Kultowy Golf mk1 cabrio – blacharka

773

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Jeżeli mamy już kupione nasze wymarzone auto, które rozebraliśmy na czynniki pierwsze i zakupiliśmy większość części potrzebnych do wykonania prac blacharskich, to możemy działać dalej. Wszystko omówiliśmy w poprzednich artykułach, do przeczytania których zachęcam.

Co robimy dalej?

Szukamy najlepszego blacharza, który naprawi nam auto jak najlepiej. Zasięgnijmy wcześniej opinii osób, którzy korzystali z usług  blacharza do którego chcemy oddać nasz samochód. W dzisiejszych czasach to bardzo ważne bo jest na rynku bardzo dużo warsztatów, ale prawdziwych fachowców bardzo mało! Jak wspomniałem już wcześniej jestem lakiernikiem i nieraz jak widzę zrobione blacharki i polakierowane samochody, to płakać mi się chce.

Dlaczego?

Większość blacharzy widząc stary samochód wcale  się nie przykłada, porozmawiajmy o naszych oczekiwaniach. Jeśli dostaniemy się do pseudo blacharza i ten delikatnie mówiąc zepsuje nam blacharkę, to póżniej już tego nie wyprostujemy! Naprawa blacharska całej karoserii to długa i żmudna praca. Musimy przecież naprawić wszystko, co uległo zgniciu lub było kiedyś źle naprawione przez poprzedników.

artykul artykuł 6 artykuł 7

Zakładam, że naszym celem jest doprowadzenie naszej zabawki do stanu jak najwięcej przypominającego nowy oryginał. Postaram się teraz przytoczyć największe błędy naszych specjalistów. Największym błędem z którym spotykam się bardzo często to wstawianie wszelkiego typu łatek, reperaturek, progów na zakładkę. Następny błąd to wszystko pospawane punktowo.

Tak nigdy nie robimy!

Tak wykonana wstawka zgnije bardzo szybko, czemu? Bo np. wstawiając reperaturkę błotnika tylnego na zakładkę do tego spawając to punktowo, co się dzieje? W profilach zamkniętych, czyli od środka w okresie zimowym zbiera się wilgoć, która przenika przez spawy i napotyka na szpachlówkę. Szpachlówka chłonie wodę i co dalej się dzieje każdy już wie, na wiosnę  mamy znowu bąble. Ktoś powie, że można cynować lub użyć  żywicy albo innego cudownego środka . Może i można, ale uważam, że woda jest na tyle sprytna, że po zimie wypunktuje naszą robotę. Myślę, że każdy blacharz czy lakiernik zgodzi się ze mną, bo nie raz widział co się dzieje z takimi wstawkami.

Poniżej mamy przykład wstawionej reperaturki błotnika tylnego na zakładkę, nie musze nawet tego komentować. Wszyscy widzą gołym okiem tą mistrzowską robotę 🙂

2012r PROJEKT ZYCIA 2 GOLF MK1 1083r START 017

A wkładając całe nasze serce i oszczędności raczej takiej sytuacji po roku, czy po zimie byśmy nie chcieli. Lepiej poczekać nawet pół roku i zapłacić nawet 1000 zł więcej niż potem żałować, a blacharka to nie tylko progi reperatki to też np. drzwi. Bardzo często jeśli nie znajdziemy dobrych używek musimy je połatać. Dlatego blacharz z doświadczeniem przy takich naprawach jest na pewno jednym z najważniejszych czynników udanej renowacji. Mam bardzo dużo znajomych blacharzy. Kolega, który robi mi wszystkie blacharki w samochodach wymienia reperaturkę błotnika nieraz trzy dni, przy czym znam osoby co taką wymianę robią w 3 godziny. Ktoś powie jak to możliwe? Ten pierwszy wycina zgniły element, robi szablon, następnie dorabia nadkole. Dopiero potem zabiera się do wstawiania reperaturki, oczywiście wszystko na styk. Na końcu świeci lampą od środka i sprawdza szczelność spawanego elementu.

2012r PROJEKT ZYCIA 2 GOLF MK1 1083r START 005 artykul2 artykuł3 artykuł 5

Drugi blacharz wstawia na zakładkę, nie łata nadkola i wysyła do lakiernika. Myśląc sobie, rok wytrzyma i tak. Teraz takie pytanie do Was, kto ma więcej klientów? Większośc pewnie odpowie, że ten pierwszy, bo robi to zgodnie ze sztuką blacharską. Odpowiadam nie, bo ten pierwszy za taką wymianę  kasuje np 300 zł, a ten drugi 150 zł. Nikt nie przykłada uwagi do tego, jak to jest wykonane, może to bierze się także stąd, że się nie znają. Wolą też zapłacić mniej, bo nie chcą też pakować pieniędzy w stare auto. Z nami jest inaczej, jakość ponad wszystko! Oszczędzać lepiej na czymś innym, np. na wydatkach  żony. To oczywiście żart :). Przed oddaniem auta do lakiernika, blacharz musi spasować wszystkie elementy, czyli zaklada zamki, uszczelki i sprawdza czy wszystko jest idealnie dopasowane.

artykuł 8

Podsumujmy!

Podsumowanie jest dziś bardzo proste, a mianowicie szukamy blacharza samochodowego specjalistę z powołania. Mam prośbę, żebyście w komentarzach pisali jak przebiegały wasze naprawy blacharskie. Pisząc tą serię artykułów mam chęć stworzenia żywej grupy fanatyków samochodów klasycznych.

I pamiętamy walczymy o nasz samochód marzeń, by każdy kto go zobaczy za nim się oglądał. To taka mała motywacja, będzie nam na pewno potrzebna 🙂

GOLF MK1 WESELE WISLA 2014r 104

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia