3 proste ćwiczenia, które zadbają o Twój kręgosłup podczas długiej podróży

2
283

 

Wybierasz się w długą trasę samochodem? Już martwisz się o swój kręgosłup, szczególnie w odcinku szyjnym? Zachowując odpowiednią profilaktykę oraz pamiętając o trzech prostych ćwiczeniach podróż przebiegnie zdecydowanie przyjemniej, bez bólu kręgosłupa i narzekania.

Profilaktyka

 

Wyrobienie sobie zdrowych nawyków pomoże Ci przetrwać długą jazdę samochodem. Siadając do auta zawsze dosuwaj pośladki do końca siedzenia. Pamiętaj o odpowiednim ustawieniu fotela oraz zagłówka, by nie przybierać przygarbionej pozycji ze skulonymi ramionami. Rób częste przerwy, a na czerwonym świetle lub w korkach możesz spokojnie się przeciągnąć. Dobrym pomysłem będzie specjalna nakładka na fotel, prostujący Twoją pozycję, nakładka na zagłówek, masująca kark.

 

  1. Stoisz w korku? Rusz głową

 

Wcale nie w tym sensie, by wpaść na pomysł jak go ominąć. Wykonując ruchy głową na boki najpierw dotykając lewym uchem lewego ramienia, potem prawym uchem prawego ramienia, później zmieńmy kierunek ruchu głowy na przód – tył. W ten sposób mamy szansę na rozluźnienie mięśni karku.

  1. Koci grzbiet w oparciu o maskę

Twoim problemem są bolące plecy. Podczas postoju możesz stanąć blisko maski swojego samochodu, tak by oprzeć o nią swoje ręce. Przybierając taką pozycję możesz wykonać koci grzbiet, wypychając plecy ku górze. Dla równowagi, później staraj się „wpychać” plecy ku dołowi, robiąc odwrotność kociego grzbietu. Pomocne okaże się maksymalne wysunięcie bioder ku górze, oraz dłoni jak najdalej siebie.

 

  1. Krążenie ramion i przeciąganie

car4[1]

Nie musisz być znawczynią jogi, by móc skorzystać z dobrodziejstw rozciągania. Stań w lekkim rozkroku i staraj się dotknąć dłońmi nieba, nie odrywając przy tym swoich stóp od ziemi. Następnie, nie zginając swoich kolan, staraj się dłońmi dotknąć swoich stóp, lub chociaż kostek u nóg. Po kilku przeciągnięciach wykonaj krążenie ramion do przodu i do tyłu.

Boleści kręgosłupa nie są powodem Twoich zmartwień? Czeka Cię jazda samochodem, a Ty akurat jesteś w ciąży? Dowiedz się w tym artykule Uwaga, podwójny kierowca…, czy możesz w ogóle prowadzić i w jaki sposób zwiększyć swoje bezpieczeństwo podczas podróży.