BMW E36 318 ze służby w bawarskiej policji

1550

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

bmw e36 318
bmw e36 318

BMW E36 318

Przedstawiamy BMW E36 sedan rocznik 1997. Kolor alpineweiss 3, silnik M43 1.8 w automacie, benzyna. Co było w nim interesującego od pozostałych? Otóż był to radiowóz bawarskiej Policji, na służbie do 2007 roku.

W moje ręce wpadł w 2012, po jakimś dziadku, który kupił go w przygranicznej miejscowości i sobie jeździł. Dosłownie, nic przez 5 lat w nim nie było zrobione. Kusiła mnie sama cena, ale i fakt, że to radiowóz. Na początku, było w nim pełno śladów po Policji: uchwyt na broń w podsufitce, okablowanie do koguta, uchwyt na lizak drogowy w drzwiach, pełno różnego okablowania, ślady bo kogutach w dachu, ale jeżeli chodzi o wyposażenie seryjnego BMW to było ono – gołe. Nie traktowałem wówczas motoryzacji jako hobby, a tego wozu jako ciekawy egzemplarz, więc wszystkie te policyjne fanty komisyjnie trafiły na śmietnik, czego do dnia dzisiejszego żałuję. A były to jak się okazuje rzadkie okazy. Został mi tylko uchwyt na lizak na drzwi pasażera.

Auto nie posiadało na wyposażeniu nic, dosłownie samo powietrze w środku i poduszki powietrze. Silnik pracował równo, nie miał wycieków, był to automat, więc nikt go raczej nie katował. Mimo, że nic nie było robione w zawieszeniu, jak się okazało wytrzymało jeszcze trochę czasu.

BMW E36 318 ze służby w bawarskiej policji
BMW E36 ze służby w bawarskiej policji

BMW E36 318 modyfikacje.

Na samym początku wymianie uległy wszystkie płyny i filtry, oleje, nowe klocki hamulcowe i tarcze. Z czasem amortyzatory, końcówki drążków kierowniczych, sworznie, gumy stabilizatora. Przed zimą zakonserwowałem podwozie, zleciłem wymianę poszycia progów i pomalowania ich w kolor, wraz z dolnymi częściami zderzaków. Ale mnie od samego początku interesowały te kable po Policji. Zacząłem je demontować i tak prując auto – postanowiłem jednocześnie montować kolejne elementy wyposażania fabrycznego. Szybko okazało się, że wiązka audio nie istnieje. Ba, nie było nawet fabrycznych uchwytów na głośniki w tylnej półce, ani pod nogami kierowcy. Poprzedni właściciel pociągnął przewody na tył dachem i wyciął ręcznie dziury w półce.

Ale ja zacząłem od dodania oświetlenia na nogi, potem w tzw. „słonecznikach”, następnie na tył lampki do czytania, jupiterki. Pierwsze te modyfikacje odbywały się za pomocą byle jakich przewodów co wyglądało strasznie. Z czasem zacząłem stosować jednak tylko przewody oryginalne i w oryginalnych kolorach, tak aby wszystko można było do woli po paru latach odczytać.

Potem przyszła pora na oświetlenie klamek wewnętrznych, wpadły też diody alarmowe w drzwiach, zamontowałem przednie i tylne szyby elektryczne, wszystko na oryginalnych przewodach, modułach i wg fabrycznego schematu z modułem komfortu. Owy moduł komfortu trzeba było przeprogramować i oczywiście nikt tego nie potrafił w okolicy, więc nie pozostało nic innego jak się tego nauczyć, co finalnie miało miejsce. A jak kodowanie modułów przestało być dla mnie tajemnicą, przerobiłem sobie cały moduł komfortu pod własne predyspozycje, między innymi centralne ryglowanie pojazdu jednym guzikiem (bardzo rzadki dodatek), albo automatyczne sterownie szyb z tylnych drzwi (normalnie jest tylko z konsoli przedniej).

Doszedł także pełny komputer pokładowy z funkcją Check Control, gdzie do montażu, jak obliczyłem, zużyłem około 80 metrów różnych przewodów! Komputer OBC także musiałem przeprogramować, gdyż ja mam wersję silnikową 4-cylindrową, a przeważnie OBC było w wersjach z 6-cylindrami.
Wymienione zostały następnie lampy przednie na te ze szklanymi kloszami wewnętrznymi, do tego ringi CCFL, a na tył białe lampy poliftowe, które na potrzeby OBC, trzeba było rozebrać i przelutować połączenia. Kolejnym krokiem było wnętrze. Okleiłem sam na nowo podsufitkę na czarną, razem ze słupkami i wymieniłem granatową podłogę na czarną. Przy okazji wygłuszyłem wnętrze matami bitumicznymi, dzięki czemu auto stało się cichcze podczas szybszej jazdy.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia