Historia motocykla WSK część pierwsza

2293

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Historia motocykla WSK  przez Wytwórnie Sprzętu Komunikacyjnego w Świdniku.

 

Historia motocykla WSK
Historia motocykla WSK

Wytwórnia Sprzętu Komunikacyjnego w Świdniku powstała podobnie jak Fabryka Samochodów Osobowych w 1951 roku, nie ma to oczywiście ze sobą nic wspólnego. Głównym celem wytwórni było produkowanie śmigłowców, ale od roku 1954 zaczęto wytwarzać również motocykle.

Historia motocykla WSK
Historia motocykla WSK

Z początku prace związane z uruchomieniem motocykla WSK powiązane były mocno z Warszawską Fabryką Motocykli, czyli WFM. Początkowo powstało 20 motocykli typu M06 z oznaczeniem WFM. Wyposażone motocykle w jednostkę napędową o pojemności 125 ccm miały 3,5 KM i rozpędzały maksymalną prękość 60 km/h. W 1957 roku motocykle WSK zaczęto produkować według projektów świdnickich konstruktorów. W 1958 roku konstrukcje silników przeniesiono do zakładów w Nowej Dębie. Powstały takie wersje jak M06 Z i M06 L. Modele te były produkowane równolegle w latach 1959-1964 i były rozwinięciem modelu M06. Wprowadzono w nich wiele zmian konstrukcyjnych, które na celu miały polepszenie właściwości trakcyjnych i wygody jazdy. Zastosowano w nich silniki S01-Z. Których moc została podniesiona do 6,2 KM, nowe wygodne siodło oraz tylne amortyzatory teleskopowe z tłumieniem olejowym. Model M06 L był modelem bardziej luksusowym, zastosowano w nim dodatkowo przednie teleskopy z tłumieniem olejowym. Koła z pełnymi piastami oraz głębsze błotniki, pojawiły się również elementy chromowane. Dodatkowo w obu wersjach rama motocykla uległa wzmocnieniu.

Historia motocykla WSK

W latach 60-tych powstała grupa badawcza działająca przy dziale konstrukcyjnym, której zadaniem było projektowanie i budowanie nowych prototypów. W 1962 roku ,,wueski” zaczęto eksportować do krajów takich jak Sudan, Kambodża, Turcja, Pakistan, Iran, Irak, Afganistan, Kuba a nawet Arabia Saudyjska. O dziwo wśród odbiorów motocykla znalazły się państwa bloku wschodniego. W tym samym roku, Zarząd Główny Polskiego Związku Motocyklowego zamówił 50 sportowych motocykli typu MR15 „Sarenka”. O którym mowa będzie w kolejnych częściach. Rekordowym rokiem pod względem liczby wyprodukowanych jednośladów był 1966. A produkcja sięgnęła 95000 sztuk. Reklamy motocyklowi WSK dodatkowo przysporzył Marek Michel, któremu więcej uwagi poświęcimy w kolejnej części. 24 lipca 1985 roku fabrykę opuścił dwumilionowy motocykl, był to model KOS, niestety w tym samym roku zakończono produkcję motocykla WSK. Niedługo pojawi się artykuł o historii WSK cześć druga 🙂

Na koniec Piosenka o Historia motocykla WSK z lat 70 🙂

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia