
Najpopularniejszy ciągnik w polskim rolnictwie Ursus c 330 do dziś jest użytkowany ze względu na trwałość. Łatwość i koszt napraw to także element który pozwalił mu pokonać młodszą konkurencję.
URSUS C 330 – polski ciągnik, który tak naprawdę zmechanizował polskie rolnictwo.
Dzisiaj na wsi to wciąż on króluje na polach, łąkach i sadach…

Popularny ciapek to nic innego jak popularny polski ciągnik produkowany w latach 1967-1987. Mój dziadek ma takiego, który znajduje się na zdjęciu, mnie zachwyca swoim urokiem i jednocześnie prostotą. Większość C 330 produkowano w kolorze żółtym, lecz ten model wyszedł w pomarańczy.

Warto też przypomnieć, że trzydziestka zastąpiła wówczas model C 328. Po roku 1987 URSUS C 330 doczekał się następcy URSUSa C 330 M produkowanego od roku 1986 do 1993, a rezultacie miał zmienione przełożenia pozwalające na szybszą o 8% jazdę, zmienioną głowicę czy wzmocniony tłumik i zmieniona kabina.
Historia modelu rozpoczyna się od dziadka C 330 – C 325. Po wielu modernizacjach powstał C 328, wspomniana trzydziestka oraz C 335. Modernizacje zdołały wyeliminować istotne wady, dzięki którym ciągnik stał się trwalszy i gotowy do ciężkiej pracy na gospodarstwach rolnych. Dzisiaj wiele z nich jest w stanie dobrym lub trudno powiedzieć w jakim, lecz nadal mogą one wykonywać swoje zadania w polu, na łące czy sadzie. Warto również popatrzeć na wady i zalety tego traktora, bo ja na pewno dodam, że odpalanie korbą to też w pewnym stopniu plus.
URSUS C 330 – wady i zalety
Wady:
-mała liczba biegów,
-starsze modele miały prądnice prądu stałego.

Zalety:
-trwała skrzynia biegów,
-bardzo dobry rozkład masy,
-ma dwustopniowe sprzęgło, dzięki czemu może współpracować z maszynami wymagającymi zatrzymywania pojazdu podczas pracy maszyny napędzanej wałkiem,
-wszechstronna funkcjonalność w małych gospodarstwach rolnych,
-łatwość uruchomienia w okresie zimowym, co wynika z faktu iż Ursus C-330 ma możliwość obniżenia ciśnienia sprężania za pomocą odprężnika, ma świece żarowe,
-możliwość regulacji prześwitu oraz rozstawu kół,
-niskie zużycie paliwa.
Tak na prawdę o URSUSie może powiedzieć dużo tylko ten co go użytkował i pracował kilkanaście motogodzin. Jedno jest pewne: był to całkowicie polski projekt który nie zawiódł aż do dziś…