Przegląd samochodu po zimie

wiosenny przegląd auta po zimie

350

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Mamy jeszcze oczywiście zimę, ale myślę pomału zaczynamy wszyscy spoglądać ku wiośnie. Zima czy ona w ogóle u nas była? Chyba była, choć to nie te zimy co były u nas kiedyś. Dla tych co nie pamiętają co to zima i śnieg przypominam 🙂

art

Generalnie nie ważne czy zima była krótka czy długa powinniśmy na wiosnę zrobić przegląd.

Co powinniśmy zrobić?

Pierwszą rzeczą po okresie zimowym, którą powinniśmy wykonać, to umyć porządnie samochód z soli. Myjemy dokładnie nadkola, progi z dołu, wykroje jak i cała karoserię. Następnie powinniśmy nałożyć jakiś dobry wosk by lakier ponownie  odświeżyć i zabezpieczyć. Gdy mamy jakieś wątpliwości co do stanu technicznego, coś nam zaczęło stukać, pukać. Wtedy najlepiej udać się na stacje diagnostyczną i za nie duże pieniądze myślę że około 30 zł, zrobić taki przegląd wiosenny. Wtedy diagnosta sprawdzi nam procentowo stan techniczny amortyzatorów, sprawdzi również hamulce i sprawdzi jak wyglądają przewody hamulcowe i całe podwozie po zimie. Wtedy dowiemy się i będziemy mieli pewność, że wszystko w naszym samochodzie działa poprawnie lub co ewentualnie mamy do zrobienia. Pamiętajmy to nasze bezpieczeństwo i nie oszczędzajmy na nim! Jeśli mamy pewność, że wszystko mamy porobione przy aucie to i tak warto wjechać samochodem na kanał lub podnośnik i sprawdzić jak nasze podwozie i podzespoły wyglądają.

Na co warto zwrócić uwagę po zimie?

Na pewno warto zwrócić uwagę na wszystkie osłony gumowe, szczególnie przekładni kierowniczej i przegubów. Jeśli w miarę szybko nie zauważymy pękniętej osłony przegubu, to co się stanie?. To bardzo proste – dostanie się do przegubu woda, piasek i za chwilę będziemy mieć cały przegub do wymiany. Narazi nas to na dodatkowe koszty. Przytoczę tutaj stare przysłowie, ale jak bardzo prawdziwe „Zaszyj dziurkę puki mała”.

Co jeszcze warto sprawdzić?

Zalecam sprawdzenie stanu przewodów hamulcowych, zarówno metalowych jak i gumowych. Jakie to są ważne elementy w naszym samochodzie raczej nie muszę nikomu tłumaczyć 🙂 Warto sprawdzić też stan osłon amortyzatorów, bo pamiętajmy osłona jak sama nazwa wskazuje, no właśnie jak działa? Osłania trzpień amortyzatora przed piaskiem i brudem, pęknięte osłony lub ich brak to pierwszy krok do wymiany amortyzatorów. Dlatego to też jest bardzo ważne i pamiętajmy o tym! Sprawdźmy też stan konserwacji podwozia, pomyślmy czy kiedyś konserwowaliśmy profile zamknięte w naszym aucie. Jak już wspominałem to bardzo ważna rzecz a bardzo często zapominana. Zapraszam do przeczytania moich artykułów – Konserwacja samochodu – praktyczny poradnik/ Znajdziecie tam zagadnienia z dziedziny konserwacji profili zamkniętych i konserwacji podwozia.  Po zimie powinniśmy przeglądnąć praktycznie całe auto, posprawdzać płyny oraz oleje.

Pamiętajmy, jeśli coś nam się nie podoba lub mamy zastrzeżenia co do sprawności danego elementu, udajmy się do mechanika samochodowego. Zawsze lepiej to sprawdzić i usterkę jak najszybciej usunąć. Takie podejście by okresowo sprawdzić całe auto, da nam gwarancje, że nasze auto będzie zawsze sprawne i będziemy długo cieszyć się z jego niezawodności. Usuwanie usterek na bieżąco nie narazi nas też na duże koszty. Gdy będziemy zwlekać i później oddamy auto do warsztatu, to koszty mogą być dla nas niemiłą niespodzianką.

Podsumowując myślę, że warto zrobić taki przegląd minimum dwa razy w roku i cieszyć się zawsze niezawodnym autem.

Polecamy także artykuł Co warto wiedzieć o wycieraczkach samochodowych?

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia