Świece konwencjonalne, a ich lepsze odpowiedniki.

1128

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Świece konwencjonalne, a ich lepsze odpowiedniki

Jakie rzeczy wymieniamy przy okresowych przeglądach?

Olej w silniku, w napędach, filtry oleju, powietrza, rzadziej przy wymianach filtr kabinowy. A jak często wymieniamy świece? Jak coś zaczyna szwankować, prawda? Średnio zwykła świeca zapłonowa starcza na 10-15 tys km. Czy warto wymienić świece na droższe?

Potrzeba wymiany świec rodzi się u kierowców gdy samochód zaczyna przerywać lub też ciężko je odpalić. Natomiast gdy już przyjdzie nam je wymienić to jakie wybrać ?

Świece konwencjonalne, a ich lepsze odpowiedniki

Świece możemy podzielić na różne typy i rodzaje. Przy każdej wymianie należy pamiętać, żeby stosować takie świece jak zaleca producent. Każda świeca zapłonowa oprócz długości i skoku gwintu posiada jeszcze jedną właściwość, która jest najistotniejsza – ciepłota. To ta właściwość mówi nam jak świeca będzie się zachowywać w procesie spalania, jakie są jej właściwości odprowadzania ciepła i w końcu jaką temperaturę uzyskamy w komorze spalania.

rodzaje świec

Świeca standardowa najczęściej używana chyba przez jej dostępność oraz cenę. Średnia cena takiej świecy to 10 zł. Za ceną w większości przypadków idzie też trwałość. Tak jak pisałem wyżej taką świece powinniśmy wymieniać średnio razem z wymianą filtrów w całym samochodzie.

Świeca platynowa oraz irydowa to świece, które posiadają rdzeń wykonany z metalu szlachetnego. Co to daje? Każdy patrzy przez pryzmat ceny. Świece te, są nawet pięciokrotnie droższe niż ich standardowe odpowiedniki. ale czy poza ceną i świadomością, że zapłon mieszanki odbywa się „szlachetniej” niż do tej pory coś się zmienia? Tak. Możemy tak naprawdę zapomnieć o wymianie świecy. W zależności od producenta ich żywotność określa się nawet do 100 tys km. Oba rodzaje świec są odporne na erozje iskrową, ponadto dodatkowym atutem świecy irydowej jest fakt, że niezależnie od warunków jest w stanie się samooczyszczać. Świeca platynowa natomiast przez właściwości metalu szlachetnego według producentów potrzebuje mniejszego napięcia do wytworzenia iskry, czyli odciąża cewki zapłonowe. A te potrafią kosztować naprawdę sporo.

Świece konwencjonalne, a ich lepsze odpowiedniki

Wybierając świece należy pamiętać, że jej marka też ma znaczenie. Aktualnie przodującymi producentami świec jest NGK, DENSO, BERU i BOSH. Dokładnie w takiej kolejności. Czemu nie wspomniałem nic o świecach do LPG? Według mnie jest to ta sama standardowa świeca z rdzeniem miedzianym lub niklowo-kadmowym z dopiskiem LPG. Różnica może być taka, że podczas procesu spalania gazu w komorze jest wyższa temperatura w porównaniu do benzyny i własnie z tą drugą na tych świecach mogą być problemy.

Podsumowując – warto wybierając świece zapłonowe zastanowić się czy nie wybrać ich droższych odpowiedników. Dłużej możemy się cieszyć spokojem i pewnością, że nasz silnik będzie pracował prawidłowo.

A Ty ? Pamiętasz o wymianie świec? Jak często to robisz i na jakich świecach pracuje Twój silnik? Podziel się opinią w komentarzach. A już teraz zapraszam Cię do przeczytania mojego artykułu  o pojęciach JDM i USDM.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia