Bezpieczne ferie

214

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Każdego roku nadchodzi czas, gdy mamy wymarzone dwa tygodnie wolnego od jakichkolwiek zmartwień. Czy to od zmagań naszych pociech w szkole, czy też naszej męczącej charówki w pracy. Tym okresem są ferie zimowe. Większość z nas w tym czasie planuje wyjazd w piękne polskie góry by poszusować na nartach, zaczerpnąć świeżego powierza czy po prostu cieszyć się chwilą wolnego wspólnie z rodziną. Są i tacy co wolą spędzić ten czas u siebie w mieście korzystając z różnorakich dostępnych w tych dniach atrakcji. Ferie zimowe to czas beztroski zabaw i odpoczynku. Niestety to też okres gdzie dochodzi do największej ilości wypadków. Zła pogoda , nieodśnieżone drogi, nadmierna prędkość czy też chwila nieuwagi mogą zmienić nasze krótkie zimowe wakacje w pobyt w szpitalu lub co gorsza narazić nas i naszych bliskich na utratę życia. Myślimy sobie, że niebezpieczne sytuacje oraz groźne wypadki nas nie dotyczą, niestety każdy z nas może stać się ofiarą pewności siebie. Przykładem są ostatnie doniesienia z Tatr, gdzie już ponad 10 osób straciło życie wybierając się w wyższe partie gór bez jakiegokolwiek doświadczenia i przygotowania. Najczęstszym błędem jest niedocenienie pogody, to własnie ona zachęca nas do długich spacerów w górzystych pięknie zalesionych terenach, ale musimy pamiętać, że pogoda zmienną jest, a w szczególności w górach gdzie zmienia się z minuty na minutę.

Nasze porady:

 • nigdy nie idź sam w wysokie partię gór, gdy coś Ci się stanie nikt Ci nie pomoże.

 • Podczas dłuższych wypraw informuj oddział TOPR o trasie i potencjalnym czasie wyprawy

 • Jeżeli to możliwe zaopatrz się w urządzenia podąjace Twoja dokładna lokalizację

 • Ubieraj się zgodnie z panującymi warunkami atmosferycznymi, lecz musisz też pamiętać by zabrać ze sobą np dodatkową cieplejszą kurtkę na wypadek nagłego pogorszenia się pogody.

Kolejnym problemem nie tylko wśród młodych osób jest alkohol. Coraz częściej widzimy pijane osoby zataczające się po chodniku, nic nierobiące sobie z ludzi przechodzących obok. Dlaczego alkohol jest tak groźny? A dlatego, że jak wiecie pod jego wpływem nie jesteśmy w stanie myśleć racjonalnie, co gorsza robimy coraz głupsze rzeczy i nie myślimy o konsekwencjach. Dodatkowym niebezpieczeństwem po spożyciu alkoholu jest niska temperatura powietrza. Wszyscy znamy te opowieści, że gdy jest nam zimno najlepiej walnąć przysłowiowego kielicha i od razu zrobi nam się cieplej. Owszem alkohol rozgrzewa organizm… ale tylko przez chwilę, ponieważ po jego spożyciu rozszerzają nam się żyły co za tym idzie krew zaczyna szybciej krążyć i tracimy znacznie więcej ciepła niż jak bylibyśmy trzeźwi.

Nasze porady:

 • nie spożywaj znacznych ilości alkoholu podczas mrozu przebywając na wolnym powietrzu.

 • Spożywając alkohol staraj się nie wychodzić z domu jeżeli nie jest to konieczne

 • Nigdy nie wsiadaj i nie pozwól wsiąść osobie pod wpływem alkoholu za kierownicą zazwyczaj kończy się to w tragiczny sposób.

Zawsze musi nadejść ten nieprzyjemny moment kiedy jesteśmy zmuszeni powrócić do naszej szarej rzeczywistości. Wszyscy znamy te okropne i długie powroty do domu gdzie nawet po kilka godzin stoimy w korku, jesteśmy wtedy rozdrażnieni zmęczeni i mamy już dosyć. Jest to kolejny niebezpieczny moment podczas którego musimy zachować szczególną ostrożność oraz przestrzegać znaków i zaleceń policji. Podczas powrotów najczęstszą przyczyną wypadków jest brawura kierowcy oraz jego nieuwaga. Chęć szybkiego dojazdu do domu oraz kilka dobrych godzin spędzonych za kółkiem zachęcają nas do przyciśnięcia pedału gazu do samego końca, co potem może skończyć się nie tylko dla nas ale i dla naszych bliskich tragicznie.

Nasze porady:

 • Pamiętaj by przed podróżą sprawdzić dokładnie stan techniczny pojazdu

 • Jeżeli to możliwe nie zostawiaj powrotu na ostatnią chwilę napotkasz wtedy na spore utrudnienia na drodze

 • Zapinaj pasy! Mogą uratować Ci życie

 • Nie siadaj za kierownice gdy jesteś zmęczony. Brak koncentracji może doprowadzić do nieszczęścia.

  Pamiętajcie, stosując się do powyższych prostych porad możecie ułatwić sobie i bliskim swoje wymarzone ferie zimowe oraz sprawić, że staną się one zdecydowanie bezpieczniejsze.

   

wypadek2

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

 • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
 • KRS: 0000406931
 • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia