Niebezpieczeństwa w instalacji elektrycznej

206

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

W starszych pojazdach instalacja elektryczna nie zawsze może być sprawna w 100 %. Przyczyn jest kilka, jakich?

Stare kable to dość duży problem. Często chodzi o te kable, które występują gdzieś pod pojazdem, a więc w miejscach najbardziej narażonych na szkodliwą działalność czynników zewnętrznych, ale również w okresie zimowym soli.

Przypomnijmy, większość kabelków ma tylko jedną warstwę gumową, gdy na przykład w naszych domach mamy już dwie. Ta jedna warstwa ma za zadanie chronić miedziany przewód przed wodą oraz stykaniem się z jakimś metalowym elementem. Guma po pewnym czasie parcieje, a pod wpływem wstrząsów inne kabelki przecierają się, ocierając o metalowe elementy.

kabel[1]

Po dojściu do spięcia, kable zaczynają się dodatkowo topić poczynając od skrzynki bezpieczników. Nie lepiej jest w samej skrzynce, ponieważ sam bezpiecznik zaczyna się również topić. Co wtedy zrobić? Pierwszą kwestią jest wyłączenie pojazdu, następnie sprawdzenie czy w miejscu, gdzie znajduje się skrzynka bezpieczników nie doszło do pożaru.

bezpi-e1463304133499[1]

Konieczne jest odłączenie klem akumulatora, w celu wyciągnięcia stopionych resztek bezpiecznika, ale najważniejsze jest usunięcie blaszek, które wciąż powodują spięcie. Kolejnym krokiem jest znalezienie informacji o bezpieczniku, ponieważ ważne jest za co odpowiadał i gdzie prawdopodobnie mógł się przetrzeć kabel. Jeśli jednak nie mamy do tego głowy, odstawmy nasz pojazd do elektromechanika.

Zobacz również: Ograniczając prędkość ratujesz życie!

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia