Tarpan 239 Polowanie na klasyki

407

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Tarpan 239

Nadeszła pora aby przedstawić wam kolejnego niestandardowego dostawczaka okresu PRL. Oczywiście naszej rodzimej produkcji. Będzie to Tarpan, król Polskich dróg i bezdroży. 

Tarpan 239

Tarpan 239 historia egzemplarza

Model 239d został zaprezentowany w 1986 roku. Cechował się bardzo komfortową i przestronną kabiną oczywiście jak na tamte czasy dziś wszyscy powiedzieli by zupełnie co innego. Przeszkadzać mógł tylko hałas, który wytwarzała jednostka napędowa. Co tam tak głośno hałasuje ? Do napędzania Tarpana służył 2,5 litrowy motor o mocy 42 koni mechanicznych, który to rozpędzał naszego dostawczaka do prędkości około 83 km na godzinę. W roku 1986 gazeta „Motor”  zrecenzowała nowego Tarpana. W swojej opinii wyszczególnili kilka zalet i wad tego pojazdu. Były to jeżeli chodzi o zalety : niskie zużycie paliwa, wygodna, przestronna i dobrze oświetlona kabina, skrzynia o dość dużej kubaturze i kształcie prostokąta co pozwalało dobrze ustawiać towar w przestrzeni ładunkowej. Jednak Tarpan nie był pozbawiony też wad były to np. słabe wyciszenie, źle dobrane przełożenia skrzyni biegów, problematyczne w naprawie podzespoły.  To by było na tyle teorii. Czas przejść do naszego konkretnego egzemplarza.

Tarpan 239

Został wyprodukowany w 1987 roku. Jak każdy Polski pracujący klasyk nie ustrzegł się przed wszelakimi modyfikacjami i zmianami przeprowadzanymi przez właścicieli. Już nawet nikogo  nie dziwi, że nie zachował się w oryginalnym malowaniu. Chociaż całkiem fajnie się teraz prezentuje i każde tak przerobione auto nabiera swoistego niepowtarzalnego charakteru i uroku, którego temu Tarpanowi nie możemy odmówić.

Tarpan 239

Pod maską też się troszkę zmieniło. Około 15 lat temu auto przeszło przeszczep „serca” i od tamtej pory napędzany był silnikiem z Forda Sierry na ile to prawda nie jestem w stanie stwierdzić. Taką informację uzyskałem od właściciela pojazdu.

Tarpan 239

Auto mimo iż wrasta już około 10 lat jest ciągle w dobrej kondycji. Jak widać na zdjęciu służy jako stacjonarny magazyn na jakieś graty.

Tarpan 239

Wnętrze również czystością nie grzeszy. Jednakże jak na taki długi postój  pod chmurką auto jest w zadziwiająco dobrym stanie technicznym i wizualnym. Co do przyszłości auta nie mam 100% pewności. Jednakże istnieje bardzo duża szansa na to, że Tarpan zostanie odkupiony i zreanimowany aby dalej mógł cieszyć właściciela i pokazywać się na drogach jako ślad historii Polskiej motoryzacji.  Zapraszam do komentowania i czytania poprzednich artykułów POLOWANIE NA KLASYKI – SYRENA R20.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia