Przyciemnianie szyb, czyli co i jak

2861

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Przyciemnianie szyb

Przyciemnianie szyb

Przyciemnianie szyb niegdyś wyznacznik luksusu, termin zarezerwowany dla właścicieli aut luksusowych, celebrytów czy w późniejszym  czasie aut po tak zwanym ,,wiejskim tuningu” to już przeszłość. Moim zdaniem przyciemniane szyby nie są kiczowate, a wręcz dobrze wyglądające i pożyteczne z punktu widzenia kierowców.
Większość dzisiejszych samochodów w standardzie ma przyciemniane szyby lub jest to w ofercie dodatków. Nie oznacza to jednak, że nie możemy mieć przyciemnianych szyb w naszym aucie, które już dawno opuściło mury fabryki. Nie ma wyznacznika na marki czy rok produkcji. Przyciemniać szyby można samemu lub w profesjonalnym zakładzie. Nowe auto posiada przyciemnione szyby zgodnie z przepisami panującymi w danym kraju, a robiąc to samemu musimy pamiętać, aby nie przekroczyć norm i zrobić wszystko zgodnie z prawem.Przyciemnianie szyb

Przyciemnianie szyb – Dlaczego warto przyciemniać szyby?                  

Jest wiele zalet płynących z tego zabiegu. Przede wszystkim widać je latem, folia zmniejsza dopływ ciepła do kokpitu auta o nawet 60%, a w połączeniu z klimatyzacją daje to rewelacyjne efekty. Dodatkowo chroni to przed promieniowaniem UV, czarny kolor pochłania promienie słoneczne dzięki czemu słońce nie razi kierowcy czy pasażerów. Świetnie zabezpieczają plastiki, skórę czy tapicerkę przed promieniowaniem słonecznym. Nadaje autu sportowego charakteru, poprawia wygląd i zapewnia więcej prywatności. Dużym plusem zachęcającym do przyciemnienia szyb jest to, że proces ten jest całkowicie odwracalny i w każdym momencie możne przywrócić auto do stanu fabrycznego.

Przyciemnianie szyb, a prawo.

Przepisy mówią jasno, przyciemniona szyba musi mieć przepustowość światła na poziomie 70%. Wiele osób myli to i zamiast przyciemnić szyby o 30% przyciemnia o 70%, co daje nam przepustowość światła na poziomie zaledwie 30%. Nie brakuje i takich entuzjastów, którzy stosują folie o przepustowości zaledwie 10%, z pewnością możemy liczyć się w takim przypadku z zabraniem dowodu rejestracyjnego przez policję. Zaznaczmy, że ten przepis dotyczy szyby przedniej i przednich szyb bocznych, a szyby tylne oklejamy jak chcemy. Pod warunkiem, że nasze auto wyposażone jest w dwa lusterka boczne.

Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia:

§ 8. 1. Kabina kierowcy oraz pomieszczenie przeznaczone do przewozu osób wyposaża się w: (…)
5. Szyby pojazdu:
1) nie powinny dawać ostrych odprysków w razie rozbicia; przednia szyba powinna zapewnić kierowcy pełną i wyraźną widoczność bez zniekształcenia obrazu, a w razie rozbicia – zapewniać jeszcze dostateczną widoczność drogi;
2) powinny być umocowane w taki sposób lub sporządzone z takiego tworzywa, aby w razie konieczności istniała możliwość wyjścia na zewnątrz pojazdu co najmniej przez jeden otwór okienny z każdej strony pojazdu;
3) powinny być ocechowane w miejscu widocznym z zewnątrz pojazdu; przepis stosuje się do pojazdu zarejestrowanego po raz pierwszy po dniu 31 grudnia 1968 r.;4) przednie i przednie boczne powinny mieć współczynnik przepuszczania światła nie mniejszy niż 70%;
5) nie powinny odbijać światła w sposób powodujący oślepianie innych uczestników ruchu drogowego.

 

Przyciemnianie szyb
Przyciemnianie szyb z tyłu

Przyciemnianie szyb – Alternatywa dla foli

Folia, to najbardziej popularny sposób przyciemniania, jednak nie jedyny. Alternatywą dla foli jest przyciemnianie metoda piecowej metalizacji szkła tlenkami tytanu. Ta metoda zarezerwowana jest dla specjalistów i we własnym zakresie nie przyciemnimy nią szyb w naszym aucie, przy wykorzystaniu tej metody z samochodu demontowana jest cała szyba. Jest to również droższa opcja i wynosi od 1000 do 15000 zł za szybę (w zależności on wielkości szyby).

Przyciemnianie szyb
Przyciemnianie szyb fabrycznie w VW

Co Wy myślicie o przyciemnianych szybach? Jakie widzicie inne zalety, a może wady?

 

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia