Kultowy Golf mk1 cabrio – części zamienne

909

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Dzisiejszy artykuł poświęcimy na szukanie i kupno części. Przypomnę, że opisywałem już zakup i rozbiórkę naszego wymarzonego auta i zapraszam do przeczytania poprzednich artykułów. Mamy już rozebrany samochód i co robimy dalej? Teraz musimy zgromadzić wszystkie niezbędne części do przeprowadzenia naszego tzw. remontu generalnego.

Gdzie i jak szukać?

Nasz kapitalny remont opisujemy na podstawie Golfa mk1, którego wyremontowałem od podstaw. Dlatego z mojego doświadczenia mogę  powiedzieć, że do grupy volkswagena na rynku znajdziemy jeszcze dużo części. Do jedynki  bez problemu można kupić błotniki przednie, pas przedni, progi, reperaturki błotników tylnych itd. Czyli główne rzeczy potrzebne bez problemu znajdziemy. Musimy liczyć się z tym, że czym kupimy starsze auto i mniej popularne będzie gorzej. Teraz właśnie rozpocząłem  remont Porsche 924  z 198o roku, do tego samochodu z nowych części niczego w sklepach nie dostaniemy. Dlaczego? Z prostego powodu do tych aut nie ma zamienników! Jesteśmy skazani na kupno części na internecie lub serwis Porsche, o ile nie powiedzą przez telefon – Panie myśmy zapomnieli już o tym modelu auta 🙂 Zostaje nam wtedy szukanie części używanych. Jeśli dany model auta był produkowany w małych ilościach lub auto jest już niespotykane, ceny używek będą również wysokie. Szybkie porównanie maska używana do jedynki  kosztowała mnie 200 zł, a za maskę do Porsche 924 ceny zaczynają się od 800 zł i dochodzą nawet do 1800 zł. Dlatego z doświadczenia już teraz wiem, że przed zakupem nie kompletnego lub zgniłego samochodu warto zerknąć wcześniej czy i w jakich cenach dostaniemy części. Z drugiej strony czym auto mniej spotykane to moim zdaniem ciekawsze, ale aspekt dostępności i cen części też bardzo waży.

Moja propozycja

Kupiłeś auto może mniej spotykane i chcesz doprowadzić je jak najbardziej zbliżonym do oryginału? Ja np zawsze kupuje prospekt danego modelu auta jest tam dużo cennych zdjęć i informacji o produkowanym samochodzie. Gwarantuje, że każdy zerknie jakie było montowane radio, jaki materiał tapicerki, a może na gamę kolorów.

beeee 001 beeee 002 beeee 006 beeee 007 beeee 008

Kupujemy części do Golfa mk1 cabrio

Przy zakupie części kieruj się zawsze numerem oryginału, powinien znajdować się na każdej części. Dlaczego? To proste nie wszyscy mają już dokładne katalogi a z swojego doświadczenia mogę powiedzieć nie zawsze części kupione pod model samochodu pasują. Na rynku znajduje się dużo zamienników, nie raz będziemy na nie skazani, są zamienniki bardzo dobrej jakości i te po prostu chińskie. Przed zakupem zapytajmy sprzedawce o jakość, każda osoba  sprzedająca części i  znająca się  trochę doradzi nam na pewno. Zawsze kupujemy części najlepszych producentów – nie oszczędzamy – w końcu składamy auto na lata. Pamiętamy, że za 5 lat może tych części już nie być wcale. A co zrobić jak mam nietypowe auto i nie ma progów i drzwi używanych? Wtedy zostaje nam tylko dobry blacharz, który uczył się w latach 70 lub 80. Dlaczego? W tych czasach dużo łatało się drzwi i innych elementów karoserii. Dobry blacharz może dorobić lub przerobić zbliżony próg z innego modelu samochodu. Takie rozwiązanie to ostateczność, ale czym starsze auto może się zdarzyć.

Przykładowe zdjęcia zakupionych części. Pamiętamy, żeby nic nie mówić żonie o kosztach 🙂

golf mk1 projekt zycia 208 golf mk1 projekt zycia 217 golf wakacje 2011r 504 golf wakacje 2011r 519 beeee 010 beeee 011

Podsumujmy

Jeśli dobrze kupimy i rozplanujemy to nic bardzo dużego nas nie zaskoczy, musimy wiedzieć poskładane auto wygląda zawsze w miarę dobrze. Po rozebraniu pojazdu czekają nas ukryte niespodzianki i przeróbki poprzednich właścicieli. Ale damy rade, bo pamiętamy co nas nie zabije to nas wzmocni! Ja do Porsche kompletuje części już 3 rok, a nadal dużo mi brakuje, np. progów nie ma nawet w serwisie. Zostanie chyba duży uśmiech do kolegi blacharza i kombinacje z przeróbkami.

Bardzo proszę piszcie w komentarzach o swoich przygodach z renowacji. Chwalimy się jak jest u Was i do następnego 🙂

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia