Daleka podróż – o czym warto pamiętać?

1
37

Dłuższa podróż to wyzwanie dla naszego auta, o czym warto pamiętać oraz co warto mieć na uwadze na przyszłość? Przed podróżą najważniejszą rzeczą jest sprawdzenie przede wszystkim wszystkich płynów eksploatacyjnych.

 

Stan oleju, to jedna z podstawowych spraw, ponieważ bez oleju nasz silnik może doznać bardzo poważnej usterki lub może zostać trwale uszkodzony. Jego poziom powinien zawierać się między minimum, a maximum. Oczywiście zanim przystąpimy do sprawdzenia oleju, nasz samochód powinien stać na równej powierzchni, a silnik pojazdu musi być chłodny. Warto też pamiętać, że gdy wyjmiemy bagnet oleju pierwszy odczyt będzie błędny i należy przetrzeć go po czym ponownie włożyć na miejsce. Dopiero za drugim razem wskaże on prawidłowo poziom oleju. Warto też powtórzyć przetarcie bagnetu wkładając go z powrotem.

 

 

 

olej

Chłodnica to kolejny ważny element naszego silnika. Musimy jednak zaznaczyć, że niektóre samochody nie posiadają chłodnicy, ponieważ silnik jest chłodzony wiatrem. Nie oznacza to, że nic nie musimy robić, wręcz przeciwnie powinniśmy zadbać o to by kanały były drożne. Co do płynu również, wartość powinna zawierać się między minimum, a maximum.

chłodnca

Płyn do spryskiwaczy, to ważny płyn zwłaszcza podczas ulewnych pogód i jeździe po błocie, a w zimę po rozpuszczonym śniegu nazywanym przez wielu kierowców “chlapą, ciapą”. Każdy sezon powinien mieć swój płyn, ponieważ podczas przykładowego zimowego letni płyn może zamarznąć, powodując duże szkody poczynając od silniczka spryskiwaczy po sam zbiornik. Dolewając ten płyn nie ma ograniczeń, możemy nalać do maximum i kontrolować by poziom nie był blisko minimum, a w nowym sezonie wymienić płyn.

sprys

Płyn hamulcowy, również należy o niego zadbać. Wiadomą rzeczą jest, że jeżeli przewody będą sparciałe, przecięte lub po prostu zabraknie płynu, to hamulce nie zadziałają. Jest to najbardziej istotna rzecz jaką należy sprawdzać w naszych pojazdach, ponieważ jak zawsze chodzi tu o bezpieczeństwo nasze i innych pasażerów. Poziom tego płynu powinien zawierać się również między minimum, a maximum.

płyn hamulcowy

Zapraszam do komentowania i uwzględniania swoich podpowiedzi.

Polecamy także: Wizyta w stacji kontroli pojazdów, koszta i badanie pojazdu