Nowe Mitsubishi Outlander PHEV 2016 już w Polsce

47

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Mitsubishi Motors wprowadziło do oferty pierwszego na świecie hybrydowego SUV-a z elektrycznym napędem na 4 koła. Mitsubishi Outlander PHEV 2016 wyróżnia się dynamiczną sylwetką stworzoną w oparciu o nową koncepcję identyfikacji wizualnej „Dynamic Shield”, jeszcze lepszymi osiągami udoskonalonego hybrydowego układu napędowego oraz idealnie cichym, wysokiej jakości wnętrzem wykonanym z najwyższą dbałością o szczegóły. O najwyższy poziom bezpieczeństwa zadba aż 14 systemów bezpieczeństwa, w tym nowy ultradźwiękowy asystent ruszania Ultrasonic Mis-acceleration Mitigation System-UMS, system kamer 360 stopni rozmieszczonych dookoła auta z widokiem od góry, wspomaganych 8 czujnikami parkowania z przodu i z tyłu a także 7 poduszek bezpieczeństwa.

Nabywcy otrzymują od producenta 8 lat gwarancji (do przebiegu 160.000 km) na elektryczny układ napędowy wraz z akumulatorami, a cały pojazd jest objęty 5-letnią gwarancją z limitem 100.000 km.

Dynamic Shield

Na nową stylizację nadwozia zgodną z koncepcją „Dynamic Shield” składają się całkowicie nowy pas przedni z nowymi światłami, nowe przetłoczenia nadwozia i nowe elementy karoserii. Design przedniego pasa z licznymi chromowanymi elementami oraz poszerzone przednie i tylne zderzaki, symbolizują funkcjonalność i bezpieczeństwo oferowane przez SUV-y firmy Mitsubishi Motors. Wąskie reflektory LED z dwunastoma diodami LED do jazdy dziennej, delikatnie wznoszą się i zachodzą na boczną część nadwozia, wzmacniając poczucie dynamiki. Chromowane listwy umieszczone po obu stronach, dają trójwymiarowy efekt nieustannego ruchu, czyniąc sylwetkę pojazdu niższą, bardziej smukłą i szerszą, a nowe 18-calowe obręcze kół w dwóch odcieniach z nowym wzorem ramion dodają charakteru wersji PHEV. Nowy Outlander PHEV 2016 wyróżnia się także zewnętrzną anteną w kształcie płetwy rekina, srebrnymi relingami dachowymi oraz dolnymi elementami dekoracyjnymi w kolorze nadwozia z chromowanymi akcentami wykończeniowymi na progach.

Outlander PHEV oferuje teraz więcej elementów z kategorii „luksus” i przyciąga uwagę licznymi pieczołowicie wykonanymi detalami, takimi, jak: nowa tapicerka z naturalnej skóry, nowa, sportowa tapicerka z wstawkami przypominającymi zamsz, skórzane obwódki elementów technicznych „Cool Touch”, nowy materiał wykończeniowy osłon przeciwsłonecznych i wykończenie paneli drzwiowych, czarne, drewnopodobne aplikacje, chromowane akcenty, drewnopodobne aplikacje w desce rozdzielczej, nowa konsola centralna w stylu Concept-S o strukturze fali z czarnymi, drewnopodobnymi aplikacjami, pokrywa nad uchwytami na napoje, miękkie w dotyku przełączniki, czteroramienna kierownica z grubym wieńcem o wysokiej przyczepności oraz liczne przyciski sterujące, czy wykończenie wnęk przednich lamp przeciwmgielnych czarnym lakierem fortepianowym i wyposażona w zamek działający równolegle z zamkiem centralnym samochodu pokrywa wlewu paliwa/systemu ładowania z wyściełaniem po wewnętrznej stronie.

interior001

Oprócz tego także nowe udogodnienia z zakresu komfortu: podgrzewana kierownica, podgrzewana przednia szyba, oświetlenie LED obszaru pod deską rozdzielczą oraz w okolicach konsoli centralnej, kontrolka niskiego stanu płynu do spryskiwaczy oraz gniazdo 12V w bagażniku.

Mitsubishi Outlander PHEV jest samochodem, dającym kierowcy wyjątkową przyjemność z jazdy.

Na najwyższy komfort podróżowania, oprócz jakości materiałów i bogatego wyposażenia, ma ogromny wpływ wyciszenie wnętrza. W nowym modelu wyciszono ponad 30 różnych obszarów, włączając w to silnik, zawieszenie, koła, szyby dźwiękoszczelne, dynamiczne tłumiki drgań stosowane w niektórych obszarach i komponentach, a także uszczelnienie drzwi.

Dzięki zastosowaniu nowej blachy Outlander PHEV 2016 otrzymał sztywniejsze nadwozie ze wzmocnionymi punktami mocowania zawieszenia, co dało także niższą masę własną. Co więcej, oprócz opon w nowej specyfikacji wprowadzono też modyfikacje poszczególnych komponentów zawieszenia. Z przodu zastosowano nowy, dużo sztywniejszy wspornik zawieszenia, oferujący większą precyzję kierowania, wyższą stabilność kierunkową oraz wyższą jakość podróżowania. Wraz z wzmocnieniem struktury nadwozia i zawieszenia zoptymalizowano sztywność sprężyn oraz siłę tłumienia amortyzatorów oraz zmodyfikowano elektryczne wspomaganie układu kierowniczego. W efekcie uzyskano bardziej liniowe reakcje, wyższą sztywność, niższe tarcie i lepsze wyczucie. W tylnym zawieszeniu zwiększono rozmiar cylindra tylnego amortyzatora w celu poprawy stabilności i komfortu jazdy oraz zoptymalizowano sztywność sprężyn oraz siła tłumienia amortyzatorów w odpowiedzi na wzmocnienie struktury nadwozia i zawieszenia.

Jak to działa? Wiodący napęd elektryczny i 3 silniki bez skrzyni biegów.

Outlander PHEV, będąc z założenia samochodem elektrycznym, poruszany jest głównie przez dwa silniki elektryczne pracujące w układzie stałego napędu 4WD. Silnik spalinowy pełni rolę wspomagającą, albo napędzając generator zasilający akumulator trakcyjny, bądź też napędzając bezpośrednio przednie koła samochodu, ale zawsze przy pracujących silnikach elektrycznych z przodu i z tyłu. Załączanie szeregowego oraz równoległego trybu napędu hybrydowego odbywa się tylko na możliwie krótki czas, by dostosować układ napędowy samochodu do specyficznych warunków drogowych, z układami sterowania dążącymi do przywrócenia napędu całkowicie elektrycznego tak szybko i tak często, jak to będzie możliwe. Dzięki typowej dla silników elektrycznych zdolności dostarczania maksymalnego momentu obrotowego już przy ruszaniu z miejsca, zastosowana konfiguracja układu napędowego pozwala uzyskać lepsze czasy przyspieszania, niż w analogicznym samochodzie z dwulitrowym silnikiem benzynowym, jednocześnie zachowując wyjątkowo korzystne parametry środowiskowe nowego układu.

Innowacyjne rozmieszczenie komponentów układu napędowego pozwoliło zrezygnować z konwencjonalnej skrzyni biegów i wału napędowego, a całość jest sterowana elektronicznie przez system operacyjny PHEV (PHEV OS). Eliminacja wału napędowego (oraz jego przegubów) pozwoliła obniżyć straty mechaniczne powstające przy przekazywaniu napędu, poprawiając sprawność całego układu napędowego i ułatwiając kontrolowanie jego działania.

Przy przedniej osi znajdziemy zatem silnik elektryczny i inwerter (60 kW/82 KM – 137 Nm), umieszczony w przedziale silnikowym po lewej stronie w miejscu zwykle zajmowanym przez skrzynię biegów zintegrowaną z mechanizmem różnicowym, generator umieszczony obok silnika elektrycznego, silnik benzynowy 2,0 l MIVEC DOHC* (89 kW/121 KM – 190 Nm), umieszczony w przedziale silnikowym po prawej stronie i wielotrybowy moduł Power Drive Unit, zarządzający pracą przedniego silnika elektrycznego i generatora zapewniający optymalne osiągi w trzech trybach pracy z dwoma różnymi źródłami napędu. Między osiami, pod podłogą znajduje się zespół chłodzonego powietrzem litowo-jonowego akumulatora trakcyjnego 12 kWh, 80 ogniw, 300 V oraz 45-litrowy zbiornik paliwa. Z tyłu, pod podłogą bagażnika umieszczono silnik elektryczny i inwerter (60 kW/82 KM – 137 Nm), niewchodzący w przestrzeń bagażnika i Rear Motor Control Unit – moduł zarządzający tylnym silnikiem elektrycznym, pozwalający w pełni wykorzystać charakterystykę silnika elektrycznego do zapewnienia płynności jazdy.

Automatycznie wybierane 3 tryby jazdy

System operacyjny PHEV OS automatycznie dokonuje wyboru jednego z trzech trybów jazdy, w jakie wyposażono Outlandera PHEV (“EV”, szeregowy i równoległy), co pozwala optymalnie łączyć jak najwyższe osiągi samochodu z jak najniższym zużyciem paliwa, a wszystko bez zaprzątania uwagi kierowcy. Wszystkie trzy tryby jazdy załączane są alternatywnie, a system operacyjny PHEV OS nieustannie przełącza tryby jazdy zależnie od ilości energii dostępnej w akumulatorze oraz od aktualnych warunków drogowych, przy czym preferowanym trybem jest napęd całkowicie elektryczny z zasilaniem z akumulatora.

Do szczegółowego opisu poszczególnych trybów jazdy oraz innych systemów (w tym trybów ładowania baterii) wrócimy w następnym artykule, a na koniec jeszcze parę słów o wspomnianych na początku nowych układach podnoszących bezpieczeństwo podróżowania:

Ultrasonic Mis-acceleration Mitigation System (UMS)

System ma zapobiegać wypadkom spowodowanym nieumyślnym wciśnięciem pedału gazu. Jeśli kierowca nieumyślnie wciśnie pedał gazu w sytuacji, w której czujnik ultradźwiękowy wykryje przeszkodę znajdującą się w odległości 4 metrów na torze ruchu auta, które jest zaparkowane lub porusza się (dźwignia w pozycji R lub D) z prędkością około 10 km/h, układ wyemituje dźwiękowe ostrzeżenie oraz pokaże informację ostrzegawczą. UMS steruje również momentem obrotowym, aby zredukować uszkodzenia wywołane kolizją.

System kamer rozmieszczonych dookoła auta z symulacją widoku z góry

Cztery kamery umieszczone wokół samochodu ukazują pięć różnych widoków: z przodu, z tyłu, z boku (po prawej i lewej stronie) oraz symulacja z góry, pomagając kierowcy podczas parkowania w trudno dostępnych miejscach. Dodatkowo, na ekranie (systemu nawigacji lub w lusterku wstecznym – w zależności od modelu i rynku) wyświetlane są specjalne linie zmieniające swoje położenie w zależności od ruchów kierownicy. Nowy, inteligentny system parkowania wspomagają dodatkowo czujniki zainstalowane w zderzakach (cztery w przednim i cztery w tylnym).

Mitsubishi_Outlander_PHEV2015_75

Brak postów do wyświetlenia