Renault Megane 1,2 TCe 130KM

304

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Renault Megane 1,2 TCe 130KM

Megane dla Renault jest tym, czym dla VW Golf. Megane od wielu lat jest w czołówce sprzedaży w Europie, a nowa wersja jest zgodna z trendami, jakie rysują się na rynku. Poza ekspresyjną linią nadwozia mamy piękne, duże auto, w którym sercem jest silnik 1,2. Na szczęście jest wyposażony w turbosprężarkę i nasz model ma 130 KM, ale jest też wersja, która ma jedynie 100 KM i nie jestem w stanie sobie wyobrazić jak ona jeździ … bo ta testowana przez nas, wydaje się być na granicy czyli Renault Megane 1,2 TCe 130KM

Czasem myślę, że producenci mają skłonności do przesady, na szczęście są silniki diesla, bo te benzynowe zawsze będą miały mniejszy moment obrotowy, a jeśli i pojemność jest niewielka to… Renault jest jedną z tych firm, które mają ogromny wkład w sport samochodowy i w F1, poza Ferrari i Mercedesem to Renault ma największe osiągnięcia. Widać to choćby w prowadzeniu, w trakcji jaką legitymuje się nowe Megane. Krótko mówiąc auto jeździ fantastycznie, fenomenalnie trzyma się drogi. Brak jest jednak mocniejszego silnika i obawiam się że, rozsądniejszym wyborem będzie wersja 160KM, bo wtedy będzie można wykorzystać możliwości auta.
Renault Megane 1,2 TCe 001

A teraz okiem technicznym.

Renault Megane 1,2 TCe 130KM – Silnik/skrzynia

W Peugeocie 1,2L silnik ma 3 cylindry i brzmi jak pralka, tu na szczęście jest normalna 4 cylindrowa jednostka. Turbina jest ładnie wyregulowana elektronicznie, bo charakterystyka silnika jest bardzo równomierna i od samego dołu czuć moment obrotowy i przyspieszenie. Tyle że, tego momentu jest za mało jak na takie auto. 205Nm przy już 2000 obr/min to rozsądny wynik, jednak dla 1280kg gdzieś te niutonometry się rozbiegają a moc 130KM/5500 obr/min też jakoś tak za łagodnie występuje.

Skrzynia biegów klasyczna, manualna o 6 dobrze dobranych przełożeniach pracuje bez haczenia nawet przy nagłych szybkich zmianach biegów. Generalnie kultura pracy zespołu napędowego jest bez zarzutu. Silnik jest wygłuszony bardzo przyzwoicie, skrzynia pracuje idealnie i tylko brak mocy… powtórzę: diesel albo mocniejszy benzyniak bo aż szkoda takiego trzymania drogi.

Renault Megane 1,2 TCe 007

Renault Megane 1,2 TCe 130KM – Zawieszenie/koła/hamulce

I znowu! Koła jak w rasowym sportowym aucie 225/40×18 i to między innymi dzięki nim to auto rewelacyjnie trzyma się drogi. Choć amortyzatory nie mają zmiennej charakterystyki nasza testówka jeździ rewelacyjnie. Zdaje się, że zasługą tego są progresywne sprężyny. Hamulce tradycyjnie, tył tarcze, przód tarcze wentylowane. Zawieszenie też dość tradycyjne bo MacPhersony z przodu i belka skrętna z tyłu, a więc coś co jest dobrze sprawdzone i mało awaryjne a przy tym tanie ze względu na powszechność.

Ekonomia

Ekonomia nie powala na kolana, nasze auto średnio z prawie 2 tysięcy kilometrów spaliło prawie 8L/100km i o ile przy łagodnej jeździe można postarać się o 6L w trasie i 7L w mieście to jeśli chcemy czerpać radość z jazdy tym autem to musimy liczyć się z co najmniej półtoralitrowym wzrostem średniego zużycia. Ten silnik jest raczej przeznaczony dla osoby która jeździ łagodnie i nie traktuje Megane jako spadkobiercy spuścizny F1 gdzie Renault było zawsze potęgą a szkoda. Ja bym polecił to auto kobietom bo designersko jest pierwsza klasa.

Renault Megane 1,2 TCe 002 (1)

Renault Megane okiem kobiety.

Francja elegancja” to określenie chyba najlepiej pasuje do nowej odsłony dobrze znanego już na naszym rynku Renault Megane. IV generacja charakteryzuje się kontynuacją stylistyki modelu Talisman, większego brata, który zagościł na naszym rynku w 2015 r. Prezentowana stylistyka zdaje się rewolucjonizować rynek aut kompaktowych, odważne linie w połączeniu z niewiarygodnymi możliwościami wyposażenia w tej klasie będą kusić najbardziej wymagających klientów.

Na ten samochód patrzy się z przyjemnością. Oko cieszy każda linia, każde przetłoczenie a nowy układ świateł przednich i tylnych zachwyca. Auto prezentuje się dostojnie i elegancko, oczywiście nie brakuje mu sportowej dynamiczności przyjemniej z zewnątrz…, ale o tym później. Projektanci zadbali by Megane wyróżniało się w tłumie konkurencji, stało się bardziej masywne co dodaje mu tylko atrakcyjności. Z przodu charakterystyczne, mocno uwydatnione logo wpasowane w świetnie zespolony zderzak, który wraz grillem i światłami zdaje się stanowić jedną całość.

