ZIMOWE OŚLEPIAJĄCE SŁOŃCE

289

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Beata Jałocha – historia
Historia Beaty Jałochy w 2013 roku poruszyła całą Polskę.

ZIMOWE OŚLEPIAJĄCE SŁOŃCE

To co przeżyłem jadąc do domu w Wigilię długo będę wspominał. ZIMOWE OŚLEPIAJĄCE SŁOŃCE 4 godziny jazdy samochodem pod nie. Wyjechałem z Warszawy o 8.00 i kierowałem się na południowy wschód cały czas mając słońce przed sobą. Lubię kiedy świeci, ale nie oślepia. Wprawdzie noszę okulary ale nie słoneczne, bo takich nie lubię ale od tej pory w schowku będę woził te przyciemniane.

Zimą jesteśmy przygotowani na trudne warunki atmosferyczne – oblodzoną i mokrą nawierzchnię, opady śniegu, niskie temperatury. Często przyczyną kolizji nie jest jednak żadna z tych rzeczy. Wielu kierowców zapomina, że jesienią i zimą zachodzące słońce potrafi oślepić i spowodować niebezpieczne sytuacje na drodze.

ZIMOWE OŚLEPIAJĄCE SŁOŃCE – Rażące światło

Jesienne i zimowe słońce potrafi być nawet bardziej uciążliwe i niebezpieczne niż to świecące latem. Najbardziej oślepia wczesnym rankiem lub późnym popołudniem, kiedy jest nisko nad horyzontem. Wówczas kąt padania promieni słonecznych często sprawia, że daszki przeciwsłoneczne czy okulary stają się niewystarczające. Możemy zostać oślepieni także wówczas gdy słońce będzie odbijać się od lodowej tafli, w kałużach czy w śniegu.

Popołudniowe słońce, światło odbijające się od tafli wody czy lodu, a nawet promienie odbijane przez deskę rozdzielczą są przyczyną zmęczenia oczu kierowców i niekiedy oślepienia. Nawet chwilowa utrata możliwości widzenia może być przyczyną wypadku.  Pamiętajmy także, że gdy słońce jest za nami, promienie słoneczne mogą się odbijać w lusterku wstecznym i utrudniać nam widoczność.

ZIMOWE OŚLEPIAJĄCE SŁOŃCE – Jak chronić oczy

Niezbędnym wyposażeniem kierowcy w okresie jesienno-zimowym powinny być wobec tego okulary przeciwsłoneczne, najlepiej z soczewkami polaryzacyjnymi, które neutralizują oślepiające refleksy.

W słoneczny dzień kierowca jadący bez odpowiednich okularów ma bardziej ograniczone pole widzenia i znacznie mniejszy komfort jazdy. Posiadają one specjalny filtr, który neutralizuje oślepiające słoneczne refleksy, odbijając światło zwiększa kontrast widzenia oraz dodatkowo chroni oczy przed szkodliwym promieniowaniem UV.

ZIMOWE OŚLEPIAJĄCE SŁOŃCE
ZIMOWE OŚLEPIAJĄCE SŁOŃCE

ZIMOWE OŚLEPIAJĄCE SŁOŃCE – Uważaj, za tobą

Ważne jest także sprawdzenie, czy szyby są czyste i bez smug. Wszelkie zabrudzenia i kurz rozpraszają światło i zwiększają blask, potęgując oślepienie. Czysta przednia szyba pozwoli nie tylko widzieć lepiej drogę i otoczenie, ale także uniknąć nadmiernego zmęczenia wzroku przy dłuższych podróżach.

Źródło:szkoła bezpiecznej jazdy

słuchaj radia on line

 

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia