Filtr kabinowy w samochodzie, ważny element dla naszego zdrowia.

jaki wybrać filtr kabinowy i kiedy filtr kabinowy wymienić?

2884

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

filtr kabinowy
filtr kabinowy

Dziś postaramy się omówić filtry kabinowe potocznie zwane filtrami pyłkowymi lub kabinówkami. Jaki wybrać filtr kabinowy?

jaki filtr kabinowy w samochodzie – poradnik online

Filtr kabinowy, do czego służy

Co to jest i do czego służy? Filtr powietrza kabiny jak sama nazwa wskazuje służy do filtrowania powietrza, które dostaje się przez układ wentylacji lub klimatyzację do wewnątrz naszego samochodu. Większość produkowanych w dzisiejszych czasach  pojazdów jest wyposażone w filtr kabiny. Filtr kabinowy w samochodzie nie musi być drogi.

Czy to ważne?

Potocznie zwana kabinówka podnosi komfort jazdy podróżującym w dużych miastach, zatrzymując wszelkiego typu zanieczyszczenia np. kurz, sadze i inne zanieczyszczenia występujące w powietrzu. Dlatego tak ważna jest wymiana filtra, powinien być wymieniany przynajmniej raz w roku. Brak w wcześniejszych modelach samochodów filtrów powodował oblepianie kanałów wentylacyjnych wszelkiego rodzajami brudami, sadzami co z kolei odbijało się na efektywności działania i po czasie przykrymi zapachami. Czy filtr kabinowy działa mogą Państwo sami się przekonać oglądając poniżej wykonane przeze mnie zdjęcia.

Filtr kabinowy w samochodzie, typ artok
Filtr kabinowy, typ artok
Filtr kabinowy w samochodzie, typ artok - przykład zatrzymania zanieczyszczeń
Filtr kabinowy, typ artok – przykład zatrzymania zanieczyszczeń

Możemy też domyśleć się ile z tych brudów znalazło by się w naszych płucach gdyby nie kabinówka. Myślę, że zdjęcia przekonają nie jedną osobę do systematycznej wymiany. Ja pracując przy samochodach i w sklepie z auto częściami spotykam się bardzo często z niewiedzą ludzi o istnieniu filtra w ich samochodach. Dlatego postanowiłem temat poruszyć, uważając za bardzo ważny i często zapominany przez nas. Pierwszy objaw zapchanego filtra? Zazwyczaj jest to objawiające się jesienią parowanie szyb. Wtedy właśnie ludzie przypominają sobie o wymianie filtra o ile wiedzą o jego istnieniu. Parujące szyby z kolei wpływają na nasze bezpieczeństwo w czasie podróży, to kolejny argument, który powinien dać nam do myślenia przy zastanawianiu się czy warto go wymieniać. Myślę, że nie ma już osób czytających ten artykuł, które nie pomyślą teraz kiedy ostatnio wymieniały kabinówkę 🙂 I z tego bardzo się cieszę, bo to moja skromna zasługa.

Filtr kabinowy w samochodzie – gdzie znajduje się filtr kabiny? gdzie szukać?

Zwykle filtry kabiny usytuowane  są w różnych miejscach w zależności od marki i danego modelu. W większości modelów znajdziemy je jednak na podszybiu, przy ścianie grodziowej, w schowku lub za nim. W niektórych samochodach by go wymienić trzeba zdemontować podszybie lub schowek. Poniżej pokazane miejsce usytuowania filtra kabiny w samochodzie golf mk4.

Filtr kabinowy w samochodzie, typ artok - przykład zatrzymania zanieczyszczeń, wkład
Filtr kabinowy w samochodzie, typ artok – przykład zatrzymania zanieczyszczeń, wkład

Wymiana filtra dla osoby, która ma trochę pojęcia o samochodach nie stworzy żadnego problemu. Nawet gdy trzeba nieraz ściągać schowek lub podszybie by dostać się do filtra, to zazwyczaj jest to tylko parę śrubek lub spinek. Przy zakładaniu pamiętamy o kierunku montażu filtra, zazwyczaj  z boku jest szczałka kierunkowa.

Filtr kabinowy w samochodzie,  wkład instrukcja wymiany
Filtr kabinowy w samochodzie, wkład instrukcja wymiany

Zostaje nam ostatnie pytanie często zadawane, jaki filtr zakupić? Powiem jak to wygląda w praktyce, przykład podaje z obserwacji klientów w moim sklepie. Jest grono ludzi kupujących filtr zwykły mówiąc, że wymieniają częściej i po ich obserwacji ten filtr jest lepszy. Mamy też osoby, które wybierają tylko węglowy, mówiąc, że jest dużo lepszy i zatrzymuje więcej substancji szkodliwych.

Poniżej filtr zwykły i węglowy

Filtr kabinowy w samochodzie,  wkład zwykły
Filtr kabinowy w samochodzie, wkład zwykły
Filtr kabinowy w samochodzie,  wkład węglowy
wkład węglowy

Filtr kabinowy – jaki kupić?

Na pewno nie kupujmy najtańszych wkładów, ponieważ zazwyczaj są wykonane ze słabo filtrujących lub nie spełniających swojej roli materiałów. Jeśli zdecydujemy się na zwykły wkład to wybierzmy filtr przynajmniej ze „średniej półki cenowej”. Jeśli wybierzemy droższy wariant, czyli filtr kabinowy węglowy, możemy być pewni, że zatrzyma nie tylko pyły czy sadze, ale większość spalin, czy gazów. Wkład węglowy będzie też polecany dla alergików, którzy jak wiemy są uczuleni na różne substancje i pyłki występujące w powietrzu. Polecane filtry znajdziesz tu.

Podsumowując

Żyjemy w czasach, w których nie raz stoimy w korkach i wdychamy różne substancje szkodliwe dla naszego zdrowia. Myślę jeśli możemy pomóc sami sobie i uchronić nasze zdrowie aby po części, to nie oszczędzajmy na zdrowiu. Zapytacie jaki ja używam i polecam filtr? Ja trzymam się filtra węglowego, bo jeśli jest powiedziane, że węglowy wkład  zatrzymuje oprócz pyłów też spaliny i gazy. To wole dołożyć parę złoty i mieć choć trochę bardziej czyste powietrze w kabinie podczas podróży. A różnica w cenie to nieraz parę złoty, a komfort jazdy na pewno lepszy dla nas i naszych dzieci. Poniżej kilka przykładowych filtrów węglowych i zwykłych. Widzimy, że filtry posiadają różne rozmiary i kształty.

Filtr kabinowy w samochodzie,  wkład węglowy przykład 1
wkład węglowy przykład 1
Filtr kabinowy w samochodzie,  wkład zwykły przykład 2
Filtr kabinowy w samochodzie, wkład zwykły przykład 2
Filtr kabinowy w samochodzie,  wkład zwykły lub węglowy przykład 3
wkład zwykły lub węglowy przykład 3
Filtr kabinowy w samochodzie,  wkład zwykły okrągły przykład 4
Filtr kabinowy w samochodzie, wkład zwykły okrągły przykład 4

Mam nadzieję, że parę osób po przeczytaniu artykułu zajrzy sprawdzić jak ma się jego kabinówka 🙂 Jeśli interesuje Was też temat konserwacji, to zapraszam do przeczytania moich artykułów     https://bezpiecznapodroz.org/konserwacja-czyli-zabezpieczamy-nasz-samochod-czesc-druga/

Tradycyjnie możecie oczywiście zadawać pytania.

Filtr kabinowy – poradnik jak go wymienić

poniżej zapraszamy do obejrzenia filmu instruktażowego na co zwrócić uwagę przy wymianie filtra kabinowego.

Słuchaj nas online! – Radio Bezpieczna Podróż (bezpiecznapodroz.org)

uszkodzony zawór EGR przyczyną zwiększonego zużycia paliwa

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia