Nissan Pulsar mógł być pogromcą Golfa, jest większy i zgrabniejszy, czemu tak się nie stało? Marketing, marketing i jeszcze raz marketing. Posłuchaj i sam zobacz czemu Nissan Pulsar 2015 nie zrobił kariery a mógł.
Nissan Pulsar Test DIG-T 115KM manual 6b
Test Nissan Pulsar DIG-T 115KM manual 6b, sprawdzamy jaki jest bo to następca słynnej Almery. Nissan tak zagapił się w swój sukces na polu małych SUVów, że zapomniał o rynku kompaktów. Nie rozumiem dlaczego sukces X-Traila i Qashqaia przysłonił im rynek kompaktów. Almera, miała kiedyś szczególne miejsce na rynku, była największym samochodem kompaktowym. Na szczęście po 9 latach przerwy wyszedł Pulsar, z zasady skonstruowany na kanwie sukcesu Almery, czyli jest nieprzeciętnie duży w środku.
Nissan Pulsar Test DIG-T 115KM manual 6b cz.1
Test Nissan Pulsar DIG-T 115KM manual 6b cz2.
Jeżeli ktoś jeździł Focusem czy Astrą, to już przy wsiadaniu na fotel kierowcy zobaczy różnicę natomiast miejsca z tyłu to hit segmentu. Na zdjęciach prezentujemy ilość miejsca na nogi z tyłu. Kiedy to fotel kierowcy odsunięty jest dla wzrostu 185cm, takich warunków nie oferuje nawet Opel Insignia z tyłu a generalnie jest o rozmiar większy. Materiały użyte do budowy auta są na dobrym poziomie gwarantującym dobre wrażenia estetyczne, ergonomia jednak pozostawia do życzenia. O ile raczej nic mi nie sprawiało problemu to sposób selekcji i wyboru audio jest do poprawki.
A teraz okiem technicznym
Test Nissan Pulsar DIG-T 115KM manual 6b – Silnik/skrzynia
Testowaliśmy model z silnikiem 1.2L turbo zasilanym benzyną. Jest to interesująca jednostka bo jej praca jest bardzo miękka. Rozwija bardzo równomiernie moc i już przy 2000 obr/min dysponuje maksymalnym momentem obrotowym wynoszącym 190Nm. Moc maksymalna to 115KM już przy 4500obr/min czyli wartości podobne jak w silnikach diesla a to przecież turbobenzyna. Te wartości zapewniają w aucie, które waży 1270kg bardzo przyzwoite osiągi.
Za sprawą 6 biegowej skrzyni manualnej pozwala na bezpieczne wyprzedzanie w każdych warunkach i przy każdej prędkości. Według mnie jest to jeden z najlepszych silników nowej generacji o 4 cylindrach turbo i z wtryskiem bezpośrednim. Zastosowanie nowej filozofii zasilania silnika spowodowało to, że nie musi on kręcić się wysoko by mieć dużo mocy a moment obrotowy płasko przebiega od 2 do 4 tysięcy obrotów. Dzięki temu jego praca jest bardzo miękka i dźwięki jakie z siebie wydobywa nie są ani natarczywe ani świadczące o przeciążeniu. Sądzę że silnik posiada spore rezerwy i spokojnie może pojawić się wersja o mocy np. 130KM i to byłoby optymalne rozwiązanie choć jest wersja silnikowa 1.6 turbo o mocy 190KM.
Nissan Pulsar Test DIG-T 115KM manual 6b – Zawieszenie/koła/hamulce
Zawieszenie z przodu typu MacPherson czyli jedno z popularniejszych ale i niezawodnych. Z tyłu wahacze wleczone, resory śrubowe i amortyzatory gazowe zapewniają dobre tłumienie nierówności. Nie spodziewajmy się sportowych nastawów choć na wiele można sobie pozwolić. Opony 205/50×17 i elektrycznie wspomagany układ kierowniczy zachęca do badania granic możliwości trakcji. Auto bardzo ochoczo reaguje na ruchy kierownicy a dzięki dość sztywnemu zawieszeniu nie ma obaw, że przy większej prędkości na łuku w trakcie hamowania stracimy kontrolę nad pojazdem.
Hamulce w normalnych warunkach sprawdzają się świetnie i chyba przy tym silniku nie grozi im przegrzanie nawet przy agresywnej jeździe. Auto przy tak dużym rozstawie osi (270cm czyli więcej jak np. Focus) i szerokim rozstawie kół ma wielki potencjał do tuningu i już jestem ciekaw jak będzie jeździć wersja NISMO, na którą czekamy bo chyba firma się zdecyduje, byłaby to gratka.
Test Nissan Pulsar DIG-T 115KM manual 6b – Ekonomia
Ekonomia tego auta zadziwia a w kontekście jego gabarytów jest naprawdę przyjemna i te wszystkie dyrdymały np., Forda z obcinaniem cylindrów jest dziwny. Silnik Pulsara ma 4 cylindry i nie brzmi jak rozlatująca się pralka. Irytują mnie 3 cylindrowe silniki gdzie i tak by wyrównać jego pracę montuje się zestaw wałków wyrównoważających czyli zysk z braku cylindra pożera żelastwo udające ten cylinder, bzdura. Tak więc cieszymy się miłym nienatarczywym dźwiękiem spod maski i cisnąc gaz nie musimy obawiać się leja w zbiorniku, auto w trakcie testu spaliło 5.9L/100 km.
Test był tradycyjnie mieszany, trasa do Lublina i korki w stolicy gdzie system start/stop uratował dużo paliwa. W trasie z tempomatem ustawionym na 100 km auto zadowoliło się 4.6L/100km co pomimo większej wartości niż podaje producent jest dobrym wynikiem.
Nissan Pulsar Opinie – marketing
Żeby wygrać z europejską konkurencją trzeba zrozumieć realia panujące na naszym kontynencie. Producenci aut mają świetne wtyki w mediach, spójrzmy na BMW i ich liczne akcje serwisowe, kto o nich pisze? No nikt, czemu? No właśnie. Na szczęście jest grono wielbicieli marki, Nissan zasłużył sobie na szacunek solidnością swoich konstrukcji. Najbardziej legendarne to oczywiście Nissan Patrol GR, do dziś miłośnicy przepraw mają egzemplarze ponad 30 letnie. Nissan Pulsar opinie ma jak większość Nissanów, jest dobrze zrobionym autem i zasłużył sobie na to precyzją wykonania.
Przeczytaj także o Nissan Micra
Nissan Pulsar opinie o jeździe zebrał znakomite nie tylko od naszych redaktorów. Każdy z gości który przejechał się autem był zdziwiony komfortem podróży.