarom przekonasz się, jaki sposób jazdy jest najtańszy. Najlepiej korzystać z komputera pokładowego (jeśli Twój samochód takim dysponuje), gdyż wtedy będziesz w stanie wychwycić nawet niewielkie zmiany. Jeśli raz uda Ci się przejechać spalając 10% mniej – to znaczy, że właśnie tak jest taniej.

Wybieraj trasy o mniejszym natężeniu ruchu.

Samochód najwięcej spala podczas ruszania i przyspieszania. Dlatego wybierając trasę nawet dłuższą, ale gwarantującą płynne poruszanie się, możesz wbrew pozorom zaoszczędzić. Mniej samochodów dookoła pozwoli Ci także na spokojne stosowanie innych technik oszczędnej jazdy bez denerwowania kierowców za Tobą.

Wyruszaj w drogę trochę wcześniej.
Jeśli możesz natknąć się na korki, zrób wszystko by wyruszyć na tyle wcześniej, by podczas drogi nie denerwować się, że nie zdążysz. Gdy się denerwujemy za kółkiem, częściej depczemy gaz do dechy i jeździmy agresywnie. To nie tylko wpływa na wzrost spalania, ale też powoduje bardzo niebezpieczne sytuacje. A zwykle lepiej dojechać później niż w ogóle. Kolejny sposób jak jeździć oszczędnie cz 2

Nie rozgrzewaj silnika na postoju.
Wyłącz silnik gdy czeka Cię dłuższy postój
np. przed przejazdem kolejowym, czy dłuższym cyklem świateł. Nie rób tego jednak, jeśli Twój samochód ma kłopoty z odpalaniem!

Jeśli masz gdzieś niedaleko, idź piechotą

Na krótkich dystansach samochód nie zdąży się odpowiednio rozgrzać. A niedogrzany spali trochę więcej niż zwykle. Dodaj do tego czas zmarnowany na szukanie miejsca do parkowania, a czas zaoszczędzony na przejechaniu (a nie przejściu) dystansu zbliży się do zera 😉

Dobrze zaplanuj przejazd po mieście.

Jeśli musisz odwiedzić kilka miejsc, zastanów się od którego zaczniesz. Wbrew pozorom dobrze zacząć od najdalszego – wtedy nie będziesz katować ciągłym włączaniem i wyłączaniem zimnego silnika. Zaplanuj też trasę tak, by była jak najkrótsza. A jeśli masz do odwiedzenia kilka miejsc blisko siebie, zaparkuj w środku pomiędzy nimi, by móc dojść do każdego piechotą.

Jedź płynnie, przewiduj sytuację, patrz daleko do przodu.
Najwięcej energii pochłania ruszanie z miejsca i przyspieszanie. Po co się zrywać spod świateł, jeżeli będzie trzeba zatrzymać się na następnych? Lepiej ruszyć i pojechać spokojniej, by na następnym skrzyżowaniu już nie musieć się zatrzymywać tylko od razu skorzystać z zielonego. To kosztuje dużo mniej, a czasowo wychodzi zwykle na to samo.

Częściej korzystaj z rowera.
To ma sens . To jest lepsza przyszłość. To wydłuża życie.

Pod sklepem zaparkuj trochę dalej.
Bez sensu jest szukanie miejsca jak najbliżej drzwi żeby mieć 30 metrów mniej do przejścia. Nawet jak pada deszcz lub śnieg i tak Cię zmoczy lub przysypie, więc może nie warto krążyć przez 5 minut po zatłoczonym parkingu tylko od razu stanąć trochę dalej 🙂

W zimie odśnież dokładnie całe auto.

Czapa pozostawiona na dachu po pobieżnym odśnieżeniu nie tylko jest niebezpieczna, ale także zwiększa opory powietrza i ciężar pojazdu (naprawdę!) a w konsekwencji zużycie paliwa.

W lecie parkuj w cieniu.
Gdy zaparkujesz w cieniu, wnętrze nie ogrzeje się tak bardzo i nie będziesz musiał zużywać paliwa na intensywne chłodzenie klimą, lub nie będziesz musiał otwierać okien do oporu (otwarte okna zwiększają opory aerodynamiczne i zużycie paliwa)

Utrzymuj odstępy od innych samochodów.
Dzięki temu będziesz miał(a) szansę na zwiększenie płynności jazdy. Gdy samochód z przodu hamuje, a my jesteśmy w pewnej odległości od niego, często wystarczy tylko lekko odpuścić gaz. Płynna jazda wymaga mniej przyspieszania (i hamowania) co ogranicza zużycie paliwa

Jak jeździć oszczędnie cz 2 – Kontroluj ciśnienie w oponach

Ciśnienie powinno być takie jak zaleca producent

Zdejmij nieużywany bagażnik dachowy.
Żeby zmniejszyć opory powietrza. oprócz mniejszego spalania, zauważysz lepsze osiągi

Parkuj tak, żeby mieć jak najłatwiejszy wyjazd.
Gdy dojeżdżasz do celu, zazwyczaj silnik jest już rozgrzany. możesz to wykorzystać parkując tak, żeby wyjeżdżając gdy silnik znów będzie zimny mieć jak najmniej manewrów do wykonania. zimny silnik pobiera więcej paliwa, a tym bardziej gdy ciągle się go „gazuje” na jedynce i wstecznym.

Wybór stacji benzynowej.
Dlaczego nikt nie napisał jeszcze o tankowaniu. Przecież to też ma duże znaczenie. Nie chcę tu wymieniać żadnej nazwy firmy, żeby nie robić reklamy, ale ja od kilku już lat tankuję na stacjach samoobsługowych i rocznie oszczędzam około 750 złotych, akurat na OC. A tankuje tak 2, albo 3 razy pełny bak, w miesiącu…

jak jeździć oszczędnie – poznaj pierwszą część poradnika

Pozdrawiam

Oszczędzanie
Jak czytam to wszystko to dochodzę do jednego wniosku- jeździj komunikacją miejską.

ale co z wydechem, mocy przybywaj

zródło:milionporad

jak grać by wygrać? ruletka!!!

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia