Test VW Touran 150KM dsg tdi

1666

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Test VW Touran 150KM dsg tdi

Test VW Touran 150KM dsg tdi

Okiem Kobiety czyli nasza koleżanka redakcyjna Magda i jej opinia. Zaczynamy Test VW Touran 150KM

Nowy Touran, rodzina to jego żywioł…

I chyba z tym stwierdzeniem bym sie nie zgodziła, uwierzcie to auto jest dla każdego.

Kiedy weszłam na plac i go zobaczyłam było WOW, dziewczyny lubią brąz o tak! Mój Volkswagen  Touran był w kolorze brązowym „Nutshell”. Wyglądem nieco przypomina swego poprzednika aczkolwiek jego sylwetka stała się bardziej atletyczna i mimo tego zyskał na wyglądzie.

Test VW Touran 150KM dsg tdi

Panoramiczny  dach wpuszcza do wnętrza przyjemne światło a nocą na chwile pozwala  spojrzeć w niebo pełne gwiazd.  Nasz dach miał jeszcze jedną zaletę. Wbudowane jest           w niego oświetlenie Ambiente, przy otwartych drzwiach przytłumione światło oświetla wnętrze i ściemnia się łagodnie po zamknięciu drzwi. Wnętrze bardzo przestronne, estetyczne  a zarazem nowoczesne. Materiały użyte wewnątrz auta wydają się trwałe w codziennym użytkowaniu. Siedzi sie dość wysoko co daje genialna widoczność.

Ale  jak patrzył na mnie swymi reflektorami diododowymi wiedziałam, że jestem jego. Ale to nie koniec niespodzianek. Same światła drogowe „Dynamic Light Assist” dzięki zmiennemu rozdziałowi strumienia światła pozwalają zobaczyć to czego nie możemy dostrzec w standardowym układzie oświetlenia. Reflektory drogowe możemy włączyć na stałe dzięki funkcji „auto” .   Kamera umieszczona w stopce lusterka wewnętrznego rejestruje innych uczestników ruchu  i na podstawie analizy danych z kamery przesłaniana jest ta część strumienia świateł drogowych, która mogłaby oślepiać innych kierowców.

Samo prowadzenie auta testowego z silnikiem 2.0 TDI o mocy 150 KM  sprawiało wrażenie lekkości i zwinności przy jego dość dużych gabarytach. Nie dawało się wyczuć tego,             iż prowadzi się typowego diesla. Jadąc po nie równym terenie nie czułam, że prowadzę po prostu Vana bardziej powiedziała bym, że jadę fajnym Suvem.

Producent nie mylił sie mówiąc, że ”W nowym Touranie dobrze się wygląda”

Do testów otrzymaliśmy 2 egzemplarze Tourana jeden z silnikiem TDI i 6b manualem drugi z TSI i 7b DSG oto wrażenia pod kątem techniki.

A teraz okiem technicznym

Silnik/skrzynia Test VW Touran 150KM dsg tdi

Silnik 2L TDI o mocy 150KM przy 3500obr/min choć kręci się do 4800. Jest tym kontrowersyjnym produktem, o który jest cała awantura z czystością spalin w głównej mierze chodzi o związki azotu. Tu nie mamy tego problemu bo samochód jest wyposażony w zbiorniczek z AD Blue i systemem jego dozowania do kolektora wydechowego. CO(NH2)2 to diamid kwasu węglowego zwany potocznie mocznikiem. Wtryskując jego 30% roztwór wodny do katalizatora w ilości ok 3-5% zużywanego oleju napędowego redukujemy tlenki azotu do postaci czystego azotu i pary wodnej czyli czegoś co nie zagraża środowisku. Trzeba było tak od razu. Mocznik jest i tani i bezpieczny i prosty w użyciu. Wystarczy jego wtrysk do kolektora wydechowego w trakcie największego obciążenia silnika kiedy tlenki azotu gwałtownie przyrastają w wydychanych spalinach.

Tak więc mamy auto które mam dzięki temu bardziej płaską charakterystykę wykresu mocy a co za tym idzie jest bardziej elastyczne. Jest to bardzo dynamiczny silnik który już od 1200obr/min ma większość momentu. Mamy go aż do ponad 4200obr/min z czego 100% czyli 340Nm w przedziale 1750-3000 co powoduje subiektywne odczucie że tej mocy jest dużo więcej.  Chętnie przyspiesza na każdym biegu, przy każdych obrotach i naprawdę zmiana biegów konieczna jest dużo rzadziej niż w innych autach z manualem. Skrzynia 6b manual jest poprawnie działającym mechanizmem. Choć czasy takich skrzyń odchodzą w przeszłość bo automaty są coraz tańsze i są już popularne 8 i 9 biegowe to te 6b jest wystarczające.

Test VW Touran 150KM dsg tdi tsi

Co do 1,4 TSI to jest to również dobrze znany silnik z innych modeli grupy VW tu występuje w wersji 150KM przy 5000 obr/min i jest bardzo dobrze dopracowaną jednostką która ma 250Nm dostępnych już od 1500 obr/min czyli niżej jak w dieslu bravo!

Pamiętam kiedy 10lat temu wszyscy na wieść że auto ma 1,4TSI odwracali głowę i mijała im chęć zakupu. Teraz to się zmieniło bo silnik wyrósł z wieku dziecięcego i przestały go gnębić przypadłości sprzed lat. Czasem jadąc mam wrażenie że jest bardziej elastyczny od diesla bo przy 90km/h ma tylko 1600obr/min a przy 7b DSG jego parametry są wykorzystane w 100%. Praca tego silnika kiedy jedziemy z ustaloną prędkością jest praktycznie niezauważalna. Jednak jak chcemy go przydusić i wkręcić powyżej 5tys obr/min to wtedy dźwięk jest dość wyraźny. W tej chwili są to najczęściej wykorzystywane jednostki tej pojemności co powoduje i łatwość dostępu do części ale też i dopracowanie i bezawaryjność.

Skrzynia DSG jest w wersji 7 biegowej i jest chyba najlepszą siedmiobiegową dwusprzęgłówką na rynku motoryzacyjnym. Niestety musimy sobie zdawać sprawę z tego że takie skrzynie z reguły padają po 200-250tys km więc w nowym aucie ok ale w używanym może być niespodzianką. Ja subiektywnie wolę jednak silnik benzynowy a jeśli chodzi o DSG to zawsze byłem jej fanem. Jej szybkość pracy i jedynie w sporadycznych przypadkach szarpnięcia powoduje że możliwość wyboru trybu eko, normal czy sport powoduje że naprawdę sprawia frajdę. Oczywiście diesel ma większy moment obrotowy i wydaje się lepiej przyspieszać ale ta mała benzynówka naprawdę jest przyjemna w eksploatacji choć trochę więcej pali.

Test VW Touran 150KM dsg tdi – Zawieszenie/koła

Jak na minivana zawieszenie jest dość sztywno zestrojone i jest kompromisem pomiędzy komfortem naprawdę dużym a trzymaniem się drogi. W trakcie gwałtownych manewrów wygląda to przyzwoicie. Koła w rozmiarze 215/55×16 dają dobre trzymanie drogi ale ja jestem przyzwyczajony w innych VW, że koła mają niższy profil, daje to jeszcze lepsze trzymanie drogi. Niestety klienci vanów wymuszają większy komfort więc producent się dostosował. Szkoda że na nauce jazdy świeżym adeptom nie zaszczepia się, że twardszy zawias i niższy profil to nie tylko sportowe ale też bezpieczne zawieszenie które pozwala lepiej zapanować nad autem w ekstremalnych sytuacjach.

to był Test VW Touran 150KM ale przeczytaj też VW Passat 2.0 TDI DSG R-Line 190KM

Test VW Touran 150KM dsg tdi automat
Test VW Touran 150KM dsg tdi

Test VW Touran 150KM Test VW Touran 150KM Test VW Touran 150KM Test VW Touran 150KM Test VW Touran 150KM Test VW Touran 150KM

 

Test VW Touran 150KM Test VW Touran 150KM Test VW Touran 150KM Test VW Touran 150KM Test VW Touran 150KM

Test VW Touran 150KM Test VW Touran 150KM

Test VW Touran 150KM dsg tdi
Test VW Touran 150KM dsg tdi

Test VW Touran 150KM Test VW Touran 150KM Test VW Touran 150KM Test VW Touran 150KM Test VW Touran 150KM Test VW Touran 150KM Test VW Touran 150KM Test VW Touran 150KM Test VW Touran 150KM

Test VW Touran 150KM Test VW Touran 150KM Test VW Touran 150KM

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia