Fotoradary pamiątka po straży miejskiej

47

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Od 1 stycznia 2016 roku z wejściem nowej ustawy straże gminne i miejskie nie mogą już korzystać z fotoradarów.
fotoradar02
Dzięki temu z ulic zniknęło około 400 urządzeń tego typu, a przywilej korzystania mają teraz już tylko policja i Inspekcja Transportu Drogowego, w skrócie ITD. Każdego z kierowców interesuje co stanie się teraz ze zdjęciami które już zostały zrobione? Przypominamy. że większość strażników swoje obowiązki w tym zakresie pełniła do końca ubiegłego roku.
65-135015
No cóż, dla kierowców Ministerstwo Spraw Wewnętrznych nie ma dobrych wiadomości. O ile sprawa urządzeń rejestrujących nie jest rozstrzygnięta, kto je przejmie, czy policja czy ITD, to niezależnie trwa weryfikacja, która ma na celu sprawdzenie uprawnień do przeprowadzania czynności wyjaśniających przez Strażników. Czy będą oni mogli występować przed sądem w roli oskarżyciela w sprawach o popełnione wykroczenia zarejestrowane fotoradarem.
W przypadku wykonywania czynności wyjaśniających w sprawach o wykroczenia zakończonych do 1 stycznia 2016 o rozstrzygnięciu o ukaranie decyzja będzie należała do sądu.
568343_sad_51
W przypadku spraw w których nie nastąpiło zakończenie czynności wyjaśniających a jedynie ujawnienie popełnionego wykroczenia, materiały będą trafiać do policji, która będzie prowadziła dalsze czynności. Co nie ulega wątpliwości, że Policja i tak będzie miała trudne zadanie, gdyż Straż Miejska nie chętnie będzie przekazywać sprawy, ponieważ wpłaty z mandatów zasiliły by bezpośrednio budżet państwa a nie trafiały do kasy danej gminy lub miejscowości.
Pamiętajmy, iż pomimo faktu że Straż Miejska i Gminna obecnie nie korzysta z rejestratorów, nie zwalnia nas to obowiązku zachowania bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Na drogach wciąż funkcjonuje spora ilość tych urządzeń w rękach Policji i Inspekcji Transportu Drogowego a niewszczętych postępowań zarejestrowanych przez urządzenia było około 50 tysięcy.

Brak postów do wyświetlenia