W poprzednim artykule próbowałem Was zarazić jazdą kabrioletem, a dzisiaj opiszę rodzime auto, które też jest moim autem marzeń i bardzo chętnie bym je widział w swojej kolekcji. Mowa o Fiacie 126p Bosmal czyli polskim kabrio.
Zapraszam do przeczytania: Bmw E36 i Vw Golf mk1 – magiczne kabriolety
Jaką role w zmotoryzowaniu Polski odegrał poczciwy fiat 126p nie muszę chyba nikomu opowiadać, zresztą kto nie miał kiedyś maluszka. Dziś na szczęście to auto nadal żyje i cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem. Dzisiaj omówimy jego pięknego brata czyli Fiata 126p w wersji kabrio. Poniżej kilka zdjęć, niestety tylko mojego modelu 🙁 ale jeśli macie zdjęcia swoich maluszków kabrio, to proszę wstawiajcie w komentarzach.
Trochę historii
Polski Fiat 126p w wersji kabrio był produkowany w latach 1991-1995, został zaprojektowany przez Bosmal, czyli Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Samochodów Małolitrażowych (dawna nazwa). Bosmal zajmował się opracowaniem nowych konstrukcji samochodów produkowanych przez FSM. Dzisiaj ośrodek nadal żyje i specjalizuje się w pracach produkcyjnych oraz badawczo-rozwojowych. W Bosmalu produkowano i montowano wzmocnienia płyty podłogowej, progów, słupków oraz pałąk usztywniający. Reszta prac produkcyjnych odbywała się w FSM. Maluszek kabrio można powiedzieć był rowinięciem wersji FL. W skrócie można powiedzieć, że nadwozie zostało wzmocnione jak to w każdym kabrio bywa i ucięto dach 🙂
Poza tym jak widać na zdjęciach większość elementów pozostało z wersji Fiata 126p FL, plusem na pewno było montowanie tzw. foteli lotniczych firmy Inter Groclin. Fiat 126p w wersji kabrio miał być produkowany z zamysłem sprzedaży na rynki zachodnie. Został dopuszczony do sprzedaży w całej Unii Europejskiej i uzyskał nawet certyfikat TUV.
Zapytamy dlaczego był produkowany z zamiarem sprzedaży na rynki zachodnie a nie rynek Polski? Odpowiedź jest bardzo prosta, w Polsce rodził się kapitalizm a Polacy naoglądali się przez długie lata rodzimego malucha, dlatego każdy wolał kupować używane samochody z zagranicy. Zresztą większość starszych osób pamięta sprowadzane z zagranicy Golfy, Mercedesy itd. Kto wtedy wolał kupować polskie samochody, gdy miał do wyboru auta sprowadzane? Dlatego większość produkowanych kabrioletów trafiła na rynki europejskie. Z wyprodukowanych około 500 egzemplarzy około 400 sztuk została sprzedana za granicą.
Fiacik standardowo posiadał silnik czterosuwowy o pojemności 652 cm o mocy 24KM. Silnik ten pozwalał rozpędzić samochód do 105km/h. Większość tych samochodów przetrwała do dnia dzisiejszego i jest przeciwieństwem tamtych czasów, ponieważ jest poszukiwana przez kolekcjonerów i miłośników marki. Ze względu na małą ilość wyprodukowanych pojazdów czy gdziekolwiek można kupić Bosmala? Co jakiś czas pojawiają się pojedyncze egzemplarze tego pięknego autka, ale ceny niestety są bardzo wysokie a auta w dobrym stanie zaczynają się od 30.000 złotych. Ktoś powie że to dużo, że w tej cenie kupi np bmw e30 kabrio, więc skąd ta cena? Cena wzięła się z unikalności tego maluszka, pamiętajmy wyszło ich tylko około 500 szt, dlatego każdy posiadacz 126p kabrio może powiedzieć, że ma perełkę polskiej motoryzacji.
W późniejszych latach wraz z produkcją Fiata 126p w wersji EL Bosmal zaprojektował także wersję kabrio, niestety ten samochód nie spełnił norm hałasu i emisji spalin i nie wszedł do produkcji. Jeden wyprodukowany egzemplarz trafił zaraz do muzeum.
Jeśli ma ktoś z czytających maluszka kabrio bardzo proszę o kontakt, zrobię z chęcią artykuł w którym opiszemy szczegółowo jego auto.
Zapraszam na moją stronkę Ratujemy klasyki, czy o to właśnie chodzi? gdzie możecie pochwalić się swoimi klasykami.