Poradnik – opony, konserwacja i użytkowanie.

370

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

opony konserwacja
opony konserwacja

Dziś postaramy się omówić bardzo ważny element naszego samochodu, czyli opony. Często nie zdajemy sobie sprawy, że od opon w dużej mierze zależy nasze bezpieczeństwo. Zacznijmy może od aspektu wizualnego, czyli  jak pielęgnować by nasza opona zawsze była jak nowa.

Opony – konserwacja i użytkowanie

Na rynku znajdziemy dużo kosmetyków, które mają za zadanie konserwować oponę ale także dają efekt tzw. mokrej opony. Czyli pielęgnacja to nic trudnego, każdy przy odrobinie chęci może cieszyć się zawsze piękną oponą. Ale efekt wizualny to nie najważniejszy aspekt, przecież nam chodzi przede wszystkim o bezpieczeństwo. Każdy posiadacz pojazdu powinien myślę raz w tygodniu obejść swój pojazd i sprawdzić stan ogumienia. Wiemy jaki mamy stan niektórych dróg, łatwo można uszkodzić mechanicznie oponę wpadając np. w dziurę w jezdni. Takie oględziny samochodu trwają zazwyczaj minutę, a mogą nas uratować przed wystrzałem opony, co następnie  może spowodować groźny w skutkach wypadek drogowy. Jak groźny może być taki wystrzał opony wszyscy ostatnio mogliśmy zobaczyć na przykładzie limuzyny prezydenckiej. Dlatego jeśli na oponie znajdziemy uszkodzenie mechaniczne typu rozcięcie lub zgrubienia (tzw przez wielu cyc) udajmy się niezwłocznie do wulkanizatora, bo taka usterka może być bardzo niebezpieczna.

Opony - konserwacja i użytkowanie, sprawdź ciśnienie w oponach - opona na wyważarce
Opony – konserwacja i użytkowanie, sprawdź ciśnienie w oponach – opona na wyważarce

Opony – konserwacja i użytkowanie, Na co jeszcze zwracamy uwagę?

Kolejną bardzo ważną rzeczą, na którą należy zwracać uwagę to ciśnienie w oponach. To powinien być nasz obowiązek, który regularnie powinniśmy kontrolować.

Dlaczego? Od prawidłowego ciśnienia w ogumieniu zależy spalanie naszego pojazdu oraz droga hamowania, czyli nasze bezpieczeństwo. Prawidłowe ciśnienie w oponie wpływa również na prawidłowe zużywanie się opony. Na większości stacji paliw możemy bezpłatnie sprawdzić ciśnienie w naszych oponach lub w razie konieczności dopompować do prawidłowej wartości.

Do jakiej wartości dopompować oponę? Gdzie znajdę takie dane?

Każdy producent samochodu lub innego pojazdu informuje nas uwzględniając masę wyprodukowanego auta, jakie ciśnienie powinno być w oponie. Taką informację znajdziemy zazwyczaj na naklejce znajdującej się na wykroju drzwi lub szukajmy jej w książce obsługi pojazdu. Prawidłowe dane to podstawa sukcesu. W Audi tt takie dane znajdziemy na klapce wlewu paliwa.

Opony - konserwacja i użytkowanie, na klapce od wlewu znajdziesz dane o ciśnieniu
Opony – konserwacja i użytkowanie, na klapce od wlewu znajdziesz dane o ciśnieniu
Opony - konserwacja i użytkowanie, na klapce od wlewu znajdziesz dane o ciśnieniu, w tym przypadku, czasem jest to naklejka na drzwiach
Opony – konserwacja i użytkowanie, na klapce od wlewu znajdziesz dane o ciśnieniu, w tym przypadku, czasem jest to naklejka na drzwiach

Pamiętamy, że przeładowując auto też przyczyniamy się do niszczenia opony.

Opony – konserwacja i użytkowanie, Co jeszcze niszczy opony?

Każdy powinien wiedzieć, że źle ustawiona geometria powoduje nierówne zużywanie się opony. Bieżnik jest zazwyczaj ścinany od środka i jeśli tego w miarę  szybko nie zdiagnozujemy, to będziemy mieć opony do wymiany. Dlatego te wszystkie elementy są bardzo ważne, tylko czy my o tym pamiętamy?

Kończy się zima i za chwilę  zmienimy opony zimowe na letnie, nasuwa się więc pytanie, jak poprawnie przechować opony zimowe do następnego sezonu?

Opony - konserwacja i użytkowanie, jak przechować opony? przykład
Opony – konserwacja i użytkowanie, jak przechować opony? przykład

Jak przechowywać opony?

Po ściągnięciu opony ważne by sobie opisać stronę na jakiej była założona, do tego celu możemy użyć zwykłej kredy. Następnie czyścimy oponę z wszelakich brudów, a po umyciu możemy zakonserwować oponę preparatem przeznaczonym do tego na bazie silikonu. Tak przygotowaną oponę możemy przechować do następnego sezonu. Pomieszczenie do przechowywania opon powinno być suche, chłodne i najlepiej ciemne. Regularnie przewietrzane lub z wentylacją.

Opony – konserwacja i użytkowanie, W jakiej pozycji przechowywać opony?

Powołując się na opinię fachowców z tej dziedziny, jeśli chcemy oponę przechować krótki okres np. jednego miesiąca, to możemy położyć jedną na drugą czyli poziomo. Nas raczej interesuje przechowywanie na dłuższy okres,  czyli opony powinniśmy przechowywać ułożone pionowo. Do tego celu można użyć specjalnej zawieszonej półki. Jeśli nie mamy możliwości i warunków przechowania poprawnie naszych opon, możemy skorzystać z sezonowej przechowalni. Większość firm wulkanizacyjnych oferuje nam takie usługi.

Podsumujmy

Zadbajmy o nasze opony, bo nie raz nie zdajemy sobie sprawy jakie to ważne! To przecież nie tylko nasze bezpieczeństwo, ale także innych użytkowników dróg!

Zapraszam także do moich artykułów, myślę że przydadzą się  po zimie – Konserwacja samochodu – praktyczny poradnik  oraz Przeglad samochodu po zimie

Mam nadzieje, że coś Państwo znajdą ciekawego dla siebie 🙂

 

 

 

letnie czy wielosezonowe?

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia