Poprawa dźwięku naszego auta i nie tylko

571

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Układ wydechowy to jeden z punktów, które należy zmienić myśląc o poważnych modyfikacjach w samochodzie. Ale wydech to nie tylko poprawa osiągów. Odpowiedni układ wydechowy to również lepszy dźwięk oraz wygląd auta.

W artykule Sportowe filtry – czy naprawde pomagają starałem się opowiedzieć jak należy traktować przeróbkę układu dolotowego i o czym warto pamiętać. Mając za sobą tą modyfikacje pamiętajmy, że aby uzyskać jak największy przyrost mocy nasze auto nie może tylko świetnie oddychać. Potrzebuje też sprawnie odprowadzić spaliny z układu. Cały system jest jak droga ekspresowa której dwa z trzech pasów zajęte są przez roboty drogowe. Co z tego, że rozpędziliśmy się do przepisowej prędkości jak tu nagle zwalniamy i tworzymy korek. Niestety, jeżeli chodzi o układy odprowadzania spalin, to są one bardziej skomplikowane niż by mogło się wydawać.

Więcej nie znaczy lepiej.

Pierwsza myśl, która przychodzi do głowy to skoro mam dobrze odprowadzić spaliny to założę rurę wydechową 3,5 cala od kolektora do tłumika końcowego i będzie super. Na standardowym sterowniku silnika takie działanie nie może mieć miejsca, ze względu chociażby na błędy, które niewątpliwie będzie wyrzucała nam sonda lambda. Silniki atmosferyczne, czyli bez doładowania muszą mieć odpowiednio obliczoną średnice. Większa średnica rury to mniejsze opory wylotu spalin z cylindrów, ale również zmianę na niekorzyść krzywej momentu obrotowego. Jak wiemy moment obrotowy jest ważniejszy w codziennej jeździe niż moc. Dlatego do wielkości rury trzeba podejść z dystansem. Dla ciekawostki dodam, że w silnikach dwusuwowych stosowanych jeszcze w niektórych motocyklach, wydech jest szalenie istotny i całkowicie potrafi zmienić charakter pracy silnika. W dwusuwach istotną rzeczą jest puszka rezonansowa wydechu gdzie spaliny musza w określony sposób być uwalniane z cylindra.

accedit

Silniki doładowane

Tutaj sprawa jest o wiele prostsza. Turbina, czy też kompresor stanowią pewnego rodzaju tłumik i posiadając tego typu rozwiązanie nie musimy aż tak dokładnie wyliczać średnicy wydechu.  Jeżeli nie przeszkadza nam hałas dobiegający z wydechu, to możemy puścić pustą rurę do końca auta pamiętając tylko o normie poziomu głośności. Przypominam, że dla samochodów o zapłonie iskrowym jest to 93dB, a o zapłonie samoczynnym 96dB.

Tłumiki

Warto wspomnieć o tłumikach, które zmieniają brzmienie naszego auta na bardzie sportowe. Rozumiem popęd młodych tunerów do zakładania tłumików wielkości rynny ze starej kamienicy, albo wiadra z pobliskiej studni, ale oprócz wytykania palcami i uśmiechu przechodniów zabieg założenia takiego, w tym przypadku tłumika końcowego, ma tylko walory dźwiękowe oraz wątpliwe walory estetyczne. Są firmy które profesjonalnie zajmują się budowaniem układów wydechowych, tłumików oraz specjalnie zbudowanych tłumików końcowych zmieniających dźwięk auta. Jeżeli chcemy, aby nasz Matiz imitował dźwiękiem Subaru, można się o takie zakończenie wydechu pokusić.bmw

Wydech a środowisko

Coraz bardziej wyśrubowane normy emisji spalin dotyczące samochodów przyczyniają się do poważnego ograniczenia modyfikacji układów wydechowych. Nawet w samochodach sportowych czy w autach WRC stosowane są katalizatory mające na celu zmniejszenie szkodliwych związków wydostających się do atmosfery. Ach ta ekologia.. nie ma co ukrywać że przez te zabiegi motoryzacja traci swoje piękno.

Polecamy także: Jak wyróżnić się z tłumu

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia