Polski Fiat 125p – historia
W dzisiejszym artykule temat szczególny. Szczególny dla mnie pasjonata Polskiej motoryzacji oraz pewnie też dla wszystkich Polaków. Mówiąc krótko i przechodząc do sedna sprawy Polski Fiat 125p. Auto już kultowe wręcz legendarne. Nazywany również Kantem, Kredensem, Bandytą i wieloma innymi określeniami. Jeszcze 10 lat temu na naszych ulicach nie robił żadnego wrażenia, lecz dziś wszyscy się za nimi oglądają. Jedni z uśmiechem na twarzy i nostalgią a drudzy z pogardą do tego cuda motoryzacji. Wróćmy do korzeni i powiedzmy sobie jak to się wszystko zaczęło. Jest rok 1965 dokładnie 22 grudnia następuje podpisanie umowy licencyjnej między Fiatem i Motoimportem.
I tak oto zaczęła się era Polskich Fiatów. Można powiedzieć wielki powrót Fiata na ziemie Polskie w powojennej historii naszego kraju. Ale do sedna. Produkcja ruszyła 28 Listopada 1967roku. Jednak pierwsze egzemplarze były tylko składane w Polsce gdyż przyjechały do nas z Włoch w drewnianych skrzyniach. Takich oto składaków było 100 sztuk. Jednym z nich jest Fiat znajdujący się w zbiorach jednego z Warszawskich muzeów motoryzacji noszący numer 00028.
Polski Fiat 125p – początek produkcji
W styczniu 1968 roku produkcja Polskiego Fiata ruszyła pełną parą. Była to największa inwestycja planu pięcioletniego. Ten samochód miał na zawsze odmienić wizerunek Polskich ulic i oczywiście tak też sie stało. Jakież musiał sprawiać zamieszanie gdy pojawiał się na drogach. Był bardzo nowoczesnym autem jak na tamte lata i Polskie warunki. Ktoś kiedyś w jednym ze swoich artykułów napisał że Polski Fiat 125p był lepszy ponieważ był gorszy zgadzam się z tym stwierdzeniem w 100%. Ponieważ z całej oferty jaką Polacy mieli do wyboru wybrali model można powiedzieć wycofywany z produkcji we Włoszech co zrozumiałe podyktowane to było niższymi kosztami produkcji i licencji . Jednakże tak jak mówiłem na Polskie warunki ociekał elegancją, stylem i nowoczesnością. Jest tak urokliwy , że do dziś może się podobać. Egzemplarze z pierwszych lat produkcji tak zwane „klasyki” są najbardziej poszukiwane. Ale po czym poznać takiego fiata ? Otóż na przestrzeni lat 1967-1973 wiele się w Polskim Fiacie nie zmieniało. Oczywiście modernizacji ulegały detale takie jak np: Szerszy wlot powietrza na słupku „C” wprowadzony pod koniec 1968 roku, przeniesienie lewarka zmiany biegów z za koła kierownicy w podłogę w 1971, wprowadzenie do oferty silnika 1500 w 1969 roku oraz chyba najbardziej zauważalna ingerencja w wygląd auta a mianowicie zastąpienie klamek drzwi tak zwanych skalpeli na klamki kasetowe nie wystające znacząco poza poszycie drzwi zmiana ta miała na celu ochronę pieszych w razie potrącenia. No dobrze ale tak mówię o detalach, które zauważymy po głębszym przyjrzeniu się.
Tak oto wygląda Polski Fiat 125p z początków produkcji. Auto pochodzi dokładnie z 1971 roku. Rozpracujmy jego wygląd. Bryła samochodu jest wszystkim doskonale znana ponieważ nie zmieniła się do końca produkcji. Możemy zauważyć duże ilości chromowanych elementów takich jak zderzaki, przedni grill, listwy progowe, kapselki na felgi. To wszystko nadaje elegancji szyku i dostojności temu wspaniałemu autu. Wnętrze prezentuje się niemniej gustownie niż nadwozie.
Było dostępnych aż 8 zestawień kolorystycznych. Mi osobiście odpowiada najbardziej czerwień. Środek jest niezwykle prosty i elegancki. Dużo wykończeń chromowanych nadaje mu luksusowego wyglądu Pięknie prezentuje się również prędkościomierz osadzony w metalowej desce rozdzielczej oraz czarna kierownica z chromowanym ringiem. Jak widzimy jest to jeszcze wersja z biegami przy kierownicy co nakazuję nam sądzić że auto pochodzi z lat 1967-1972.
Polski Fiat 125p – inne wersje nadwozia
Ale jak wiemy nie tylko sedany powstawały w tamtym okresie . Lud potrzebował auta nie tylko do przemieszczania się lecz również do pracy. Także w służbie obywatelom stworzono modele Kombi i Pick-up.
Polski Fiat 125p Pick-up prototyp powstał już w 1972 roku jednak seryjna produkcja ruszyła 3 lata później w 1975 roku.
Na zdjęciu widoczny Polski Fiat 125p Kombi wersja cywilna.
Mówiąc o klasykach nie możemy zapomnieć o najbardziej zmodernizowanej jego odsłonie a mianowicie to tak zwanej wersji przejściowej popularnie dziś zwanej ” Przejściówką” zmiany zastosowane w tym modelu to zmieniona atrapa grilla przedniego z metalowej na plastikową. Drzwi z klamkami kasetowymi oraz wewnątrz nastąpiła dość spora zmiana. Zmienił się kolor deski rozdzielczej oraz obudowy wskaźników. Modernizacji uległa również kierownica którą zubożono o metalowy ring, stacyjka została przeniesiona z lewej strony kolumny kierowniczej na prawą. No i oczywiście wiele wiele innych rzeczy o których nie wspominam bo zajęło by mi to całą wieczność aczkolwiek poruszyłem moim zdaniem te najbardziej zauważalne i wpływające na wygląd ogólny pojazdu.
Tak właśnie wygląda opisywana wyżej przejściówka. Ostrożnie oglądajcie żeby się nie zakochać 🙂
Była to pierwsza z trzech części materiałów o Polskim Fiacie 125p. W kolejnym artykule zaprezentuję wam Polskie Fiaty z lat 1975-1983. Mam nadzieję że sie podobało i do zobaczenia. Zapraszam do komentowania.
uszkodzony zawór EGR przyczyną wzrostu zużycia paliwa