Polski Fiat 125p legenda – długa droga ku końcowi.

417
Polski Fiat 125p polowanie na klasyki
Polski Fiat 125p polowanie na klasyki

Polski Fiat 125p legenda motoryzacji PRL

Witam wszystkich w ostatniej części opowiadającej o losach Polskiego Fiata 125p. Mieliśmy okazję poznać już dwie generacje, pierwszą “klasyka” – Polski Fiat 125p – jak to wszystko się zaczęło oraz drugą tak zwanego MR-a Polski Fiat 125p – czas na zmiany. Teraz czas na ostatnią wersję. W 1983 roku wygasła umowa licencyjna podpisana z Fiatem w 1965 roku. Oczywiście było to dość duże wydarzenie no i pomyślano, że warto byłoby coś zmodernizować w aucie. Niestety modernizacja sprowadzała się do delikatnych zmian estetycznych, gdyż dalej konstrukcyjnie auto tkwiło w latach 60-tych.  Nie wykonano tego czego auto potrzebowało najbardziej. W tym momencie auto zostało spisane na straty. Było przestarzałe a Polakom przestał się kojarzyć z czymś wyjątkowym i stał się zwyczajnym autem coraz mniej lubianym. No dobrze ale nie o odczuciach obywateli mieliśmy dziś rozmawiać. Musimy powiedzieć sobie co się zmieniło bo jednak wygląd uległ zmianie.

Polski Fiat 125p na taksówce
Polski Fiat 125p na taksówce

 

No cóż zacznijmy oględziny. Co się zmieniło z zewnątrz? Jest to praktycznie ten sam Fiat co w 1975 roku z tą różnicą, że został doposażony w kierunkowskazy boczne na błotnikach zaadaptowane z Poloneza. Fiat dostał nowy pas przedni oraz nową atrapę grilla, oczywiście ze zmienionym znaczkiem. Jak widzimy kierunkowskaz zespolony został pozbawiony metalizowanej ramki. Metalizowana pojawiała się tylko w egzemplarzach eksportowych. Koła zostały pozbawione chromowanych dekielków na rzecz plastikowych, zaadaptowanych również z Poloneza. Jak widzimy i wlot powietrza na słupku ” C ” dostał nowy wygląd, jednak to stało się troszkę wcześniej, ale już ostatnim wersjom towarzyszy cały czas.

Polski Fiat 125p na taksówce, jeździ do dziś
Polski Fiat 125p na taksówce, jeździ do dziś

 

Polski Fiat 125p na taksówce, jeździ do dziś, widok z tyłu, nowy tłumik
Polski Fiat 125p na taksówce, jeździ do dziś, widok z tyłu, nowy tłumik

 

Jak widzimy z tyłu też się dużo nie zadziało. W pokrywie bagażnika zniknęło przetłoczenie po zamku. Dołożono również tylne światło przeciwmgielne i tym samym w pasie tylnym zostało stworzone przetłoczenie na mocowanie tego światła. O i zapomniałbym, zmieniono także emblemat tylny i oznaczenia poszczególnych wersji.

Polski Fiat 125p legenda – Czas przejść do wnętrza.

Polski Fiat 125p wnętrze po odnowieniu

 

Kto śledził moje poprzednie wpisy widział jak prezentowało się wnętrze w poprzednich generacjach. W tej generacji możemy mówić o zubożeniu. Choć jak widać mamy 5-biegową skrzynię to nic więcej sensownego poza nią czego nie znalibyśmy z poprzednich wersji. Ogólnie rozwój Polskiego Fiata poszedł nie w tą stronę co trzeba i przez to zakończyła się jego produkcja. Niedokładne składanie oraz ciągłe oszczędności na materiałach doprowadziły do znaczącego pogorszenia jakości produkowanych samochodów. Produkcja FSO 1500 zmierzała ku końcowi, to było nieuniknione. FSO produkowało dużego Fiata aż do 1991 roku. Dokładnie 29 czerwca zjechał z taśmy montażowej ostatni duży Fiat o numerze 1 445 699. Mimo iż produkcja tego auta umarła to Fiaty królowały na drogach jeszcze w latach 90. Powiem więcej, żyją w sercach wielu Polaków, wielu młodych pasjonatów i historia o nich nie zapomni ponieważ będziemy podtrzymywać pamięć o nich.

Polski Fiat 125p widok z boku, nowe felgi
Polski Fiat 125p widok z boku, nowe felgi

 

Polecamy także artykuł Polowanie na klasyki – Fiat 127p

niesprawny zawór EGR przyczyną zwiększonego zużycia paliwa