Noczesny system domowego magazynowania energii

47

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

W londyńskim ośrodku Nissan Design Europe, Nissan oraz Eaton tworzą nowoczesny system domowego magazynowania energii. Dwóch liderów światowego rynku w zakresie motoryzacji i zarządzania energią spotykają się aby stworzyć zupełnie nowy, a przede wszystkim przystępny cenowo system xStorage.

Ma on umożliwiać efektywne zarządzanie korzystaniem z energii w domu zapewniając przy tym, kiedy i w jaki sposób ma być ona spożytkowana. Wstępne zamówienia można będzie składać już od września 2016 roku.

Na czym polega praca modułu xStorage?

System ten ma przede wszystkim służyć oszczędności, czyli pomóc konsumentom uniknąć tzw. wysokich taryf energetycznych. Kiedy popyt i ceny są wyższe moduł pozwala uwalniać zmagazynowaną przez niego energię. Skąd? A no stąd, że wcześniej ładuje się kiedy odnawialne źródło energii jest dostępne lub kiedy energia z sieci jest tańsza, np. w nocy. Jeśli dom jest wyposażony w panele słoneczne – ma wtedy możliwość być zasilany całkowicie energią zgromadzoną w module co oznacza znaczne oszczędności dla klienta.

Zalet xStorage jest dużo więcej. System ten idealnie sprawdza się również w sytuacjach awaryjnych np. przerwie w dostawie prądu jako zapasowe źródło zasilania. Klienci mogą także sprzedać nadwyżkę energii do sieci elektroenergetycznej w godzinach szczytu, gdy obowiązuje najwyższa taryfa. Uzyskują w ten sposób dodatkowy dochód. Jeśli już mowa o atutach, to warto wspomnieć, że obok wysokiej wydajności i funkcjonalności posiada atrakcyjne wzornictwo i walory użytkowe, dzięki którym idealnie wpasowuje się w domowe otoczenie.

Projekt firm Nissan i Eaton będzie pierwszym urządzeniem tego typu na rynku. Do jego skonstruowania użyto akumulatorów z elektrycznych Nissanów, które wycofano z eksploatacji w samochodach. – To najwyższy czas, by konsumentom dano możliwość decydowania, kiedy i w jaki sposób korzystają z energii we własnych domach. Nowe rozwiązanie xStorage, zapewniające „drugie życie” akumulatorom, łączy wiedzę Nissana w projektowaniu pojazdów i niezawodnej technologii akumulatorów z doświadczeniem firmy Eaton w zarządzaniu energią i elektronice. – mówi prezes Nissan Europe Paul Willcox.

Chyba obok wyżej wymienionych zalet m.in. niskiej ceny ważnym walorem jest łatwość obsługi dla każdego. Po skonfigurowaniu przez instalatora urządzenie jest gotowe do pracy – wystarczy włączyć i korzystać ze skumulowanej energii. Co więcej, do sterowania modułem i przełączania pomiędzy poszczególnymi źródłami energii służy łatwa w obsłudze aplikację na smartfony.

Dzięki współpracy z Nissanem udało nam się zoptymalizować koszty rozwoju i produkcji. Nasz system będzie dostarczany użytkownikowi w postaci gotowej do użytku, z całym osprzętem i okablowaniem. Cena podstawowego modelu wynosi 4000 euro za urządzenie o mocy 4,2kWh. – tłumaczy wiceprezes ds. marketingu w Eaton Cyrille Brisson i dodaje – Użytkownikom system gwarantujemy możliwość wygodnego, bezpiecznego i efektywnego korzystania z czystej energii i jej przechowywania we własnych domach”.

Brak postów do wyświetlenia