Haldex czy Torsen? Bitwa Napędów.

4
8670
Haldex czy Torsen

Haldex czy Torsen? Bitwa Napędów.

LSD – limited-slip differential czyli mechanizm różnicowy o ograniczonym poślizgu. Tyle jeżeli chodzi o definicje. Ale to w jaki sposób blokowany jest mechanizm różnicy wpływa na zachowanie samochodu i na samą trwałość napędów. Chciałbym dziś opisać krótko dwa typy LSD i przeanalizować, który z nich jest lepszy – Haldex czy Torsen?

Nie wspomniałem jeszcze o tzw. szperze płytkowej  która jest pewną odmianą mechanizmu Torsen stosowanej najczęściej w rajdach ze względu na sposób działania i idealne rozłożenie momentu obrotowego na koła oraz możliwości wstępnego ustawienia tzw Preload. W tym artykule chcę poruszyć temat napędów, które są stosowane w autach o charakterze Daily czyli do codziennego użytkowania.

Haldex czy Torsen – Torsen.

Torsen jest samoblokującym się mechanizmem różnicowym. Napęd ten jest znany od 1958 gdzie został zgłoszony do biura patentowego przez Verna Gleasmana, a wykupiony przez Toyote w 2003 roku gdzie pozostaje po dziś dzień. Nazwa torsen pochodzi od słów “TORque” – moment, i “SENsing” – wyczucie. Co to oznacza?

Znaczy to mniej więcej tyle, że napęd ten tylko i wyłącznie w mechaniczny sposób jest w stanie podzielić moment obrotowy na półosie w taki sposób, aby uzyskać jak największą przyczepność. Użyte do budowy tego koła zębate o zębach śrubowych, wytwarzają ogromne tarcie. Dzięki właściwości przekładni ślimakowych mechanizm ten jest w stanie sam się blokować gdy wzrośnie różnica prędkości obrotowych półosi. Moment zostanie przekazany na koło które porusza się wolniej, tym samym zwiększą przyczepność. W zależności od kąta zębów przekładni ślimakowej moment w którym jest blokowany mechanizm zostaje przesunięty. Nie dzieje się to elektronicznie lecz mechanicznie i jest stałe dla danego dyferencjału. Rodzaj rozłożenia momentu jest ustalany na etapie projektowym i nie można go później zmienić.

Haldex czy Torsen
Haldex czy Torsen

Rozwiązanie typu Torsen jest bardzo przyjazne w codziennym użytkowaniu i niezauważalne dla przeciętnego Kowalskiego. Podczas normalnej jazdy mechanizm zachowuje się jak otwarty dyferencjał a gdy chcemy “pójść bokiem” blokuje się umożliwiając większa kontrole nad zachowaniem samochodu. Jedyne co wymaga Torsen od użytkownika to wymiana oleju w przekładni w odstępach zapisanych przez producenta.