Metoda jazdy na suwak

1694

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Metoda zamka błyskawicznego, zwana również „jazdą na suwak” lub „jazdą na zakładkę”. Jest to metoda dojazdu do zwężenia jezdni, polegająca na kontynuowaniu ruchu na obu pasach do samego momentu zwężenia, a następnie przepuszczania przez każdy pojazd jednego pojazdu z pasa, który się kończy.
010
Jazda na suwak ma sens tylko wtedy, gdy do jej zasad stosują się wszyscy uczestnicy ruchu. Po pierwsze: ruch powinien symetrycznie rozłożyć się na obu pasach – nie ma sensu ustawiania się w długiej kolejce na pasie głównym, który za zwężeniem ma kontynuację. kierowcy powinni korzystać równomiernie z obu pasów do samego końca. Niestety opinie są różne na temat tej metody. Nie ukrywajmy że ,,Polska mistrzem korków” a temat budzi wciąż wiele spornych opinii.

Jak powinno to być prawidłowo wykonane?

Pojazd wpuszczany:

dojeżdża aż do końca dostępnego dla niego pasa jezdni, nigdy nie zmienia pasa jezdni wcześniej niż przed końcem swojego pasa, nawet jeśli widzi wolne miejsce na pasie sąsiednim, a będąc już wpuszczonym nie wpuszcza nikogo innego.

Pojazd wpuszczający:

wpuszcza dokładnie jeden pojazd z pasa, który się kończy i robi to dopiero przy końcu tego pasa, nie wcześniej, nie wpuszcza nikogo więcej ponad pojazd, który właśnie wpuścił. Dodatkowo
zachowuje odpowiedni odstęp od pojazdu poprzedzającego by nie tworzyć fantomowego korka.
z9468785QJazda-na-suwak
Jakie są korzyści dla ruchu drogowego przy stosowaniu metody jazdy na suwak?

Zmniejszona jest sumaryczna długość korka, możliwy jest także szybki przejazd pojazdem uprzywilejowanym środkiem transportu. Waże jest także, że poruszanie się na równych zasadach redukuje agresję kierowców. Odpowiednio wykonany manewr jazdy na suwak powoduje zachowanie przepustowości zwężenia jezdni.

ru-0-r-660,660-n-8475e9f487406ef7a888852c5bb28325Ma1xWDBltraf

Jak jest w codziennej jeżdzie i czy znajomość metody jazdy na suwak jest powszechna?

Niestety często zdarzają się pseudowychowawcy, zwani potocznie „szeryfami lewego pasa”. Kierowcy Ci blokują osoby, które wpadną na pomysł, żeby korzystać z kończącego się pasa do samego końca. Samozwańcy robią wszystkim niedźwiedzią przysługę, bo nawet ci kierowcy, którzy znają zasadę jazdy na zakładkę, ustawiają się karnie gęsiego na pasie, który ma kontynuację, tym samym wydłużają korki. Dla tych „szeryfów lewego pasa” jest jednak nie miła wiadomość: jazda dwoma pasami naraz, a tak zwykle blokowane są inne pojazdy z pasa zanikającego, to wykroczenie drogowe. Takie wykroczenie karane jest mandatem w wysokości 150 zł. Policjanci, która prowadzą akcje tego typu, popularyzujące metodę zamka błyskawicznego, mogą też zinterpretować taką sytuację jako spowodowanie zagrożenia na drodze – w tym przypadku kwota mandatu karnego odpowiadającego temu wykroczeniu może być powiększona o 200 zł.
Trzeba jednak przyznać, że poruszający się lewym pasem kierujący też często nie są bez winy. Zdarza się, że wymuszają pierwszeństwo bez sygnalizacji włączenia się do ruchu.

Pomagajmy sobie! Wystarczy zastosować się do kilku prostych zasad, by pomimo zatłoczonych ulic jazda była płynna, a ruch przebiegał szybciej.

Pamietajmy, że ciągle przybywa samochodów na naszych ulicach i nawet pomimo nowych inwestycji w infrastrukturę drogową bez zachowania podstawowych zasad poruszania się po drogach ciężko jest zachować płynność jazdy. Dlatego zapoznajcie się z zasadami jazdy na suwak i podpowiadajcie innym uczestnikom ruchu drogowego jakie to daje korzyści.

Czekamy na Wasze opinie i komentarze w tej sprawie, a może macie swoje uwagi i spostrzeżenia?
a237_1-d

 

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia