Czy potrafisz jeździć zimą? Kika wskazówek…

218

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

CZY POTRAFISZ JEŹDZIĆ ZIMĄ?

Kilka przydatnych wskazówek, znasz je?

Liczę, że masz już przygotowane auto do zimy bo w końcu mamy już połowę grudnia. Od kilku dni w całym kraju pada śnieg, a pod nim bardzo często zwłaszcza na drogach gminnych możemy spotkać nie miłą niespodziankę w postaci lodu…

PAMIĘTAJ!!! Jazda samochodem w trudnych warunkach atmosferycznych zwłaszcza w zimie wymaga od nas dużej rozwagi i umiejętności. W każdej chwili  musimy być przygotowani na niespodzianki typu: utrata przyczepności, czy niespodziewany poślizg auta. Niestety, bardzo dużo kierowców wciąż o tym zapomina.

1472246_940418286007787_178631206_n

Zaczniemy od tego jak powinno ruszać się z miejsca postoju gdy na drodze śnieg i lód. Po pierwsze, ruszamy bardzo spokojnie, delikatnie i płynnie na tzw. półsprzęgle – delikatnie wciskając pedał gazu, nie dodajemy go zbyt mocno bo koła zaczną nam boksować, to bardziej utrudni ruszanie.  Po drugie dopiero wtedy, kiedy samochód ruszy, zwiększamy stopniowo obroty. Natomiast jeśli ruszasz z miejsca, w którym znajduje się dużo śniegu, zwróć uwagę na to by koła były ustawione do jazdy na wprost.

Meritum sprawy jest technika prowadzenia naszego samochodu. A więc… kiedy pokonujemy zaśnieżone drogi, powinniśmy płynnie prowadzić nasze auto z odpowiednią prędkością, wtedy niebezpieczeństwo poślizgu na świeżym śniegu jest niewielkie, zwłaszcza jeśli na drodze powstały już tzw. kolejny śnieżne, które trzymają koła. Natomiast  podczas pokonywania odśnieżonych dróg w zimie jezdnie wyglądają na suche, mogą okazać się bardzo niebezpieczna i śliskie. Podczas jazdy wszystkie manewry należy wykonywać dużo płynniej i spokojnie niż latem. Ne wykonujemy żadnych nagłych ruchów kierownicą, nie naciskamy gwałtownie na pedały, bo to może spowodować obrót samochodu wokół własnej osi gdy na drodze zaskoczy nas wyślizgana nawierzchnia i lód. Wchodząc w zakręt na takiej nawierzchni, pamiętaj przede wszystkim, iż należy dużo wcześniej niż w lecie wyhamować samochód. Nigdy nie jedziemy na luzie i z wyprzedzeniem wrzucamy odpowiedni bieg, powinniśmy dobrać odpowiedni tor jazdy bez gwałtownych ruchów kierownicą, bo to również może przyczynić się do niekontrolowanego poślizgu i wypadnięcia z drogi. Pedał gazu naciskamy dopiero po całkowitym wyprostowaniu kół. To samo dotyczy się gdy dojeżdżamy do skrzyżowania, iż podczas hamowania trafimy na asfalt pokryty warstwą lodu. Dlatego tak ważne jest w zimie hamowanie dużo wcześniej, w taki sposób aby dotoczyć się do skrzyżowania siła rozpędu.  Najgorszą rzeczą jaką możemy zrobić jest brak wyobraźni i zostawienie hamowania na ostatnia chwilę, wciskając pedał hamulca do oporu. Dlatego Pamiętaj nigdy tego nie rób jeśli dojeżdżasz do zakrętu, czy spodziewasz się skrzyżowania na swej drodze, bo wtedy samochód sunie siłą rozpędu bez szansy na zatrzymanie. Wtedy nie masz wpływu na to jak zachowa się Twoje auto.

12476263_940418302674452_1628282861_n

Tu należy wspomnieć o systemie ABS (mocny uciskany hamulec), który znajduje się już w większości samochodów. Co to jest ABS i do czego służy? ABS służy zachowaniu kontroli nad autem w czasie hamowania. Auto nie wyposażone w ABS narażone jest na zablokowanie się kół podczas ostrego hamowania. Kierowca traci wtedy możliwość wpływania na tor jazdy samochodu. Jak używać ABS? Pierwszą zasadą przy awaryjnym hamowaniu z ABSem jest, aby pedał hamulca wcisnąć jak najmocniej i nie odpuszczać aż do minięcia niebezpieczeństwa lub zatrzymania się samochodu. Silny nacisk na pedał jest bardzo ważny, gdyż ABS, odblokowując koła, będzie sam naciskał na pedał z drugiej strony. Wbrew popularnemu twierdzeniu, ABS wcale nie zmniejsza drogi hamowania. Nieznacznie ją wydłuża, pozwalając jednak zachować kontrolę nad torem jazdy, dzięki czemu mamy możliwość wyminięcia przeszkody. Sam system przydaje się bardzo kierowcą początkującym oraz tym ze średnim doświadczeniem, pozwala utrzymać sterowność naszego samochodu mimo niewłaściwych odruchów. Należy pamiętać, że właściwe działanie systemu ABS zależy od odpowiedniej przyczepności naszego pojazdu z nawierzchnią. Pomimo, że zaawansowanie tego systemu jest dość duże, wielokrotnie dowiedziano, iż zbyt śliskie podłoże np. lód, spowoduje, że ABS nie będzie w stanie pomóc nam w wyhamowaniu naszego auta.

Takie samo zachowanie jak opisane wyżej powinny tyczyć się również wyprzedania na drodze zimą.  Nie wskazane są żadne nagłe ruchy kierownicą, nie naciskamy gwałtownie na pedały i naturalnie poruszamy się z bezpieczną prędkością. Ostrożnie wyjeżdżamy  zza wyprzedzanego pojazdu, uważamy na koleiny i resztki śniegu, które bardzo często znajdują się między pasami i mogą spowodować poślizg. Po wyprzedzaniu wracamy delikatnie  na swój pas ruchu z odpowiednią odległością, by nie spowodować zajechania drogi. Ale może zdarzyć się również taka sytuacja przy wyprzedaniu, iż na drodze pojawi się przeszkoda. Jeśli jest możliwość hamujemy ale jeśli widzimy, że nie jesteśmy tego w stanie zrobić, lepiej jest skręcić w przydrożną zaspę, niż uderzyć w przeszkodę lub nadjeżdżający z przeciwka samochód. Bo to już poniesie duże gorsze konsekwencje niż samo uszkodzenie naszego samochodu.

12540078_940418269341122_1522869314_n

Podsumowując to co napisałam, WSZYSTKO zależy od danej sytuacji, w jakiej się znaleźliśmy ALE PAMIĘTAJ NA DECYZJĘ BARDZO CZĘSTO MAMY TYLKO KILKA SEKUND!  

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia