Wymiana koła – prosta czy trudna czynność?

357

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Wymiana koła dla jednych wydaję się być łatwizną, ale dla drugich zwłaszcza tych którzy robią to pierwszy raz jest czymś poza ich siły. Jak to wygląda i co należy po kolei wykonać spróbuję napisać w tym artykule, zapraszam.

Poprzedni artykuł Daleka podróż – o czym warto pamiętać? Część 2 dotyczył ważnego między innymi stanu szyb i korozji.

Wymianę koła warto rozpocząć od posadowienia pojazdu na prostej i poziomej powierzchni. Jeżeli znajdujemy się na autostradzie lub drodze ekspresowej ustawiamy go w odległości 100 m za samochodem, poza obszarem zabudowanym od 30 – 50 m, w obszarze zabudowanym nie więcej niż 1 m za samochodem. Trójkąt powinien być wysunięty w stronę osi jezdni dalej, niż samochód, uwzględniając niezbędny obszar do wykonania odpowiednich czynności. 

awaria  trójkąt

Kolejną rzeczą jest zostawienie samochodu na biegu i hamulcu ręcznym oraz założenie klina zabezpieczającego po przeciwnej stronie. Zakładamy też kamizelkę odblaskową oraz rękawiczki (jeśli mamy). Teraz możemy przystąpić do demontażu koła. Chwytamy kołpak oburącz (kciukami i palcami wskazującymi) , mocno pociągając do siebie,  wręcz szarpiemy. Kołpak powinien ustąpić, jeżeli jednak nie zejdzie możemy delikatnie podważyć go za pomocą śrubokręta, tylko naprawdę ostrożnie bo kołpak jest plastikowy i łatwo go uszkodzić, po prostu pęknie.  W starych typach samochodów kołpaki mocowane są śrubami.

12r

Przystępujemy do luzowania śrub za pomocą klucza oraz przy pomocy młotka. Gdy już je poluzujemy, podkładamy dobrze lewarek, najczęściej punkty, w których należy zamocować lewarek, oznaczone są za pomocą specjalnych wgłębień na podłużnicy (od strony podwozia).

koło lewarek

Po podniesieniu koła na dobrą wysokość, odkręcamy śruby i ściągamy koło. Następnie w miejsce starego wkładamy koło zapasowe lub tak zwaną dojazdówkę. Dokręcamy śruby do tego momentu jak było na starym kole. Opuszczamy lewarkiem samochód i dokręcamy kluczem z wyczuciem wszystkie śruby. Po zakończeniu prac możemy ruszać w drogę, a stare koło oddać do zakładu wulkanizacyjnego.

Koło, to ważny element naszego pojazdu, o który należy zawsze dbać. Pamiętajmy o zaleceniach diagnostów oraz o samodzielnym sprawdzaniu stanu naszego ogumienia.

Zapraszam do komentowania

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia