Jak podnieść bezpieczeństwo jazdy podczas zimy?

64

Pomimo, że zima na razie odpuściła, z pewnością jeszcze nie raz da o sobie znać. Odpowiedzialny kierowca powinien być zawsze przygotowany na taką sytuację, dlatego radzimy jak zadbać o bezpieczeństwo własne oraz pasażerów w trakcie zimy. 

Najważniejsza sprawa to nie lekceważenie czynników atmosferycznych. Śnieg, mróz czy gołoledź, to wszystko wymaga skrupulatnych przygotowań i odpowiedniego zachowania osoby siedzącej za kierownicą. Na co należy zwrócić uwagę? Prezentujemy kilka praktycznych i konkretnych porad o których należy pamiętać!

Wymiana opon na zimowe. Na szczęście większość z nasz już korzysta z zimowych opon, ale pamiętajmy że muszą one być w dobrym stanie. Skrajny dopuszczalny stan bieżnika opony wynosi 1,6 mm. Trzeba przy tym pamiętać, że właściwości opon zimowych zapewniają lepszą kontrolę nad pojazdem w warunkach poniżej 7 stopni Celsjusza.

Wycieraczki samochodowe. Kolejnym bardzo ważnym elementem wyposażenia auta są wycieraczki. Przymrozki i lód w zetknięciu ze zużytym piórem wycieraczki mogą spowodować oderwanie się pióra od konstrukcji wycieraczki, co może spowodować zarysowania szyby. Ponadto zużyte wycieraczki bardzo słabo radzą sobie z czyszczeniem powierzchni, co przy intensywnych opadach śniegu może nie tylko ograniczać komfort jazdy, ale wręcz powodować zagrożenie.
,,W okresie zimowym zauważamy wzrost zapytań o nowe wycieraczki, co w naszej ocenie wskazuje na większą świadomość kierowców” – komentuje Maciej Nowopolski z Oximo, producenta polskich wycieraczek. – ,,Sądzimy, że na zainteresowanie naszymi wycieraczkami wpływa zastosowanie specjalnej mieszanki 100% kauczuku z silikonem, co znacznie poprawia odporność pióra na czynniki atmosferyczne”.

Więcej na temat wycieraczek przeczytacie tutaj, zapraszamy: Co warto wiedzieć o wycieraczkach samochodowych

Zima to nie czas na dynamiczna jazde

Czyszczenie pojazdu. Jeżeli samochód pokryty jest warstwą śniegu, to nie sposób przygotować go do jazdy w ciągu paru chwil. To ważne, aby poświęcić kilka minut na skrupulatne pozbycie się śniegu oraz lodu z szyb, lusterek, świateł, ale także dachu. Niestety często widzimy poruszające się pojazdy częściowo pokryte śniegiem, pomimo iż ogranicza to pole widzenia i stwarza niebezpieczeństwo, np. zsunięcia się z dachu tafli zamarzniętego lodu na szybę lub inne auto albo przechodnia!

Zdrowy rozsądek. Na drodze nie sposób nad wszystkim zapanować, więc jeśli jest ślisko, mokro i śnieżnie, nawet najbardziej doświadczony kierowca może zostać zaskoczony zachowaniem pojazdu. Poza tym, pamiętajmy, że na drodze nie jesteśmy sami, a największa sztuka nie polega na nie popełnianiu błędów, lecz na uniknięciu zagrożeń ze strony innych. Z tego powodu wskazane jest jechanie wolniej i bardzo ostrożnie! Zwłaszcza na mostach i wiaduktach, ponieważ nawierzchnie wysoko ulokowane zamarzają szybciej.

Uzupełnienie płynów. W aucie mamy cały szereg płynów wymagających systematycznego sprawdzania i uzupełniania. Przy bardzo niskich temperaturach, właściwe działanie poszczególnych mechanizmów jest możliwe przy odpowiednim poziomie płynów, dlatego warto pamiętać o płynie chłodniczym, płynie hamulcowym, oleju silnikowym, rezerwie paliwa, a także zimowym płynie do spryskiwaczy.

Przegląd pojazdu. Dobrym pomysłem jest wykonanie przed zimą szczegółowego przeglądu stanu technicznego swojego samochodu. Kluczowe jest tu sprawdzenie hamulców, ewentualnej różnicy w sile hamowania między kołami tej samej osi, stanu amortyzatorów czy systemu ABS.

Warto wspomnieć, że na przestrzeni ostatnich lat, pomimo ponad dwukrotnego wzrostu ilości pojazdów mechanicznych poruszających się po polskich drogach, liczba wypadków drogowych spada. Jak wynika z policyjnych danych, w 2015 roku w 32.701 wypadkach w Polsce zginęło 2.904 osób, a 39.457 zostało rannych, co w porównaniu do 2014 roku stanowi blisko 7 % spadek ilości wypadków oraz około 10 % spadek ilości zabitych i ponad 7 % spadek ilości rannych.