Nysa N59 – dostawczak z niczego

1
344

W 1959 roku Zakłady Samochodów Dostawczych w Nysie wprowadziły do produkcji seryjnej Nysę o indeksie N59. Co to oznaczało? Przede wszystkim zastąpienie modelu N58 i wprowadzenie nowych modyfikacji na podstawie uwag użytkowników i różnych badań. Zmieniono niektóre elementy wyposażenia elektrycznego, wprowadzono i nowe koła i wzmocniono ogumienie o wymiarach 6.50R16.

Nowa Nysa otrzymała też nową konstrukcję hamulca pomocniczego taśmowego, działającego na wał napędowy. Do produkcji wprowadzono nowe odmiany takie jak: mikrobus N59-M, furgon N59-F i sanitarka N59-S.

nysa

Nysę N59-M stosowano również w przedsiębiorstwach państwowych do przewozu pasażerów między miastami

Specjalne wersja sanitarki opierano na konstrukcji mikrobusów z racji przeszklenia całej przestrzeni ładunkowej. Kabina kierowcy była oddzielona od przedziału sanitarnego ścianką działową zaopatrzoną w okno z przesuwanymi szybami szklanymi. W dachu nadwozia wykonano otwór wentylacyjny oraz zabudowano wentylator (wersja mikrobus również miała wentylator w dachu, ponieważ do przestrzeni pasażerskiej przedostawał się zapach benzyny). Wnętrze ogrzewano nagrzewnicą połączoną z układem chłodzenia.

nysa2

 

W tym samym roku wykonano 1350 sztuk w trzech wersjach. Nowością był eksport, dzięki któremu udało się sprzedać około 200 Nysek. Trzeba zaznaczyć, że wersje eksportowe były ulepszone.

n 59 n59

Nysy oprócz służby w pogotowiu wykorzystywano także na potrzeby Milicji Obywatelskiej.

Zapraszam do komentowania oraz do przeczytania poprzednich artykułów: Nysa, polski dostawczak. Część pierwsza oraz Nysa, polski dostawczak. Część druga