Nysa N57, polski dostawczak. Część pierwsza

314
Nysa
Nysa

Powyższy artykuł zostanie poświęcony polskiej Nysce, samochodowi dostawczemu, który pokochali Polacy, Węgrzy, a także Rosjanie. Samochód całkowicie polski na podzespołach głównie pochodzących z Warszawy, prezentował się dobrze, a jej kierowcy byli po prostu z niej zadowoleni. Po przeczytaniu artykułu dowiecie się jak trudne były początki oraz sama budowa samochodu. Zapraszam do lektury.

Nysa N57 – Trudne początki

Z początku w Nysie od roku 1952 miejsce produkcji nosiło nazwę – Zakłady Budowy Nadwozi Samochodowych. Produkowano specjalne oraz specjalistyczne nadwozia przystosowane do zabudowy na podwoziu między innymi produkowanego w tym czasie samochodu ciężarowego STAR 20 i Lublina 51. Przede wszystkim budowano nadwozia furgonowe, warsztatowe czy kina objazdowe. Do roku 1954 wykonano 382 nadwozia, a później rozpoczęto rozbudowę zakładu.

Dzięki temu w roku 1955, 772 pojazdy otrzymały nowe zabudowy. Później zdecydowano się na wytwarzanie nadwozi przystosowanych do ładowności 1000 kg, ponieważ w kraju wynikało znaczne zapotrzebowanie na tego typu nadwozia pojazdów. Warto zauważyć, że w Polsce jak i u sąsiednich państw nie produkowano tego typu samochodów. Na przełomie lat 1956 – 1957 podjęto prace związane z nadwoziem.

dostawczak z PRLu - Lublin
dostawczak z PRLu – Lublin
star 21 skrzyniowy
star 21 skrzyniowy

 

Lublin 51 kino objazdowe, oraz STAR 20 skrzyniowy.

Nysa N57

W końcu w 1957 roku przystąpiono do konstruowania samochodu dostawczego o nazwie – Nysa. Do grudnia bieżącego roku wykonano 13 sztuk o symbolu N 57. Samochód jak się później okazało został zatwierdzony i wdrożono go do produkcji. Produkcja nie była prosta. Brakowało pras oraz zgrzewarek. Do samochodu montowano ten sam silnik co w Warszawie czyli dolnozaworowy, czterosuwowy M 20, zawieszony nad osią kół. Objętość skokowa wynosiło 2120 cm 3 przy jednolitym stopniu sprężania 6.2 osiągnięto moc 36.8 KW przy 3600 obrotach na minutę. Instalacja elektryczna zawierała napięcie 12 V oraz zastosowano do niej prądnicę prądu stałego o mocy 220 W oraz ołowiowy akumulator o natężeniu 51 Ah. Jedno tarczowe, pół odśrodkowe sprzęgło cierne wzmocniono przez zastosowanie dziewięciu ( zamiast 6- jak w Warszawie ) śrubowych sprężyn dociskowych.

Skrzynia przekładniowa trój-wałkowa o dokładnie trzech przełożeniach została zblokowana wraz z silnikiem, natomiast biegi II i III były zsynchronizowane. Zastosowano również jednoczęściowy rurowy wał napędowy zrobiony w dwa przeguby krzyżakowe. Tylny most ze stożkową przekładnią główną przejęto z samochodu Warszawy M 20, a szkielet pojazdu stanowiła podłużnicowa rama o konstrukcji spawanej. Podłużnice wykonywano z zamkniętego profilu prostokątnego o wymiarach 100 x 50 x 3 mm. Zawieszenie kół przednich było niezależne, lecz koła jezdne prowadzono na podwójnych wahaczach poprzecznych o nierównej długości. Sprężyny śrubowe przedniego zawieszenia Warszawy były wspomagane drugą parą sprężyn mocowaną w ich wnętrzu. W Nysie montowano hydrauliczne amortyzatory ramieniowe oraz stabilizator skrętny, a w zawieszeniu tylnym użyto dwóch wzdłużnych resorów piórowych oraz amortyzatorów ramieniowych.

Nysa N57 zimą
Nysa N57 zimą

Nysa N57 – rozwój

Tarczowe koła miały rozmiar 16 i dzięki temu w układzie kierowniczym zastosowano globoidalną przekładnię ślimakową i jednoczęściowy wał kierownicy. Hamulec zasadniczy sterowany hydraulicznie był jednoobwodowy, a bębnowe hamulce kół przednich i tylnych przejęto z Warszawy M 20. Zamknięte nadwozie typu wagonowego miało konstrukcję szkieletową i szkielet ten był spawany z profili stalowych. Poszycie zewnętrzne wykonano z blachy stalowej o grubości równej 0,8 mm. Nadwozie mikrobusu wyposażono w czworo drzwi – 3 z przodu i jedno z tyłu.  W oknach pojazdu zastosowano jedynie szyby płaskie ze względu na duże koszty wytworzenia innego typu na przykład panoramicznych. We wnętrzu, z obu stron osłony silnika umieszczono fotele kierowcy i pasażera, a w tylnej części nadwozia, trzy dwuosobowe wygodne kanapy.

Ze względu na unifikację zespołów, utrzymano ten sam co w samochodzie Warszawa rozstaw osi równy 2700 mm. Masa własna wynosiła 1500 kg, dopuszczalną masę całkowitą określano na 2250 kg. Mikrobus ten osiągał prędkość maksymalną 90 km / h, a zużycie paliwa wynosiło około 14 litrów na 100 km. Wymiary Nysy wynosiły odpowiednio: długość całkowita 4400 mm, a wysokość 1955 mm.

Nysa N57 była w swoim czasie atrakcyjnym autem
Nysa N57 była w swoim czasie atrakcyjnym autem

Nysa N 57, jak na tamte lata, na prawdę był to ciekawy i pięknie wykonany samochód

Zobacz rozwój Nysy

Jak zawsze zapraszam wszystkich do udzielania się w komentarzach