Polski Fiat 125p Polowanie na klasyki

500

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Polski Fiat 125p

Już nie pierwszy raz gościmy na naszej stronie samochód Polski Fiat 125p.

Ostatni tydzień chodziłem i rozpaczałem z braku tematu do pisania. Nie mogłem znaleźć odpowiedniego materiału. Długo szukałem aż nagle przechodząc obok własnego garażu doznałem olśnienia, że dlaczego ja sie martwię brakiem tematu gdy w garażu stoi gotowy materiał czyli mój własny pierwszy samochód Polski Fiat.
Polski Fiat 125p

 

Pisałem już tu kiedyś o tym autku lecz nigdy nie miało swojego osobnego artykułu. Dziś i on otrzymał swoje 5 minut. Bądź co bądź jest już pełnoprawnym klasykiem, który ma 35 lat na karku.  Tak więc jak dobrze policzyliście został wyprodukowany w 1981r w Żerańskiej fabryce.  Jest to dość ciekawa wersja ponieważ pochodzi z eksportu wewnętrznego ( tak tak wiem taki eksport to nie eksport no ale… ) I dostępny był za dolary w pewexie. Od innych Fiatów z tamtych lat odróżniała go przede wszystkim cena, która wynosiła 3270 dolarów podczas gdy zwykłego w podstawowej wersji można było nabyć już za 2700 dolarów. W końcu to wersja LUX więc swoje musiała kosztować.

Jednak to nie koniec różnic. Auto posiadało też dużo bogatsze wyposażenie niż standardowe wersje. Wyposażony był między innymi w silnik o mocy 82 km podczas gdy standardowo miały 75 koni, posiadał również radio, nagłośnienie, bezwładnościowe pasy bezpieczeństwa, zapalniczkę, materiałowe fotele z sukna, które pochodziły z poloneza, ogrzewanie tylnej szyby oraz pełne olistwowanie.

Polski Fiat 125p

Polski Fiat 125p – historia egzemplarza.

Także troszkę specyfikacji tegoż auta już liznęliśmy. Czas opowiedzieć troszkę historii. Auto od samego początku nie miało lekko bowiem trafiło do przedsiębiorstwa państwowego gdzie pracowało jako wół pociągowy z przyczepką w zaopatrzeniu. Całe szczęście posiadał tylko jednego kierowcę , który bardzo o niego dbał i roku 2003 odkupił auto aby dalej je użytkować. Widocznie musiał kochać ten samochód. Dzięki temu jest w zaskakująco dobrej kondycji wszystko jest w nim sprawne i nawet nie ma rdzy co w Polskich autach siało niesamowite spustoszenie na metalowych elementach. Czyli wiemy już, że auto przez wiele wiele lat użytkowane było tylko przez jedną osobę.

Udało mi się również ustalić, że w jej posiadaniu było aż do roku 2010 kiedy to starszy Pan postanowił oddać auto na złom gdyż nie mógł już bezpiecznie prowadzić samochodu. I tu następuje kolejne szczęśliwe dla Fiata wydarzenie ponieważ na tym złomie pracował Pan Janek, który jak się później okazało stał się kolejnym właścicielem białego knciaka.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia