Skoda Superb L&K 2.0 TSI 280KM 4×4 DSG

3180

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Skoda Superb L&K 2.0 TSI

Skoda Superb L&K 2.0 TSI 280KM 4×4 DSG

Skoda Superb L&K 2.0 TSI
Skoda Superb L&K 2.0 TSI

Jeszcze w XIX wieku dwaj goście jeden Vaclav Laurin a drugi Vaclav Klement założyli fabrykę rowerów. Dało to początek jednej z najbardziej znanych marek motoryzacyjnych. Teraz ta firma nazywa się Skoda i jest numerem jeden w naszym kraju. To dzięki technologii, jakości i relacji tego wszystkiego  do ceny co jak widać innym na naszym rynku się nie udało. Najwyższym modelem Skody jest SUPERB a najszlachetniejszą wersją jest Laurin& Klement, ta wersja ma wszystko co potrzebne by aspirować do klasy Premium. Dwadzieścia lat temu kiedy powstawała nowa wersja Octavii po przejęciu Skody przez VW. Nikt nie przypuszczał, że ten model zapoczątkuje nową drogę Skody. Drogę od socjalistycznego sposobu zarządzanie, produkcji i marketingu po nieustanny wzrost by stać się perłą w motoryzacyjnej koronie VW.

Szkoda, że w naszym polskim przypadku nie udało się zrobić podobnego zabiegu z FSO i Polonezem, kto wie czym Polacy by teraz jeździli? Tak czy inaczej Superb w wersji kombi jest większy, ba sporo ładniejszy i tańszy od Passata. Brak mu jedynie takiej jak ma Passat estymy. …i to co jest wyróżniające to asystenci jazdy, kierownica sama się kręci na autostradzie (dopóki są pasy na jezdni), a automat sam zmienia biegi, przyspiesza i hamuje, brakowało budzika!!!! To auto zaskoczy nie jedną osobą, tym co może ofiarować kierowcy z przyjemności prowadzenia ale i samego komfortu podróżowania.

Skoda Superb L&K 2.0 TSI Skoda Superb L&K 2.0 TSI

A teraz okiem technicznym:

Skoda Superb L&K 2.0 TSI – Silnik/skrzynia

2,0TSI dobrze znany ze Skody Octavii RS gdzie ma 220KM i montowany w Seacie Leonie w wersji Cupra, tu ma też 280KM już przy 5600 obr/min a moment 350Nm dostępny od 1500 aż do 5600 obr/min. Kiedyś diesle miały taki moment i przy takich obrotach teraz nie wszystkie mają tyle momentu, technologia downsizingu zawitała pod strzechy. Cały zespół napędowy działa rewelacyjnie i auto zachowuje się jak ekspres na szynach, jeszcze nigdy przedtem żaden Superb nie był tak duży i tak szybki. Jest to idealne połączenie auta sportowego z limuzyną dla menagera i kombi dla dużej rodziny, a to między innymi za sprawą zawieszenia i o tym poniżej.

Skoda Superb L&K 2.0 TSI Skoda Superb L&K 2.0 TSI

Skoda Superb L&K 2.0 TSI – Zawieszenie/koła/hamulce

Koła 235/40×18 jak w wyścigówce, to wraz z regulowanym zawieszeniem zapewnia ponadprzeciętne właściwości z zakresu zachowania ekstremalnego na drodze, jak i komfortu podróży. Amortyzatory mają trzy stopnie twardości, regulowane z panelu sterowania lub przyciskiem przy lewarku zmiany biegów z napisem mode. W trybie Comfort jest naprawdę pływająco, ale też jazda zbyt szybka może być nierozsądna. Normal to po prostu zwykłe zawieszenie, taki kompromis komfort/trzymanie drogi. Mój ulubiony to Sport bo wtedy auto trzyma się drogi jak przyklejone, choć mamy jeszcze resztki komfortu, hamulce są bardzo skuteczne. Skody znane są z dobrych wyników testów hamulcowych bo niektóre edycje Octavii potrzebują jedynie 33,5m do zatrzymania ze 100km/h, a to jest wynik supersportowych aut. Nasze auto zatrzymywało się w zależności od jakości nawierzchni od 36 do nawet 34m co przy masie 1640kg jest dobrym wynikiem.

Skoda Superb L&K 2.0 TSI  Skoda Superb L&K 2.0 TSI

Skoda Superb L&K 2.0 TSI – Ekonomia

Zanim dojdziemy do realnych danych o spalaniu, bo tu takie podajemy by odkłamać fabrykę. To tak na marginesie zadziwia mnie fakt, że od lat wszyscy mówią o zafałszowanych danych spalania podawanych przez producentów. I gdzie rozbieżności w stosunku do realiów dochodzą do 50% a nabywcy i tak cieszą się ba nawet bardzo cieszą danymi katalogowymi. A jak to wygląda faktycznie? Wszyscy mówią, że testy spalania są robione w laboratoryjnych warunkach i są nierealne. To mimo to wszyscy podejmują decyzję o kupnie auta na podstawie tych danych. Potem mają pretensje, że zostali oszukani, na poparcie swoich spostrzeżeń przytaczają dane z realnych testów, na koniec kupując następne auto.

Sytuacja się powtarza, taka natura ludzka dzięki temu reklamy w tv cieszą się wzięciem. Wróćmy do naszych danych, w teście średnia z 2 tysięcy kilometrów dała wynik 9,5L/100 km natomiast w mieście jest to ok 9L a przy autostradowej jeździe z prędkością 120km/h jest to 6,7L. Skąd więc nasza średnia? Trudno nie skorzystać z 280KM, na niemieckiej autostradzie pod Poznaniem jechaliśmy trochę szybciej i wtedy średnie zużycie dochodziło do 15L/100km. Powiedzmy sobie szczerze, ktoś kto wydaje 170tys zł na auto i wybiera prawie trzystukonny silnik specjalnie nie interesuje się ekojazdą. Po prostu czerpie frajdę z możliwości auta czego Wam życzę.

 Skoda Superb L&K 2.0 TSI  Skoda Superb L&K 2.0 TSI

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia