Subaru Outback 2.0D Boxer Diesel
Kto nie jeździł Subaru Outback 2.0D boxer diesel ten nie zrozumie co to znaczy symetryczny układ 4×4. Pozornie nasuwa się na myśl, że chodzi o rozdział momentu na osie a to błędne myślenie, zapewniam!
Subaru ma swoją filozofię i jest ona mądra. Po pierwsze układ napędowy jako najcięższy element pojazdu musi być jak najniżej zamocowany w konstrukcji auta. Stąd między innymi nawet silnik nie jest rzędowy czy widlasty ale w układzie BOXER. Czemu tak? Bo jest płaski i nisko położony, reszta układu jest symetryczna, czyli nie wykazuje zwiększonego obciążenia na jakąkolwiek stronę, czy przód czy tył pojazdu. Jest to równomierny rozkład mas choć niektórzy mylnie odbierają słowo symetryczny jako równy rozkład momentu obrotowego na obie osie.
Subaru Outback 2.0D Boxer Diesel – napęd
Układ jest taki, że skrzynia biegów i skrzynia rozdzielcza jest w jednej obudowie i znajduje się przy silniku. Tak więc wał do napędu tylnego mostu wychodzi bezpośrednio ze skrzyni napędowej. Sprawdziliśmy auto w bardzo trudnym terenie i choć nie było błota. Wszystkim wydaje się, że to jest najtrudniejsze to my wybraliśmy wydmy bo z reguły takie auta nie jeżdżą po błocie i bagnach. Na pewno pokusa wjazdu na plażę czy pustynię jest duża i tu większość zakopujących się doznaje wstrząsu. Niestety miałki piach jest bardzo zdradliwy i niezwykle łatwo jest zakopać auto dając zbyt dużo mocy na koła. A tu niespodzianka! Nasze auto jest wyposażone w skrzynię biegów bez biegów.
Jest to skrzynia bezstopniowa i podaje przełożenie najbardziej potrzebne, więc w trudnym terenie wygląda to jakbyśmy mieli superreduktor który multiplikuje moment obrotowy, ale koła kręcą się baaardzo powoli czyli na pewno unikniemy zakopania się w miałkim piachu.
Ci którzy jeździli po takim suchym piachu doskonale wiedzą co się dzieje kiedy się zatrzymamy i musimy ruszyć a zrobimy to zbyt gwałtownie. Tak więc właściwości terenowe są znakomite jak na auto typu SUV. Choć moc silnika to jedynie 150KM, to właśnie taki sposób zbudowania napędu powoduje, że jest to inny wymiar. To także przekłada się na dynamikę i ekonomię, bezstopniowa skrzynia zawsze dba o najkorzystniejsze warunki pracy układu w zależności czy potrzebujemy dużo mocy do jazdy, czy dużo momentu do przyspieszania i ekonomicznej jazdy.
Subaru Outback 2.0D Boxer Diesel – parametry.
Czasem brzmienie silnika wprawia nas w osłupienie. Gdy wciśniemy pedał gazu to skrzynia jeśli uzna, że potrzeba jest ekonomii a nie maksymalnej dynamiki to ustawia obroty silnika w najkorzystniejszej wysokości czyli np. 1900obr/min. Natomiast zmienia się przełożenie w sposób płynnie i tak np. od 20 do 100km/h mamy te same obroty a samochód płynnie przyspiesza. Zapewniam, że wrażenia są interesujące, natomiast ekonomia, jest jak na tak duże auto wysoka. Zrobiliśmy ponad 1500km i średnie zużycie jest w okolicach 7L/100km a przy spokojnej jeździe czyli takiej zgodnie z przepisami w trasie(mamo kto tak jeździ?) wyszło nam nieprzyzwoite 5,4L/100km/h. O ile jazda do 120km/h jest frajdą o tyle później jest kłopot z wyprzedzaniem bo jest trochę ospały, mogliby te 20 kucyków dołożyć bo z 2L te 150KM to trochę nie na te czasy. Zawieszenie jest sprężyste więc gwałtowne manewry nie są problemem, bardzo ładnie wybiera nierówności zachowując twardość.
przeczytaj też: SUBARU XV Boxer Diesel Test
Jaki powinna mieć zapach zawieszka do twojego auta?