Mam wrażenie, że trochę zaniedbano halogeny, bo fajnie jak by stanowiły kontynuację stylu przednich reflektorów, a tak, są takie zwykłe :(. Długa maska płynnie przechodząca w sporych rozmiarów przednią szybę i ładnie zakończony tył nadają mu klasyczny wygląd hatchbacka. Z tyłu niewielka szyba, w jej górnej części znajduje się coś na kształt spojlera, ale w ogóle go nie przypomina. Wygląda bardziej ozdobnie, ale dodaje mu dynamiki. Tylne reflektory to mistrzostwo świata, ciągną się prawie przez całą szerokość samochodu i tak jak w dzień możemy powiedzieć, że są, po prostu fajne, tak w nocy … WOW, tego się nie da opisać, to trzeba zobaczyć. Sam wygląd to nie koniec wrażeń.

Renault Megane 1,2 TCe 005 (1)

Zajrzyjmy do środka.

Stylistyka wnętrza jest bardzo nowoczesna a użyte materiały wykończeniowe bardzo dobrej jakości. Wnętrze jest przestronne i podobnie jak nadwozie cieszy oko. Nie szczędzono na detalach, wszystkie elementy są dobrze spasowane, spójne i moim zdaniem dobrze dopracowane. W fotelu zajmiemy naprawdę bardzo wygodną pozycję a miejsca jest dużo nawet dla osób powyżej metra osiemdziesięciu. Na desce rozdzielczej tyle się dzieje, że nie wiem od czego zacząć… a niby nie jest tego dużo, ale po kolei. Do funkcjonalności trzeba się trochę przyzwyczaić. To nie nasze poczciwe kompakty z mnóstwem przycisków i pokręteł, tu centralną część stanowi wyświetlacz, ba! to prawie telewizor, który „zarządza” całym autem.

Nasze Megane możemy całkowicie spersonalizować począwszy od trybu jazdy, sposobu wyświetlania zegarów, po kolor podświetlenia wnętrza. Zegary – z jednej strony poziom paliwa, z drugiej temperatura silnika, na środku cyfrowe „cacko”, wyświetlacz jak kameleon sterowany z naszego systemu multimedialnego zmienia się w zależności od naszych upodobań. Za kierownicą umieszczono, przynajmniej moim zdaniem, mało praktyczny zestaw do sterowania radiem i obsługi połączeń. Smaczkiem jest dodatkowy wyświetlacz znajdujący się nad zegarami, HUD (Head Up Display) – bez konieczności odrywania wzroku od jedni możemy obserwować prędkość, wyświetlać nawigację czy kontrolować ograniczenia prędkości, tak jak pozostałe elementy jest w pełni konfigurowalny. Wracając do naszego „centrum zarządzania”, należy niestety poświęcić trochę czasu na naukę obsługi, jak wspomniałam wcześniej, ilość przycisków została zredukowana do minimum.

ech…

Funkcje można wymieniać i wymieniać, pominę wcześniej wymienione – do dyspozycji mamy jeszcze informacje na temat naszej podróży, oceny naszej jazdy, średniego spalania, nawigację, sterowanie mediami… Przycisków zostawiono niewiele, a te które pozostawiono to – sterowanie klimatyzacją (ale tylko temperaturą), nawiewy, światła awaryjne, podgrzewanie siedzeń, start-stop i blokada drzwi. Na uwagę zasługuje tunel środkowy z bardzo wygodnym podłokietnikiem, praktycznym schowkiem i wygodnym miejscem na kubeczki. Pod ręką jest system Muti-Sense pozwalający na szybką zmianę trybu jazdy, tempomat i hamulec ręczny a raczej przycisk, sam za nas myśli ;), załącza się automatycznie. Na tylnej kanapie komfortowo podróżują dwie osoby, pasażerowie mają do dyspozycji praktyczny podłokietnik, wygodne siedzenia i przyzwoitą ilość miejsca na nogi. Krótko o bagażniku – 384 litry, wysoki próg załadunkowy i brakuje podręcznych schowków, sama pojemność jest zadowalająca.

Renault Megane 1,2 TCe 008

Renault Megane 1,2 TCe 009

Renault Megane 1,2 TCe 130KM – Wrażenia z jazdy.

Czegoś mu brakuje…. testowana jednostka z silnikiem 1,2 generuje co prawda 130 KM, ale to jakoś nie wystarcza. Samochodem jeździ się przyjemnie i płynnie, nasze Megane jest przyklejone do drogi nawet gdy będziemy bardziej dynamicznie wchodzić w zakręty. Zmiana trybów jazdy, wspomniane wyżej Muli-Sense, pozwala na wybór pracy im. zawieszenia, silnika, skrzyni biegów i układu kierowniczego. Funkcja przydatna w przypadku kilku użytkowników – każdy jeździ tak jak lubi, albo dla osoby, która lubi czasem coś urozmaicić. Na pewno plusem tej jednostki jest nienaganna dynamika a przede wszystkim cicha praca. Pasjonaci wrażeń w trybie sport również odnajdą przyjemność z jazdy. Dlaczego wspomniałam, że czegoś mu brakuje? Ponieważ to auto jedynie wygląda na mocne, szybkie i zwinne, a tak naprawdę jest śliczne, nowoczesne i zwinne ;).

Renault Megane 1,2 TCe 006

Renault Megane 1,2 TCe 010

Renault Megane 1,2 TCe 130KM – Podsumowanie.

Renault wprowadził na rynek bardzo fajne auto i to nie tylko ze względu na jego wygląd. Jest znakomicie wyposażone, a dodatkowa gama możliwości konfiguracyjnych spełni oczekiwania chyba każdego pasjonata nowinek. Auto dobre jest zarówno dla młodych dynamicznych osób jak i spokojnych zwolenników francuskiego piękna.

Renault Megane 1,2 TCe 004

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia