Simson najpopularniejsze niemieckie jednoślady

0
246

Simson jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych niemieckich marek motorowerów i motocykli z czasów PRL. Chociaż firma braci Simson istniała od roku 1856 to tak naprawdę produkcją jednośladów zajęli się dopiero od roku 1956.

Simson S50 – motorower produkowany w latach 1975 – 1980

Pierwszym motorowerem wyprodukowanym przez firmę braci z Shul był Simson SR1, popularny również w Polsce i zastąpiony przez model SR2. Dzięki dbałości o każdy szczegół oraz najlepszą jakość swoich wyrobów motocykle Simson stały się niezwykle popularne a dochody firmy braci rosły. Firma rozpromowała swoje motocykle w dużej mierze dzięki udziałowi w zawodach terenowych. Przez długi czas była w światowej czołówce zawodów typu enduro. Model sportowy Simson GS-50 brał udział w międzynarodowych wyścigach i przyczynił się do zdobycia wielu złotych medali a także do dużej promocji marki.

S51 (Enduro)

W Polsce najbardziej znane były skuter Simson SR50 oraz model S51, który został wyposażony w silnik z czterobiegową skrzynią biegów. Dzięki dużej bezawaryjności, łatwej naprawy a także szerokiej dostępności części zamiennych, motocykle i inne jednoślady marki Simson do dziś cieszą się dużą popularnością wśród miłośników klasycznych pojazdów.

Firma Simson zbankrutowała w 2002 roku jednak rok później została przejęta przez firmę MZA Meyer Zweiradtechnik Ahnatal GmbH dzięki której od roku 2009 trwa produkcja silników spalinowych typu M541.

Klasyki takie jak Simson do dzisiejszego dnia jeżdżą po polskich drogach. Najwięcej ich można spotkać w mniejszych miejscowościach oraz na wsi, gdzie przechodzą w rodzinach z pokolenia na pokolenie.

W następnym artykule przeczytacie o: MZ-TS sentymentalny powrót do przeszłości