Test Mitsubishi Outlander CVT 4×4 z silnikiem benzynowym 2.0

743

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Test Mitsubishi Outlander CVT 4x4

Mitsubishi Outlander 2,0 MIVEC CVT 4×4 – Jak wypadł?

Test Mitsubishi Outlander CVT 4x4
Test Mitsubishi Outlander CVT 4×4

Test Mitsubishi Outlander CVT 4x4

Czy ktoś jeszcze pamięta rywalizację Pajero-Patrol? To były synonimy terenowych aut z dobrym wyposażeniem jak osobówka. Do dzisiaj są używane i utrzymywane w dobrym stanie przez fanów off-roadu.Jak przebiegł test Mitsubishi Outlander CVT 4×4? Mitsubishi jako lider 4×4 poszedł też w sport WRC tworząc legendę Evo i nabywając kolejne doświadczenia między innymi z szybko reagującym haldexem, kiedy trzeba żąglować napędem między osiami.

Teraz zgodnie z modą i trendem każda firma produkująca auta ma w ofercie SUVy czy CrossOvery. Ale to nie znaczy że każdy model jest odpowiedni w teren czy w ogóle ma dobre rozwiązanie 4×4. Już kompletnym dramatem jest takie oszukańcze zachowanie w stylu auto wygląda jak terenówka ale ma napęd tylko na przód bo trzeba walczyć ceną z konkurencją. W takich zagrywkach wyspecjalizował się ostatnio Fiat z 500x ale inni też podążają tą drogą jak Kia czy Ford co nie wydaje się ok ale cóż takie czasy, reklama i promocja nie do końca musi być etyczna. Outlander jest dużym SUVem ale ma duży prześwit i nieźle radzi sobie w ograniczonym terenie ale na pewno napęd 4×4 jest dopracowany bo jak nie oni to kto?

Test Mitsubishi Outlander CVT 4x4 Test Mitsubishi Outlander CVT 4x4 Test Mitsubishi Outlander CVT 4x4

A teraz okiem technicznym

Test Mitsubishi Outlander CVT 4×4 – Silnik/skrzynia

Outlander wyposażony w silnik 2,0 MIVEC był naszym towarzyszem przez prawie 1500km więc mamy nasze przemyślenia na temat samego silnika jak i kombinacji motoru i nadwozia. Po pierwsze w erze doładowanych silników to ewenement i my w kraju nie wiedzieć czemu jesteśmy fanami wolnossących benzyniaków. Takie zachowanie pewnie wynika z obaw o komplikacje związane z instalacją zasilającą silnik i możliwością awarii. Ale przecież Mitsubishi od lat doładowuje benzyniaki i to wyczynowo w sposób mistrzowski skąd więc taka wstrzemięźliwość?

Na szczęście Outlander jak na swoje gabaryty został mądrze zaprojektowany bo waży jedynie półtorej tony a silnik wykonano w technologii zmiennych faz rozrządu więc pomimo że maksymalny moment obrotowy w wysokości 195Nm jest dopiero przy 4200 obr/min to większość jest dostępna już od 2000 obr/min. Moc maksymalna w wysokości 150KM pojawia się przy 6000 obr/min.

Te parametry nie zwalają z nóg ale jak wspominałem masa auta jest dość rozsądna więc dynamika jest przyzwoita między innymi dzięki bezstopniowej skrzyni CVT. Nie jestem fanem takich skrzyń i na szczęście wersje dieslowskie Outlandera maja normalne automaty albo manuale. Generalnie jestem zwolennikiem diesli w takich autach bo benzyniak w SUVie wprost wsuwa nieprzebrane ilości benzyny. Tu choć w deklaracje producenta możemy wierzyć jak w bajki to auto przy spokojnej jeździe jest w stanie zadowolić się 8l/100 km co jest zaskakująco dobrym wynikiem. Współpraca zespołu napędowego jest rewelacyjna ale niestety jeśli chcemy dynamiki to skrzynia winduje obroty na maksa i zaczyna się dość nieprzyjemne wycie motoru. Rada: albo jeździmy umiarkowanie albo kupmy diesla który w Outlanderze ma 360Nm ni radzi sobie z nadwoziem niemalże bezszelestnie.

Test Mitsubishi Outlander CVT 4x4 Test Mitsubishi Outlander CVT 4x4 Test Mitsubishi Outlander CVT 4x4

Test Mitsubishi Outlander CVT 4×4 – zawieszenie/koła/hamulce

Zawieszenie z przodu na kolumnach Macpherson jak w osobowym aucie natomiast tył to już nastawienie na pełen komfort z zawieszeniem multilink. Koła w rozmiarze 225/55×18 są rozsądnym kompromisem pomiędzy komfortem jazdy a właściwościami jazdy w umiarkowanym terenie. Hamulce wystarczają do skutecznego zatrzymania auta w każdych warunkach i z każdej prędkości jeśli na pokładzie jest nie więcej jak dwie osoby. Przy większym obciążeniu nie prowadziliśmy takiego testu więc możemy domniemywać wystarczającej skuteczności. Hamulce z przodu mają tarcze wentylowane z tyłu nie.

Test Mitsubishi Outlander CVT 4x4 Test Mitsubishi Outlander CVT 4x4 Test Mitsubishi Outlander CVT 4x4

Test Mitsubishi Outlander CVT 4×4 – Ekonomia

Ekonomia jest zaskakująca jak na takie gabaryty auta z silnikiem benzynowym. Jak sobie porównuję zużycie paliwa benzynowej wersji BMW X3 czy Audi Q5 z silnikiem 2,0 to Mitsubishi Outlander jest górą i to zdecydowanie. 8L/100km to wynik niektórych podobnych aut ale z silnikiem diesla. Ważne by nie przekraczać prędkości 120km/h bo wtedy zaczynają się już dziać niepokojące rzeczy ze zużyciem paliwa. Ale skoro jest to duży SUV to raczej przeznaczony do spokojnej jazdy i do jazdy w umiarkowanym terenie a tam ani Audi ani BMW nie dotrzyma mu kroku.

Test Mitsubishi Outlander CVT 4x4 Test Mitsubishi Outlander CVT 4x4 Test Mitsubishi Outlander CVT 4x4

Posłuchaj opinii eksperta

Test Mitsubishi Outlander CVT 4×4  1

Test Mitsubishi Outlander CVT 4×4  2

Test Mitsubishi Outlander CVT 4×4  3

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia