Mały samochód PRL-u – MIKRUS MR – 300

2384

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

mikrus mr 300

Mikrus czy jak go nazywali dwucylindrowa WSK to auto które rozpoczęło motoryzację dla każdego.

MR 300 czyli Początki konstruowania małego samochodu  w PRL-u 

Pierwsze próby nad powstaniem małego i taniego samochodu podjęto w 1956 roku. Często mówi się, że powstał przypadkowo, lecz i tak powstało kilka sztuk. Pod koniec 1956 roku władze podjęły decyzję by przy wykorzystaniu mocy zakładów produkujących samoloty i motocykle uruchomić właśnie tam produkcję samochodów. O jakie zakłady chodziło? Był to WSK Rzeszów, który opracował dokumentację silnika oraz WSK Mielec, który zajął się podwoziem i nadwoziem przyszłego samochodu. Miał to być pierwszy polski mały bezpieczny samochód.

Polscy inżynierowie w konstruowaniu MIKRUSa nawiązywali do konstrukcji Goggomobila – samochodu produkowanego przez bawarskie przedsiębiorstwo Glas (jego produkcja została uruchomiona w roku 1955) w RFN. Na początku 1957 roku na Krajowej Radzie Motoryzacyjnej zostały pokazane projekty. Następnie 22 lipca bieżącego roku w Warszawie odbyła się prezentacja pierwszych prototypów. Obok zwykłych MIKRUSów stały również samochody w wersji kabriolet.

MIKRUS miał mnóstwo uroku, lecz to była jego jedyna zaleta. Był niestety głośny, niewygodny oraz awaryjny.

goggomobil czyli mikrus z zagranicy
pierwowzór mr 300
micrus cabrio
mały dobry samochód czyli Micrus MR 300

Po lewej stronie Goggomobil, natomiast po lewej prezentacja MIKRUSów w tym dwóch w wersji kabriolet

MIKRUS MR – 300

MIKRUS tak nazwano auto, które weszło do produkcji w 1957 roku. Na cześć WSK Mielec i WSK Rzeszów, samochód oznaczono symbolem MR czyli po prostu od pierwszych liter miast zakładów produkujących części do samochodu. Numer 300? Tutaj jednoznacznie chodziło o silnik, a wartość zaokrąglono w górę do 300.

Polski mini samochód napędzał dwusuwowy, dwucylindrowy silnik o pojemności 296 cm 3. Był chłodzony powietrzem czyli w zasadzie jak FIAT 126p. MIKRUS był wyjątkowo uproszczoną konstrukcją, a opierał się na idei 4×4. Co to oznaczało? Po prostu samochód miał pomieścić 4 osoby, posiadać 4 – kołowe podwozie, masę własną 400 kg oraz spalać 4 l na 100 km. Silnik niestety był słaby przy mocy niespełna 14.5 KM nie był w stanie zapewnić znaczących osiągów.

MR 300 to miał być mały bezpieczny samochód

Samochód ten posiadał również wszystkie wady pierwowzoru – Goggomobila. Przed wszystkim, gdy u nas wprowadzano MIKRUSa do produkcji Niemcy już stopniowo eliminowali wady swojego samochodu. U nas wciąż problemem było sprzęgło usadowione na osi wału silnika co odbijało się później na utrudnieniach w postaci płynnej zmiany biegów niezsynchronizowanej skrzyni biegów. Kolejnym był nadmuch ciepłego powietrza prosto z komory silnika, czego następstwem ogrzewania był zapach spalin. Samochód nie był w stanie dobić do 100 km / h, jego maksymalna prędkość wahała się w przedziale 85 – 90 km / h. W czasie nieco ponad pół minuty auto rozpędzało się do 70 km / h. Zużycie paliwa wynosiło 4,5 do 6 l na 100 km, co przy pojemności zbiornika 27 litrów pozwalało przejechać MIKRUSowi dystans 450 km.

Choć nie był komfortowy w kwestii prowadzenia prowadził się bardzo dobrze także na zakrętach nie powodował problemów. Innym problemem były 10 – calowe koła, które niezbyt dobrze spisywały się w jeździe po większości ulic. Samochód swoją rolę spełniał tylko wtedy, gdy z przodu znajdowały się 2 osoby dorosłe, a z tyłu dwójka dzieci. Dlatego też z przodu było dużo miejsca, lecz wadą i tak było wsiadanie i wysiadanie z samochodu z powodu wąskich otwieranych „pod wiatr” drzwi. Kolejną rzecz był dobry bagażnik o pojemności 200 litrów, lecz istotną wadą było to, że znajdował się on przed nogami kierowcy i pasażera, a dostęp do niego był tylko bezpośrednio z wnętrza kabiny.

mikrus mr 300 na drodze
mikrus mr 300 na drodze
mirkus
mr 300 mikrus

MIKRUS MR – 300, w przednich szybach drzwi bocznych zastosowano przesuwane szyby charakterystyczne dla NYSY czy choćby ŻUKa w tamtych latach

WSK – Wytwórnia Sprzętu Komunikacyjnego

MIKRUS mr 300 ostatni rok produkcji

MIKRUSa produkowano od 1957 do 1960 roku. Gdy kończono produkcję, w biurze konstrukcyjnym WSK w Mielcu podjęto się opracowania prototypu MIKRUSa w wersji pick – up. Dyrektywa władz państwowych nakazywała wytwarzanie małolitrażowego samochodu dostawczego, polska gospodarka wymagała około 100 tysięcy tego typu samochodów. MIKRUS mógł przewozić 200 kg ładunku. Niestety projekt auta dostawczego jak i kabrioletu nie doczekał się realizacji.

mikrus22
mikrus

Fiat 500

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia