FSM Beskid następca malucha
Lata 80-te, to okres w czasie którego na polskich drogach królował Fiat 126p i koniecznością stawało się opracowanie następcy tego modelu. Rozpoczęcie projektu powierzono Ośrodkowi Badawczo-Rozwojowemu Fabryki Samochodów Osobowych w Bielsku-Białej.
FSM Beskid – budowa prototypu – przestronne wnętrze jak na gabaryty kilka cm większe od malucha
Na początku 1981 roku rozpoczęto prace nad projektem nowego auta, na czele zespołu stanął inż. Wiesław Wiatrak i projektant nadwozia Krzysztof Meisner. Wyznacznikiem było stworzenie taniego auta, które miało zastąpić Fiata 126 z wykorzystaniem jego elementów konstrukcyjnych oraz technologicznych, auto miało być ekonomiczne, a wnętrze miało pomieścić cztery dorosłe osoby.
Należy wspomnieć, że wykonanie prototypu zostało wykonane w bardzo krótkim czasie, opracowanie dokumentacji i wykonanie części zajęło tylko 10 miesięcy. Badania aerodynamiczne modelu samochodu w skali 1:1 przeprowadził instytut Lotnictwa w Warszawie.
W roku 1983 zaprezentowano projekt Beskid 106, który w tamtych latach wyróżniał się jednobryłowym nadwoziem, które odbiegało od ówcześnie produkowanych samochodów. Sylwetka wyróżniała się kształtem klina oraz aerodynamiką, której współczynnik wynosił Cx-0,29, nadwozie było 11 cm szersze i 8 cm wyższe od auta, które miał zastąpić. 3-drzwiowe nadwozie poprzez zastosowanie długich drzwi ułatwiało wygodne korzystanie z dostępu do wnętrza.
Tylna klapa uchylana do góry, umożliwiała łatwy dostęp do bagażnika, a przestrzeń tą można było zwiększyć do 800 litrów przez złożenie tylnego oparcia. Początkowo Beskid był wyposażony w znany silnik 600 cm3 ze wspomnianego Fiata 126p oraz wiele innych elementów które wykorzystano:
– koła jezdne,
– podzespoły układu hamulcowego,
– podzespoły układu paliwowego,
– alternator,
– rozrusznik,
– przełączniki , zestaw wskaźników, odbłyśnik reflektora i inne,
– zamki, podnośniki szyb zawiasy, uszczelki, materiały tapicerskie.
Najistotniejsza była jednak unifikacja technologiczna samochodów, tj. dopasowanie Beskida do posiadanego w FSM parku pras do tłoczenia blach, podwieszonego transportu wewnętrznego na lakierni i linii montażu. W pózniejszym okresie etapu zastosowano znany silnik z modelu Bis o pojemności 703 cm.
Choć pierwotna wersja Beskida nie została wdrożona do produkcji, w 1987 roku inżynierowie Bosmala zaprezentowali jego odświeżone oblicze.
Samochód pod nazwą Beskid B powstał jedynie jako makieta. W założeniu model był większy od oryginalnego Beskida. Jego wymiary to 3480 mm długości, 1560 mm szerokości oraz 1360 mm wysokości. Rozstaw osi wyniósł 2320 mm, co pozwoliło na wygospodarowanie kabiny pasażerskiej o długości 1710 mm i szerokości 1300 mm. Pojemność bagażnika wynosiła 260 litrów przy rozłożonych oparciach kanapy i 825 litrów po ich złożeniu. Zawieszenie przednich kół było niezależne, na kolumnach MacPhersona, z amortyzatorami hydraulicznymi. Jednoramienne wahacze współpracują z drążkami reakcyjnymi, sprężynami śrubowymi i zderzakami gumowymi. Łożyska kół są kulkowe, dwurzędowe, tzw. II generacji, w zwrotnicy iglicowej kół przednich.
FSM Beskid następca malucha – Cóż dziś można powiedzieć o Beskidzie, który nigdy nie wszedł do produkcji.
Historia zakończyła się na kilku prototypach, różniących się od siebie długością i jednostkami napędowymi, po których zostały makiety i plany konstrukcyjne. Prawdopodobnie dlatego, że w 1987 roku pojawiła się nadzieja dla bielskich zakładów w postaci produkcji w Polsce Fiata Cinquecento – wówczas prace nad Beskidem zostały zatrzymane. Po 1989 roku ówczesne władze wydały decyzję o zniszczeniu prototypów Beskidu 106. Na szczęście inżynierowie, przywiązani do swojego „dziecka”, nie zniszczyli wszystkich istniejących pojazdów, które przetrwały do obecnych czasów.
Należy wspomnieć, iż z powodu wygaśnięcia ochrony patentowej prototypu Beskid, którą był objęty na okres 10 lat wynikło wiele kontrowersji i dyskusji … W roku 1993 francuska firma Renault zaprezentowała swój model Twingo – mały, kompaktowy, jednobryłowy i opływowy samochód, którego nadwozie łudząco przypominało Beskida.
zobacz inny polski niewdrożony do produkcji samochód FSO Ogar